Vratné peníze a jiné cashback platformy


Setkali jste se už někdy s pojmem cashback? Tento výraz se u nás používá ve dvou případech – tím prvním jsou výběry peněz z účtu přímo u obchodníků (např. platíte nákup v supermarketu a přímo u pokladny si při placení kartou vyberete třeba 500 Kč), druhým jsou pak specializované webové portály, zaměřené na možnost získat část peněz zpět při nákupech na internetu. Tento článek je věnovaný právě nákupům v e-shopech s možností získat určité procento zpět na účet.

Jak vlastně fungují cashback portály?

Tyto weby fungují na základě affiliate marketingu. V podstatě jde o to, že provozovatel webu má smlouvy s jednotlivými e-shopy a za každého zákazníka, kterého jim přivede získá část peněz z jeho nákupu jako provizi. Část této provize pak vyplatí svým registrovaným uživatelům, díky čemuž tak vydělají všechny tři strany – e-shop má více zákazníků a provozovatel cashbacku i zákazník získají provizi. V zahraničí se podobné projekty začaly poprvé objevovat už koncem 90.let, u nás jsme si na ně museli počkat déle – v ČR začaly fungovat až v roce 2011.

Nejznámější české cashback stránky a jejich výhody

Internetových portálů, které poskytují služby cashbacku už funguje v Česku celá řada. Vybrali jsme několik největších, které nabízejí široký výběr e-shopů a atraktivní odměny:

Vratné peníze – jeden z největších českých cashback portálů, který spolupracuje s více než 300 e-shopy. Minimum pro výběr je 300 Kč, ale už jen za registraci můžete získat více než 100 Kč (např. pokud máte účet na iDnes, získáte automaticky bonus 100 Kč, další bonusy jsou za instalaci aplikací). Pokud přivedete nového uživatele, získáte za něj při splnění podmínek 100 Kč .

Plná peněženka – největší český cashback portál s téměř 600 zapojenými obchody. Za registraci je bonus 50 Kč, za přivedeného uživatele 300 Kč.

Refundo – další velký portál s širokou nabídkou e-shopů, cashback nabízí i za nákupy přes celou řadu slevových portálů. Minimum pro výběr je 25 Kč za nákupy, 100 Kč v případě bonusů.

Tipli – více než 450 e-shopů, minimum pro výběr je 100 Kč

Hamty – specifický cashback portál, který nabízí mnohem vyšší odměny, vyplatí se ale pouze těm, kteří utrácejí vyšší částky – prvních 240 Kč v roce si totiž portál nechá a vyplácí až další provize. Smysl tak má spíše pro ty, kteří na zapojených e-shopech utratí ročně alespoň 10 000 Kč. 

Které e-shopy jsou do těchto portálů zapojené?

Spousta e-shopů spolupracuje s více cashback portály a některá jména se tak skoro všude opakují. Z těch nejvýznamnějších společností se jedná např. o Mall.cz, AliExpress, Kasa.cz, Otto, Bonprix, Zoot, Tchibo nebo eBay. Získat peníze zpět můžete při nákupu širokého spektra zboží, jako je elektro, oblečení, sportovní vybavení, hračky, domácí potřeby, kontaktní čočky, ale třeba i zájezdy, mobilní tarify, půjčky nebo předplatné novin.

Hlavní přednosti nakupování přes cashback portály

  • úspora financí – část peněz dostanete připsanou zpět
  • slevové kupóny – některé portály nabízejí i další slevy ve vybraných obchodech
  • informace o nových e-shopech – díky používání cashback portálů můžete objevit nové internetové obchody, kterých byste si jinak nevšimli
  • odměny za přivedení nových uživatelů – stačí jen poslat odkaz kamarádovi nebo známému a pokud si přes něj nakoupí, můžete za něj získat další odměnu

Rizika nakupování přes cashback platformy

Mohlo by se zdát, že využívání webových portálů s cashbackem má pouze výhody a žádná negativa. V praxi se ale ne vždy používání těchto stránek vyplatí. Nevýhodné to pro vás může být např. v momentě, kdy automaticky objednáváte zboží z určitého e-shopu pouze kvůli cashbacku, zatímco u jiného obchodníka byste stejný produkt zakoupili mnohem levněji. Sice takto získáte část peněz z nákupu zpět, jinde byste ale mohli ušetřit mnohem vyšší částku. Cashback portály se tedy sice obecně vyplatí, ale je třeba je používat s rozmyslem a v e-shopech, jež jsou do nich zapojeny nakupovat pouze tehdy, kdy to pro vás bude mít smysl.


Podobné recenze