Víte, jak správně používat kreditní kartu?


O kreditních kartách se říká, že mohou dobře posloužit, ale také hodně uškodit. Aby k druhé možnosti nikdy nedošlo, vyplatí se naučit s kreditní kartou zacházet správně a hlavně ve svůj prospěch. Jak na to?

Nepleťte si kreditní kartu s debetní kartou

V první řadě je třeba si uvědomit, že kreditní karta není totéž jako karta debetní. Jsou to sice obě platební karty určené primárně k bezhotovostním platbám, každá však funguje na jiném principu a za úplně jiných podmínek. Zásadní rozdíl mezi kreditkou a debetní kartou spočívá v původu (zdroji) peněz.

Zatímco debetní karta je spojená s osobním bankovním účtem klienta a tedy jeho vlastními finančními prostředky, kreditní karta je úvěr. A jak je známo, žádný úvěr není zdarma, a pro kreditní karty to platí obzvlášť. Pokud si nedáte dobrý pozor, kreditní karta se může pořádně prodražit.

4 rady, jak využívat kreditku ve svůj prospěch

Aktuálně kreditní karty nabízí devět bank působících v ČR. Každá karta je přitom trochu jiná. Odlišné jsou úrokové sazby, poplatek za vedení účtu, délka bezúročného období, nastavení, bonusy a další parametry. Které z nich si vyplatí pohlídat, aby vám kreditka přinášela užitek a nezvyšovala či nevytvářela nové dluhy?

1. Zajímejte se o to, kolik vás kreditka bude stát

Kreditní kartu si lidé zpravidla sjednají s úmyslem držet ji stranou pouze jako finanční jistotu pro případ nenadálých výdajů. Zdaleka ne každý však dokáže ustát rychle dostupné peníze, které kreditka nabízí.

Lehkomyslné využívání kreditní karty však může vyjít draho především kvůli vysoké úrokové sazbě, která se dlouhodobě pohybuje nad 20 %. Pravdou je, že většina lidí často ani netuší, jak vysoký úrok u své kreditky mají.

Úroková sazba však nemusí být jediným nákladem spojeným s užíváním kreditky. Banky si obvykle účtují poplatek za vedení účtu spojeného s kreditní kartou. Rozumné tedy je vybrat si banku, která si neúčtuje žádný či jen minimální poplatek a ideálně nabízí kreditní kartu s úrokem pod 20 %.

Náš tip: Například Komerční banka nabízí kreditní kartu s velmi příjemným úrokem ve výši 13,90 %. Také Fio banka si neúčtuje žádný poplatek a nabízí slušný úrok 19,90 %.

2. Dbejte na  finanční disciplínu a využívejte bezúročné období

Kreditní karta ale může také velmi dobře posloužit. Je však nutné hlídat si finanční disciplínu a kreditní kartu používat s rozmyslem. Budete-li chytří, získáte peníze navíc zdarma. Prvním pravidlem je ohlídat si bezúročné období, jehož délka se pohybuje kolem 45 až 55 dní. Za peníze, které využijete a vrátíte zpět na účet kreditní karty v rámci sjednaného bezúročného období, nezaplatíte ani korunu. Jsou zdarma.

Víte, jak dlouhé bezúročné období nabízí vaše banka? Dobu 55 dní nabízí ČSOB banka, Poštovní spořitelna, Česká spořitelna a Hello bank! mBank nabízí 54 dní, Moneta Money bank a Raiffeisenbank 50 dní a Komerční banka s UniCredit a Fio bankou 45 dní.

3. Z bankomatu vybírejte pouze v nezbytných případech

Velkou nevýhodou u kreditní karty, na kterou lidé zapomínají, je poplatek za výběr hotovosti z bankomatu. U kreditní karty bývá tento poplatek velmi vysoký a výběr tak může vyjít až na desítky, někdy stovky korun dle výše vybrané částky. Na výběr hotovosti z bankomatu se navíc nevztahuje bezúročné období.

Některé banky však jako jeden z bonusů nabízí výběr z bankomatu zdarma. Například Hello bank!

(dříve Cetelem) a Komerční banka umožňuje jeden až dva výběry měsíčně zdarma.

Naše rada: Potřebujete hotovost, ale na debetním účtu nemáte potřebnou částku? Převeďte si peníze z kreditní karty na svůj běžný účet. Neplaťte poplatek, pokud nemusíte.

4. Věrnostní programy a slevy jako bonus

Aby k sobě banky přilákaly nové klienty a nemusely snižovat úrokové sazby, mají v rukávu připravenou celou řadu lákavých slev. Ke kreditním kartám například nabízí různé věrnostní programy v podobě slev u vybraných obchodníků nebo vám za utracené peníze vrátí určité procento.

Dávejte si pozor a bonusy berte jako třešničku na dortu. Jsou příjemné, ale neměly by se stát hlavním důvodem pro výběr konkrétní kreditní karty. V žádném případě nechcete, aby vás kreditní karta ponoukala ke zbytečným nákupům kvůli získání bezvýznamné slevy na zboží, které ve skutečnost nepotřebujete.


Podobné recenze

Jedná se o podvod? Napište vaše zkušenosti.

Diskuze:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *