Získat hypotéku je od října ještě těžší než doposud


Hypoteční úvěry mají svoje specifika a už ze své podstaty jsou určeny užší skupině lidí než klasické spotřebitelské půjčky. Zatímco v minulých letech byly hypotéky velmi levné a daly se sehnat za výhodných podmínek, během posledního roku se začal tento trend obracet a dochází k jejich postupnému zdražování a především k vyšším nárokům na klienty, což s sebou nese vyšší procento zamítnutých žádostí. Nedávno navíc přišly další změny, které dostupnost hypotečních úvěru ještě mírně zhoršily.

Nové podmínky začaly platit už 1.října

K 1.říjnu 2018 vešla v platnost nová opatření, jimiž se banky musely začít řídit. Konkrétně šlo o následující novinky:

  • výše hypotečního úvěru může dosahovat maximálně devítinásobku ročního příjmu žadatele (jedná se o ukazatel DTI – poměr celkové výše zadlužení a ročního příjmu)
  • jedna splátka hypotéky nesmí být vyšší než je 45 % měsíčního příjmu žadatele (jedná se o ukazatel DSTI – poměr výdajů na splátky půjčky a čistého příjmu) – platí to navíc nejen pro hypotéky, ale i jiné druhy úvěrů

Naopak pokud jde o LTV (poměr mezi hypotékou a zástavní hodnotou nemovitosti), i nadále bude moci být maximálně 80 %, v některých případech do 90 %. Návrat ke dřívějšímu stavu, kdy mohla být LTV až 100 %, se zatím neplánuje.

S největší pravděpodobností dopadnou nová pravidla zejména na žadatele s nízkou bonitou, rodiny s malými dětmi a další skupiny lidí. Už dnes totiž průměrná domácnost vydá na splátku hypotečního úvěru až 42 % svých příjmů – toto číslo ale pravděpodobně poroste a brzy se tak dostane až na 45 %, což bude zákonné maximum, kdy ještě hypotéku půjde poskytnout. 

Hypotéky se postupně zdražují a jejich dostupnost klesá

Ruku v ruce s novými pravidly, které v poslední době Česká národní banka zavedla, se hypotéky v Česku zdražily a staly se tak hůře dostupnými. Tento stav se pravděpodobně ještě trochu zhorší a možnost bydlet ve svém tak bude pro čím dál více Čechů jen nereálným snem. Uvidíme, jak se situace vyvine v dalších letech – pomoci by mohly změny v zákonech, které by umožnily snadnější a rychlejší výstavbu nových domů a bytů, bez házení klacků pod nohy developerům. 

Některé společnosti poskytují i profesionální poradenství

Patříte-li mezi ty, jenž o sjednání hypotéky právě teď uvažují, doporučujeme zkusit se nejdříve obrátit na nějakou nezávislou firmu, nebo samostatného odborníka, který vám poradí, jaký typ úvěru by pro vás byl nejvýhodnější a nejméně rizikový. Zvláště u hypotečních úvěrů je dobré vybírat pečlivě – přece jenom jde o velké peníze a o půjčku, která vás může zatížit až na desítky let.

Kvalitní služby v oblasti hypoték nabízí např. GOLEM FINANCE

Jednou z prověřených a důvěryhodných společností, které u nás poskytují kvalitní služby v oblasti hypotečních úvěrů a nabízejí odborné poradenství, je GOLEM FINANCE s.r.o., čistě česká společnost, jež se této problematice věnuje od roku 2006. Firma má cca 200 realitních makléřů, působí ve všech krajích ČR a pomohla už desítkám tisíc lidí splnit si sen o vlastním bydlení. Pokud vás zajímají podrobnější informace o této společnosti, najdete je na jejich webových stránkách www.golemfinance.cz.

Společnost GOLEM FINANCE  na svém webu přináší spoustu užitečných informací nejen o hypotékách, ale i o stavebním spoření nebo o pojištění. Součástí jejích stránek jsou i různé hypoteční kalkulačky, které vám usnadní výběr hypotéky. Kromě služeb pro běžné klienty nabízí GOLEM FINANCE řadu služeb i pro hypoteční makléře, realitní kanceláře, banky, odhadce, developery a média.


Podobné recenze