Vzor směnka


Směnka je úvěrovým cenným papírem, ze kterého vyplývá vystaviteli v podstatě dlužnický závazek. Ten dává majiteli směnky, tedy tzv. remitentovi, právo požadovat v určenou dobu určitou peněžní sumu. Směnka je tedy prostředkem k placení a ručení. Musí být písemná, důležitým faktem je však to, že nemusí být napsána zrovna na papíře. Dobře – a ze zákona – totiž může posloužit jakýkoliv materiál, který je schopen uchovat písmo. Vyloučit tak nemůžeme třeba ani směnku sepsanou na pivním tácku.

Smlouva ke stažení zdarma (Word formát .doc)

Náležitosti směnky

Směnku upravuje stejnojmenný zákon, tedy zákon směnkový a šekový. Dle něj musí směnka obsahovat:

 • Označení toho, že se jedná o směnku. Nadpis „Směnka“ přitom nestačí a tato skutečnost má být uvedena přímo v textu – je třeba oznámení typu: „Tato listina je směnkou“.
 • Závazek (slib) k zaplacení určité sumy.
 • Dobu splatnosti, případně označení toho, zda má být směnka zaplacena zkrátka při předložení bez ohledu na dobu. Takováto listina je tzv. vistasměnkou.
 • Místo, kde má být finanční suma splacena.
 • Jméno remitenta (osoby, v jejíž prospěch se bude směnka proplácet).
 • Datum a místo vystavení
 • Podpis vystavitele.

Slib, jímž se vážeme k zaplacení určité částky, by měl být přitom zcela jasný a striktní. Vhodným výrazem jsou tedy slovní spojení jako: „Za tuto směnku vydám…“ či „Výměnou za tuto směnku vrátím…“.

Jako zajímavost si pak na závěr uveďme něco málo o vzniku směnky, která je prvně spojována s křižáckými válkami. Spolu s nimi se totiž obchod šířil na Blízký Východ, a protože byly cesty obvykle nebezpečné, nebylo vhodné převážet finanční prostředky. Z toho důvodu vznikla směnka samotná a víceméně měla stejnou podobu, v jaké ji můžeme vidět už dnes. Ke zvýšení důvěryhodnosti byl navíc později vydáván i průvodní dopis, kterým byl obchodní partner vyzýván k zaplacení.

Smlouva ke stažení zdarma (Word formát .doc)Vzor směnka
Ohodnotit recenzi

Jedná se o podvod? Napište vaše zkušenosti.

Diskuze:

3 zkušeností s Vzor směnka

 1. Mencl Petr napsal:

  Dobrý den,

  Máte na mysli PARTAPP corp? Já mám peníze již po splatnosti, od Března co je chci vybrat mi Jagoš nezvedá mobil. Ozval se mi jen nějaký Lubina, že mají teď finanční problémy, že nic se neděje, jen, že mám trpělivě čekat. Stalo se Vám někomu něco takové?

  Mám jeden dotaz pán Jagoš mi dříve vyplácel v hotovosti, prý s tým má lepší zkušenosti, je to v pořádku nebo si mám hledat právníka?

  Za jakékoliv rady předem děkuji

  Mencl

 2. Radim Pavlik napsal:

  Dobrý den, máte zkušenost s člověkem Viktor Jagoš?
  V lednu roku2017 mne uchlacholil k investici do směnky od firmy PARTAPP Corp s.r.o. kde jsem vložil 3 miliony korun na směnku, když jsem chtěl v lednu roku 2018 vybrat své vložené finance plus slibovaný úrok nastal problém, údajně došlo k technickým komplikacím a sliboval mi že v co nejkratším termínu mne vyplatí na ruku výnos plus vloženou častku, Pan Viktor Jagoš byl nasledujici 3 měsíce nedostupný a odmítá komunikovat do teď, proto chci tímto apelovat na ostatní jestli nemají podobnou zkušenost s touto firmou a případne spojit síly dohromady a dostat své finance zpět a Pana Viktora Jagoše dostat tam kam patří pro informace přikládám smlouvy a údajne cenné papíry, v připadě obdobných zkušenosti mne kontaktuje na email radim.pavlik65@gmail.com příkládám i Fotky Smlouvy a Směnky

 3. Pavel napsal:

  Dobrý den, znáte někdo pana Jagoše Viktora?, uvrtal mě a ubezpečil, že má investice v dubnu roku 2016, 9 milionu korun do firmy arios investment, je zabezpečena a slibovany úrok je jisty, peníze jsem měl dostat rok poté, tedy duben 2017, na účet mi nic nepřišlo, pan Jagoš zhruba po 2 měsících mého telefonického naléhání, zvedl telefon a zdálo se, že spíš omylem, nakrmil me nějakými technickými problémy, a byl jsem ujištěn, že své vložené peníze i s úroky dostanu na ruku do měsíce je to více než rok a nic se stále neděje, budu rád pokud se mi ozve, kdokoliv se zkušeností s tímto pánem, společnými silami dostaneme člověka za mříže, kam rozhodně patří, pište na e-mail pavel.kotrska21@gmail.com,

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.