Zkušenosti s investováním na Zonky


P2P půjčky se mi líbí již dlouhou dobu. Ovšem jsem si velice dobře vědom, že je zapotřebí silnou společnost s velkými zkušenostmi z finančního sektoru, aby bylo minimalizováno riziko plynoucí z poskytování půjček. Projekt Zonky má zázemí společnosti PPF a je to velice důvěryhodný projekt a nikoliv mini projekt s omezenou trvanlivostí. Zonky.cz je registrováno u ČNB a navíc ke své činnosti přistupuje velice vážně (podrobnosti budou zmíněny dále v článku).  Zázemí skupiny PPF a registrace u ČNB jsou dva hlavní parametry, které mě přesvědčili vyzkoušet tento způsob zhodnocování finančních prostředků. Výhodou je také možnost investovat již od 200 Kč a díky tomu je možno vytvořit zajímavé investiční portfolio i s menší částkou.

Registrace

Díky promo kódu od kamaráda jsem byl pozván rychle a nemusel jsem čekat na waiting listu. Klasicky se čeká až několik týdnů. Samotná registrace zabere několik desítek minut a připravte se na skenování občanského průkazu a cestovního pasu. K registraci je také zapotřebí bankovní účet vedený na své jméno. Zmíněné náležitosti jsou v souladu se zákonem a díky registraci Zonky.cz u ČNB se nemusíte ničeho bát.

První momenty v Zonky.cz

Před zahájením investování je nutné nabít “peněženku”. Já jsem se rozhodl pro dobití 25 000 Kč a zhruba po třech měsících fungování jsem dobil dalších 30 000 Kč. Tento proces je otázka několika dní a poté je možno zahájil investování. Výhodou při tvorbě investiční strategie je možnost pročítat příběhy žadatelů a na základě poskytnutých informací rozložit optimálně riziko (výše investice je od 200 Kč až do 5 000 Kč do jedné půjčky). Zonky.cz ke každé poptávce přidělí po velice důkladném prověřování rating, který odráží riziko, že žadatel přestane splácet a je přidělován specializovaným risk oddělením. Zonky.cz má jako jediná platforma P2P půjček v České republice přístup k údajům z Nebankovního registru klientských informací. Dále k určení ratingu nahlíží do Insolvenčního rejstříku, Administrativního registru ekonomických subjektů, Živnostenského rejstříku, Centrální evidence exekucí a Katastr nemovitostí. Ratingy jsou označeny: A**, A*, A++, A+, A, B, C, D a odrážejí riziko a také potenciální zisk. Čisté zisky se pohybují od 2,5% do 11,9%.

Jak to vypadá reálně?

Po přihlášení na webové stránky www.zonky.cz se investor dostane na “tržiště”. Mimo zobrazenou první obrazovku “tržiště” se z této stránky dostane také do sekce “moje investice”, sekce “můj profil” a do sekce “zprávy”. Všem těmto sekcím se budu věnovat v rámci této recenze. V sekci “tržiště” pro okamžitý přehled a pohodlí můžete využít zobrazení půjček s ratingem, které se vám zamlouvají. Můžete si je nechat seřadit dle nejvyššího, nejnižšího úroku nebo ponechat výchozí řazení. Dále si je možno poptávku po půjčkách nechat vyfiltrovat dle délky splácení – do 12 měsíců, 1 – 3 roky, 3 – 5 let a 5 – 7 let. Pro přehlednost je možno si nechat zobrazovat “jen aktivní půjčky”. Tolik k zobrazení a nyní se po shlédnutí obrazovky, jak to skutečně vypadá, podíváme na jednotlivé půjčky.

