Životní minimum se má po osmi letech zvýšit


Dobrá zpráva pro ty, které doposud trápila velmi nízká výše životního minima – letos by mělo po dlouhých osmi letech dojít k jeho zvýšení. Spolu s ním se pak upraví i některé sociální dávky, nezabavitelné minimum apod.

Výše životního minima se naposledy měnila v roce 2012

Zatímco důchody, platy a v podstatě skoro všechny výdaje rostly, životní a existenční minimum se neustále drželo na stále stejné a velmi nízké úrovni. Pro jednotlivce se jednalo o pouhých 3 410 Kč, u existenčního minima pak dokonce jen o 2 200 Kč. Argumentem pro ponechání takto nízkých částek bylo nejčastěji to, že politici se zaměřovali spíše na zvyšování minimální mzdy a chtěli takto motivovat co nejvíce lidí, aby si našli práci místo sociálních dávek. Dnes už je ale situace trochu jiná, Česká Republika má v rámci EU nejnižší nezaměstnanost a ve velkých městech, jako je např. Praha, si práci najde každý, kdo skutečně pracovat chce.

Nově má dojít k nárůstu o přibližně 13 procent

Podle nového návrhu ministryně práce a sociálních věcí se mají tyto dvě částky zvýšit následovně: 

 

  • životní minimum pro jednotlivce má vzrůst ze 3 410 Kč na 3 860 Kč
  • existenční minimum pro jednotlivce se má zvýšit ze 2 200 Kč na 2 490 Kč 

K nárůstu pak samozřejmě dojde i u dalších posuzovaných osob – první osoba v domácnosti, druhá a další osoba v domácnosti, dítě do 6 let, dítě od 6 do 15 let a nezaopatřené dítě od 15 do 26 let. Ve všech případech má dojít k nárůstu o několik stokorun.

Částka životního minima ovlivňuje i řadu dalších věcí 

Zvýšení životního minima na první pohled může působit jako příliš nízké nebo jako nepříliš důležité. Je ale třeba si uvědomit, že ruku v ruce s touto valorizací dojde automaticky k dalším pozitivním změnám. Ty se týkají např. lidí v exekucích – automaticky se totiž navýší i nezabavitelná částka. Ta mimochodem vzrostla už od 1.ledna na 6 608 Kč, po valorizaci životního minima by se mohla zvednout o dalších 450 Kč.

Změna proběhne buď v březnu nebo nejpozději v červenci 

K platnosti této valorizace by mohlo teoreticky dojít už k 1.březnu – jedná se totiž o změnu formou nařízení a nikoli o novelu zákona. Zádrhelem ale může být to, že i tak mohou být tyto změny (mimo leden a červenec) provedeny pouze ve výjimečných případech. Pokud se ale nestihne životní minimum zvýšit už od března, nic hrozného se neděje – k valorizaci dojde k 1. červenci.

Definitivní rozhodnutí přijde v nejbližší době

Výše uvedená změna spočívající v navýšení životního a existenčního minima má podporu u celé vládní koalice, teoreticky by tak nic nemělo bránit tomu, aby došlo k její brzké realizaci. Otázkou tak zůstává, zda se se podaří prosadit už březnový termín, nebo zda valorizace nastane k 1.červenci 2020. Tak či onak se jedná o dobrou zprávu pro ty nejchudší, nehledě na fakt, že tato částka se neměnila už osm let, což je skutečně dlouhá doba.

V plánu je i  pravidelná valorizace nezabavitelného minima

Zákonodárci už diskutují také o tom, jak se bude v následujících letech vyvíjet nezabavitelné minimum. Ve hře jsou podle posledních informací dvě varianty – podle první z nich by se tato částka pevně navázala na minimální mzdu a činila by vždy rovných 50 % (vzhledem k tomu, že samotná minimální mzda každý rok roste, rostlo by i nezabavitelné  minimum). Druhý návrh už je trochu komplikovanější a počítal by se podle životního minima a normativních nákladů na bydlení (tedy podobně jako doposud, nicméně s výhodnějším koeficientem). Dá se tak očekávat, že i nezabavitelné minimum poroste a zejména u první varianty (půlka minimální mzdy) by šlo o obrovský nárůst.


Podobné recenze