Víte, proč vám v bance zamítli půjčku? Toto jsou nejčastější důvody


Smetla banka vaši žádost o půjčku ze stolu a vy nevíte proč se tak stalo? Zprotivit jste se mohli v očích banky hned z několika důvodů. Pár se jich však opakuje nejčastěji. Jaké vám zbývají možnosti, když se k vám banka otočí zády? Na následujících řádcích se vám pokusíme odpovědět na položené otázky.

1. Záznam v registru dlužníků

Banky se vyhýbají neplatičům. Záznam v registru dlužníků tak znamená stopku při žádosti o bankovní půjčku. Proces určování bonity potenciálních klientů se u jednotlivých bank mírně liší, ale tuto věc má společnou.

Bankovní domy nahlíží hned do několika registrů (BRKI, NRKI, SOLUS), kde se snaží dohledat informace o vaší platební morálce. Plusové body získáváte za řádné splácení minulých dluhů, případně záporné, bylo-li tak opačně.

Myslete na to, že se do registrů nezaznamenávají pouze problémy se splácením bankovních a nebankovní úvěrů ale i nezaplacené účty za telefon, energie či jiné závazky. Banky se přitom běžně dívají až 4 roky zpětně.

2. Nejste schopni doložit účel půjčky

Další z důvodů, který často vede k zamítnutí žádosti o úvěr. Banka vyžaduje informaci o tom, jak budete s jejími penězi nakládat, k čemu je použijete. Banka po vás bude vyžadovat například doklady o nákupu materiálu na rekonstrukci nemovitosti nebo kupní smlouvu na automobil.

Zkrátka si ověřuje, zda jsou peníze používány tak, jak bylo stanoveno ve smlouvě o půjčce.

4. Nedostatečné příjmy vzhledem k výši závazku

Příjmy, které vám plynou ze zaměstnání, podnikání nebo investování vám musí vystačit na zaplacení pravidelných závazků.  Tyto závazky zahrnují náklady na žití, současné finanční závazky, včetně kontokorentu atd. Banka má na počítání těchto nákladů pevně stanovené tabulky.

Nedosahují-li vaše příjmy dostatečné výše, dočkáte se opět zamítavého stanoviska banky. Naštěstí však existuje také velké množství nebankovních společností, které vám půjčí i bez doložení příjmu. Mějte však na paměti, že byste si měli půjčovat pouze u ověřených poskytovatelů, proto je ideální využít některého ze srovnávačů půjček. 

5. Pracovní smlouva na dobu určitou

Úvěr je třeba mít v budoucnu z čeho splácet. Jednou z možností tak je příjem ze zaměstnaneckého poměru. Banka však rozdílně hodnotí pracovní smlouvu na dobu určitou a neurčitou, přičemž varianta na dobu určitou je často dalším z důvodů, který vede k zamítnutí žádosti o půjčku.

V krajním případě můžete získat půjčku i s pracovní smlouvou na dobu určitou. Doba splatnosti úvěru však nesmí přesáhnout dobu platnosti vaší pracovní smlouvy. Stejně tak je pro banku nepřípustné, pracujete-li momentálně ve zkušební době.

Co dělat se záznamem v registru dlužníků?

V prvé řadě je třeba urgentně splatit veškeré existující dluhy. Vymazání záznamů z registru dlužníků může být opravdu složité. I když však své závazky splatíte, záznam v registru zůstává ještě následující čtyři roky a po tuto dobu to budete mít s žádostmi o bankovní půjčku opravdu velmi složité.

Dalším problémem je, že mnoho žadatelů o úvěr vůbec o svých negativních záznamech neví, až do chvíle, než o půjčku zažádá. Jaké vám zbývají možnosti, když vám osud přichystá podobnou jobovku?

Půjčit si je možné i se záznamem

Samozřejmě pořád existují další možnosti. Sice nejsou tak výhodné jako bankovní půjčky, u některých nebankovních společností si však můžete půjčit i se záznamem v registru dlužníků.

Ne, že by nebankovní společnosti do registrů nenahlížely, to musí, neboť to je jedno z kritérií, na základě, kterého obdrželi licenci od ČNB. Není však už nikde psáno, že se musí poskytovatel půjček tím, co v registru nalezne, řídit. Pokud tedy nestojíte krok od osobního bankrotu, celá řada nebankovních společností vám půjčí i přes záznam v registru dlužníků.


Víte, proč vám v bance zamítli půjčku? Toto jsou nejčastější důvody
4.3 (86.67%) 6

Podobné recenze