Po přihlášení můžete zajímavé investice vybírat na tržišti

Po přihlášení můžete zajímavé investice vybírat na tržišti

Vyberete si jednu aktivní půjčku a po kliknutí se vám zobrazí obrazovka níže. První údaj na prvním řádku je o počtu investorů. Následuje částka, která je již investována z celkové poptávané částky. Dále je uveden úrok, délka splácení, kolik dní (času) ještě zbývá do konce možnosti investovat a přidělený rating. Vedle fotky je název půjčky a pod ním jméno žadatele na Zonky.cz se zaměstnaneckým poměrem a místem trvalého bydliště poptávajícího. V zelených polích je uvedeno, zda je poptávající ověřen v registrech dlužníků a zda je ověřen příjem. Poté následuje příběh, který může být dlouhý jak žadatel uzná za vhodné. Právě díky zajímavému příběhu je možno probudit zájem u investorů a namotivovat je k realizaci investice. Pod příběhem je možnost vložit poptávajícímu dotaz a vedle je také možnost rozevřít seznam investorů a podívat se nejen na jejich přezdívky na Zonky.cz, ale také na výši investovaných částek. Při každém posunu po stránce poptávky je ve spodní části obrazovky pole “Táhlem si zvolte, kolik chcete investovat”, kde je možno zvolit si výši investice od 200 Kč až do 5 000 Kč. Zvolená výše se zablokuje a v případě 100% zainvestování dojde k jejímu stržení z peněženky. Samotné investování je tak již velice snadné a díky intuitivnímu systému je vše velice jednoduché.

zonky2

Samotné investování je tak již velice snadné a díky intuitivnímu systému je vše velice jednoduché

Seznam investorů

Seznam investorů

Druhá sekce “Moje investice” přináší přehled o mých investicích. Jedná se o část ryze informativní a údaje vidí pouze majitel účtu. Vše je přehledné a zde se dozvíte podrobnosti o investiční strategii. Já se orientuji na co největší úrok a na co nejkratší splatnost. Očekávaný výnos mám aktuálně na 7,4%, což je výrazně vyšší zhodnocení než jaké je nabízeno u spořících účtů a podobných konzervativních produktů. V pravé dolní části jsou údaje o finančních prostředcích (zelené pole), kde si můžete dobíjet peněženku, poslat si peníze na svůj bankovní účet a zobrazit detailní přehled o pohybu peněz investovaných na Zonky.cz.

Díky sekci moje investice budete mít o svých penězích přehled

Díky sekci moje investice budete mít o svých penězích přehled

V sekci “Moje investice” je možno kliknout na “čísla, jak si vedu”. Nalezneme zde údaje o počtu aktuálních investic s podrobnostmi, stav investované částky podle splácení, rozdělení investic podle rizikových kategorií a celková čísla, jak si vedu.

Podrobné informace v sekci Moje Investice

Podrobné informace v sekci Moje Investice

Sekce “Můj profil” je místem, kde jsou uvedeny údaje o vaší osobě. Je možno si tady změnit údaje včetně hesla a stáhnout smlouvy uzavřené se Zonky.cz

Pár slov a pocitů z investování na Zonky.cz

Například o víkendu se mi stalo, že někdo nezaplatit splátku. Nebylo to ale poprvé a zatím nikdy nedošlo k nezaplacení po výzvě od Zonky.cz. Díky rozložení rizika a práci týmu Zonky.cz se podle mého daří doopravdy minimalizovat riziko. Všechny kroky se zobrazují v sekci “Zprávy” a mám tak dokonalý přehled o pohybu peněz. Tyto situace nejsou zatím až tak časté a spíše se mi připisují předčasné splátky. Prozatím jsem s P2P půjčkami spokojen a Zonky.cz mi dovoluje vyzkoušet zajímavou alternativu zhodnocení volných finančních prostředků.

Žádost o půjčku
Zkušenosti s investováním na Zonky
4.4 (88.57%) 7

Podobné recenze

Jedná se o podvod? Napište vaše zkušenosti.

Diskuze:

17 zkušeností s Zkušenosti s investováním na Zonky

 1. Dan napsal:

  Koupit pseudo SUV Yeti za 295000,- to je dobrý blázen 😀

 2. Ivan napsal:

  Chcete nekdo promo kod?

 3. mrsk napsal:

  Prodam promokod za 500,- pište na maruskatomis@seznam.cz

 4. Anonym napsal:

  Prodam promokod za 500,-

 5. Kristina napsal:

  Koupím kód za 300 Kč.

 6. LV napsal:

  Prodám kód, cenu nabídněte na justlukasvasek@gmail.com

 7. Anonym napsal:

  Ahoj, nabízím kód za 200Kč.

 8. Michal napsal:

  Prodám promo kód za 400kč
  V případě zájmu piště na dolezal.michal@seznam.cz

 9. Honza napsal:

  Koupím, napiš email nebo nějaký kontakt, díky

 10. Honza B. napsal:

  Poslete mi nekdo promo kod at nemusim cekat v investorske fronte. Diky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.