Vyplatí se půjčka s fixním nebo s variabilním úrokem?


V tomto článku se dozvíte více informací o střednědobých a dlouhodobých úvěrech a možnostech volit mezi variabilními a fixními úroky u bank a finančních společností. Spotřebitelské půjčky jsou většinou poskytovány s fixním úrokem. Výběr mezi fixní a variabilní sazbou je tak trochu sázkou do loterie a ověřit si svou volbu můžete až zpětně.

Fixní úroková sazba je doporučena klientům, kteří chtějí jistotu po celou dobu splácení. Fixace úrokové sazby na celou dobu splácení znamená, že každý měsíc bude klient splácet stejnou částku. Její výhodou je transparentnost a přehlednost. Fixace úrokové sazby je bankou nabídnuta většinou na 1, 3 nebo 5 let (úroky budou rozdílné pro každou délku fixace). Podmínky po tuto dobu budou tak stejné. Specifické úvěry jako například úvěr ze stavebního spoření jsou fixní po celou dobu splácení. Výhodou je, že se vás nebudou týkat výkyvy v měsíčních splátkách. Navíc tento úvěr je možné splatit kdykoliv jednorázově.

Variabilní úroková sazba je spojena s určitou výší rizika. Banka často láká na velmi nízký úrok a na vysokou flexibilitu splácení.  Sazba není fixována a vy tak díky tomuto můžete provádět mimořádné splátky, které jsou mnohdy spojeny s vysokou pokutou. Variabilní úrokové sazby většinou využívají lidé, kteří mají finanční rezervu a nečekaná změna úrokových sazeb je neohrozí na schopnosti splácet.


Vyplatí se půjčka s fixním nebo s variabilním úrokem?
5 (100%) 4

Podobné recenze