Zájem o platební nálepky klesá, první banka už je ruší


Platební nálepky dnes nabízí celá řada předních bank, v poslední době už o ně ale není takový zájem jako dříve – lidé postupně upřednostňují jiné, modernější způsoby placení a nálepky už tak pro ně nejsou tolik zajímavé. První banka tak nedávno oznámila definitivní ukončení jejich podpory.

MONETA Money Bank ruší nálepky od 1.července 

K 1.7.2019 přestane svým klientům bezkontaktní platební nálepky nabízet MONETA Money Bank. Podle sdělení její tiskové mluvčí už o ně lidé ztráceli zájem, naopak čím dál více preferované jsou mobilní platby, resp. platby přes chytré hodinky a jiné nové druhy elektroniky. V poslední době už platební nálepky banka novým klientům ani nenabízela, od července tak nově ukončí i jejich podporu u stávajících zákazníků.

I další banky potvrzují klesající zájem o tento druh platby 

Je možné, že v dohledné době nezůstane pouze u MONETy a podporu platebních nálepek ukončí i některé jiné bankovní instituce. Jejich klesající oblibu u klientů potvrdili například zástupci České spořitelny nebo Air Bank. V tuto chvíli ale zatím bezkontaktní nálepky žádná jiná banka neruší, MONETA je zatím jediná.

MONETA zavedla nálepky v roce 2013, ze začátku o ně byl zájem

K zavedení placení pomocí platebních nálepek došlo u MONETA Money bank v roce 2013, o dva roky později pak tento způsob platby využívalo až 50 000 klientů banky. Jednu dobu to vypadalo, že by nálepky mohly mít budoucnost, postupem času ale zájem výrazně klesal a to především s nástupem nových a modernějších forem plateb, které zaznamenaly velmi rychlý nástup na trh.

Roste naopak zájem o jiné druhy plateb

Jak už bylo řečeno výše, banky zaznamenávají zvýšený zájem o jiné moderní druhy placení – konkrétně se jedná o mobilní platby prostřednictvím chytrých mobilních telefonů. Jedná se zejména o platební metody Apple Pay nebo Google Pay, zajímavou novinkou jsou pak platby pomocí chytrých hodinek – např. Fitbit Pay nebo Garmin Pay. Speciálně u Apple Pay byl její start velmi úspěšný, během krátké doby si lidé s touto aplikací propojili několik set tisíc platebních karet. MONETA Money Bank pak byla jednou z prvních bank, které svým klientům přinesly možnost touto metodou platit.

Aktuálně zůstávají nálepky u sedmi českých bankovních ústavů 

Po ukončení podpory od MONETA Money Bank tak v současné době nabízejí platební nálepky tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, Air Bank, mBank, Raiffeisenbank, Hello Bank a Banka Creditas. Naopak u ostatních bank se s nimi klienti nesetkají, ať už jde o Komerční banku, Fio banku nebo UniCredit Bank – v souvislosti s nástupem mobilních plateb se už nové zavedení nálepek ani nepředpokládá. Jednotlivé banky spíše počítají s podporou pro mobilní platby, ať už se jedná o oblíbené Apple Pay či Google Pay.


Podobné recenze