Zadlužení Čechů – srovnání s Evropou a další zajímavosti


V České republice v posledních letech neustále výrazně stoupají důchody a mzdy, klesá nezaměstnanost (v tomto ohledu jsme dokonce nejlepší v Evropě) a roste životní úroveň. Většina Čechů tak může být spokojená, nicméně stále je zde velmi početně zastoupená skupina lidí, jejichž životní úroveň rozhodně dobrá není. Jsou to zejména lidé v insolvenci, osobním bankrotu, s exekucemi, se zápisy v registrech dlužníků apod. Situaci sice trochu zlepšují novely zákonů, které jsou k dlužníkům benevolentnější, pro mnoho lidí je ale např. úplné oddlužení stále nereálné.

Mnoho lidí s vícečetnými exekucemi je není schopno nikdy splatit

Nejhůře jsou na tom zejména lidé s více exekucemi – není nic neobvyklého, že na jediného člověka je vedeno třeba i 10 exekucí. Takoví lidé jsou v podstatě v beznadějné situaci, protože svoje dluhy nebudou nikdy schopní řádně splatit. Určitou naději sice přinášejí nové a mírnější podmínky oddlužení, ale ani u něj nemá vždy dlužník jistotu, že nakonec vše dopadne dobře a zcela se očistí. 

Jak si na tom stojíme ve srovnání s jinými státy Evropy?

Zadluženost samozřejmě netrápí pouze Čechy, ale potýkají se s ní i v dalších evropských zemích. Asi nikoho nepřekvapí, že ve vztahu k HDP (hrubému domácímu produktu) je v Evropě nejzadluženější zemí Řecko, s velkým odstupem za ním následuje Itálie, dále pak Portugalsko, Belgie a Kypr. Naopak Česká republika má pátý nejnižší dluh v poměru k HDP, nejlépe z celé Evropy je na tom pak Estonsko. 

Z jakých důvodů vzniká zadlužení? V čem dělají lidé největší chyby?

Do dluhů se člověk může dostat velmi snadno, příkladů je celá řada. Nejde zdaleka pouze o půjčky, ale i o celou řadu jiných důvodů – neuhrazení poplatků za odpad, nesplacení faktury mobilnímu či kabelovému operátorovi, neplacení zdravotního pojištění (pokud si jej člověk musí hradit sám) a mnoho dalších. Svoji roli může hrát také tlak okolí a samozřejmě i nízká finanční gramotnost.

Velkou chybou mnoha lidí je to, že se o svoje finanční závazky vůbec nestarají – neřeší termín splatnosti půjčky nebo jiné splátky, nehlídají si, zda mají uhrazeny všechny poplatky nebo si např. nepřebírají poštu. Ve výsledku jim pak naskakují penále a pokuty, které přejdou až do exekuce a dluhové spirály, do níž se dá lehce dostat, ale velmi těžko to jde ven. 

Nebankovní půjčka nemusí být vždy horším řešením

Jednou z nejčastějších příčin zadlužení jsou různé nebankovní půjčky. Je faktem, že řada společností si účtuje naprosto extrémní úroky a v případě – byť jen malého opoždění se splátkou – ihned dává klientovi pokutu. S nebankovními půjčkami to ale není tak černobílé a zdaleka ne všechny jsou nevýhodné. Mnohdy je to dokonce i naopak a některé nebankovní úvěry mohou vyjít i výhodněji než půjčka v bance. O které půjčky z nebankovního sektoru se jedná?

Jde zejména o nabídky na první půjčky zdarma. Ty v posledních letech rostou doslova jako houby po dešti a člověk už má dnes velmi širokou nabídku rychlých krátkodobých půjček, které jsou pro nového klienta zcela zdarma – bez úroků a bez poplatků. Zajímavé je, že roste nejen počet jejich poskytovatelů, ale prodlužuje se i doba takové půjčky a také maximální částka. Stále sice převažují mikropůjčky se splatností do 30 dnů a úvěrovým rámcem okolo 8 000 Kč, ale už najdeme i zajímavější nabídky. Příkladem je třeba půjčka Provident Start, která je na rekordní 4 měsíce a max.částka je 16 000 Kč. Stejnou částku si lze bezúročně půjčit i přes Zaplo.cz, kde ale zůstává splatnost 30 dní, o něco vyšší úvěrový rámec i splatnost má např. Viva Credit (20 000 Kč na 35 dní).


Podobné recenze