Nová analýza přinesla zajímavé srovnání výhodnosti půjček


Známá obecně prospěšná společnost Člověk v tísni, která se zabývá celou řadou činností v oblasti lidských práv, humanitární pomoci apod., nedávno přišla s velmi zajímavým průzkumem, v němž přinesla srovnání půjček na českém trhu. Toto srovnání pojmenovala jako Index zodpovědného úvěrování a jeho výsledky porovnávají přední české úvěrové společnosti a výhodnost jejich nabídek.

Analýza srovnala více než čtyři desítky poskytovatelů

Průzkum společnosti Člověk v tísni byl docela rozsáhlý, předmětem jeho srovnání bylo hned 42 úvěrových společností. Jsou mezi nimi jak bankovní instituce, tak i celá řada větších i menších poskytovatelů nebankovních spotřebitelských půjček. Index ukazuje, jak moc jsou jednotlivé společnosti vstřícné ke svým klientům v případě prodlení, jak moc drahé jsou jejich půjčky nebo jak jsou jednotlivé firmy transparentní.

Srovnání v jednotlivých základních parametrech

Nejdříve si stručně shrneme výsledky analýzy u jednotlivých parametrů, kterými se průzkum zabýval. Asi nejdůležitější je pro většinu lidí cena půjčky – tento aspekt hrál největší roli i v celkových výsledcích, kde činil 40 % výsledného hodnocení. V tomto parametru zvítězila Airbank, hned za ní skončila Hello Bank (bývalý Cetelem) a na třetím místě pak mBank. Z nebankovních poskytovatelů se pak nejlépe umístila Cofidis. Naopak nejhůře skončily společnosti JD Money a CentroFinance s extrémní RPSN nad 500 %.

Druhá část analýzy se zabývala náklady na půjčku při prodlení se splátkami. V této části zvítězila mBank, hned za ní pak byla Česká spořitelna, na bronzové pozici se umístila nebankovní Bohemia Energy Finance. Naopak nejvyšší úhrn nákladů, sankcí a úroku z prodlení měla Oberbank, HFS a Sim půjčka, která skončila jako poslední. Velmi vysoké náklady při prodlení má ale i Sberbank.

Průzkum společnosti Člověk v tísni byl docela rozsáhlý, předmětem jeho srovnání bylo hned 42 úvěrových společností. Jsou mezi nimi jak bankovní instituce, tak i celá řada větších i menších poskytovatelů nebankovních spotřebitelských půjček.

Průzkum společnosti Člověk v tísni byl docela rozsáhlý, předmětem jeho srovnání bylo hned 42 úvěrových společností. Jsou mezi nimi jak bankovní instituce, tak i celá řada větších i menších poskytovatelů nebankovních spotřebitelských půjček.

Posledním aspektem, který byl předmětem analýzy, byla transparentnost a komunikace. Srovnával se mimo jiné rozsah smluvní dokumentace a informace na webových stránkách. Tady Člověk v tísni kritizuje např. chybějící kalkulačky splátek u některých poskytovatelů (např. Fio banka), u jiných zase chyběly informace o roční procentní sazbě nákladů (např. Raiffeisenbank), další zase mají až příliš dlouhou smlouvu (např. Airbank ji měla na 90 stránek). Některé společnosti pak zveřejňují neúplné obchodní podmínky, 12 % je dokonce na webu nemá uvedeny vůbec.

Vítězem se stala Air Bank, uspěly i Zonky nebo Home Credit

Celkové výsledky, které se skládají ze všech výše uvedených parametrů, přinesly zajímavá zjištění. Jako nejlepší se umístila Air Bank, překvapivé druhé místo obsadily Zonky, které nabízejí P2P půjčky. Vynikající umístění měl i třetí Home Credit, který je populární např. díky své půjčce Kamali. Na předních místech skončily převážně banky (v první desítce se umístila Česká spořitelna, Raiffeisenbank nebo ČSOB), z nebankovních bodoval např. Cofidis nebo Český Triangl.

Na opačné straně žebříčku skončila Oberbank

Trochu překvapením je poslední místo indexu zodpovědného úvěrování. Neskončila na něm žádná nebankovní společnost, ale jako nejhorší se umístila Oberbank. Na chvostu žebříčku se jinak umístili nebankovní poskytovatelé, jako např. JET Money, CentroFinance, Help Financial nebo O.K.V. Leasing.

Index zodpovědného úvěrování tak přinesl zajímavé srovnání, které ukazuje, že i nebankovní poskytovatelé často nabízejí velmi výhodné podmínky, vstřícnou komunikaci a dobrou transparentnost. Naopak samotný fakt, že půjčku poskytuje banka, ještě nemusí automaticky znamenat záruku, že je daný produkt lepší – v některých parametrech řada bank propadla.


Podobné recenze