Více jak čtvrtina platu Čechů jde na splátky půjček


Z analýzy registru všech bankovních a části nebankovních úvěrů v České republice je zřejmé, že splátky úvěrů lidem berou více než čtvrtinu platu každý měsíc. Před deseti lety se jednalo zhruba o pětinu platu. Podle odhadů Práva lidem, kteří si berou v beznaději extrémně drahé půjčky, splátky berou i více jak polovinu příjmu, který je mnohdy silně podprůměrný. Podle slov ředitele Czech Credit Bureau (CRIF) Petra Kučery  si lidé půjčují stále vyšší obnosy jak na bydlení tak na spotřebu a u klientů s více než pěti půjčkami narůstá riziko nesplácení dvojnásobně ve srovnání s lidmi s jedním úvěrem.

Hypotéky si berou Češi vyšší než je průměrná částka u dlouhodobého úvěru, která za rok 2015 byla 1,3 milionu korun. V únoru podle odhadů byla výše nově sjednané hypotéky téměř 1,9 milionu korun (v lednu to bylo dokonce 2,1 milionu). Fakt, že si Češi berou úvěr na bydlení, souvisí s poklesem jejich sazeb na historické minimum.  Výhodou je také skutečnost, že úroky z hypotéky si lze každý rok odepisovat z daní.

Podle CRIF se u dlouhodobých úvěru znatelně zlepšuje platební schopnost, jelikož meziročně klesl počet tzv. selhání o 10% na 30 674. Průšvih se ale objevuje u krátkodobých půjček, které na konci roku 2015 mělo 2,5 milionů lidí. Průměrná vypůjčená částka se vyšplhala na 157 000 korun. Částka se zvýšila v porovnání s předchozími údaji o 7 700 korun (procentuelně to byl nárůst o 5,2%). Zvýšil se také počet lidí, kteří nejsou schopni krátkodobé půjčky splácet, konkrétně o 10 000 klientů. Největší problém je, že Česká národní banka, CRIF ani Asociace nebankovních úvěrových firem nemají žádné informace a ani páky na společnosti, které půjčují lidem, který nikdo jiný nepůjčí. Podle odborných odhadů Práva lidé přicházejí i o více než polovinu příjmu, jelikož musejí splácet krátkodobé půjčky s ročními náklady na půjčku mnohdy přes tisíc procent.

Problémová skupina lidí s tzv. selháním má příjmy kolem 12 či 15 tisíci korun měsíčně. Těmto lidem poté zbývá tak málo peněz, že se ocitají v pásmu příjmové chudoby. Jedná se o příjemce sociálních dávek a o exekuční kategorii, kde už ani exekutoři nemohou nic zabavovat. Dle slov Petra Kučery dělají půjčky „z nádraží“ a ty, jež nejsou pod jakýmkoliv dohledem podíl klientů, kteří jsou odmítání bankami i nebankovními společnostmi. Jedná se o každou devátou žádost. U 11 procent žadatelů je zjištěno tak vysoké úvěrové přetížení, že již nemají volné finance na další splácení a u dalších 28 procent je společnostmi vysloveně řečeno, že na půjčku nemají nárok pro nesplácení aktuálních závazků.

Zdroj: www.novinky.cz


Více jak čtvrtina platu Čechů jde na splátky půjček
5 (100%) 1

Podobné recenze