Velké spojení bank – MONETA a Air Bank se mají sloučit do jedné banky


Na českém bankovním trhu by brzy mělo dojít k zásadní změně, která výrazně promění žebříček počtu klientů jednotlivých institucí. Dvě významné banky se totiž mají spojit dohromady a nová společnost by tak rázem měla přes dva miliony klientů. K definitivnímu potvrzení, že k obchodu dojde, by mělo dojít do konce tohoto roku, kdy proběhne valná hromada MONETA Money Bank, následně pak bude muset spojení schválit např. Česká národní banka.

Dohromady se spojí tři přední finanční instituce

Předmětem obchodu je spojení tří známých společností – MONETA Money Bank, Air Bank a Home Credit. Všechny tři byly už doposud známými a úspěšnými, po jejich sjednocení pod jednu značku tak vznikne opravdu velká banka, jež bude třetí největší v počtu klientů a dokonce druhá největší v oblasti poskytování spotřebitelských úvěrů. Hodnota transakce má podle odhadů dosáhnout téměř 20 miliard korun.

MONETA Money Bank převezme Air Bank, fungovat ale bude pod jejím názvem

Na spojení zmíněných bank je zajímavé mimo jiné i to, že MONETA Money Bank sice převezme menší Air Bank, nově vzniklá instituce už ale bude působit pouze pod značkou Air Bank. Je zatím otázkou, jak bude vypadat např. internetové bankovnictví, mobilní aplikace a další konkrétní služby.  Pokud už nedojde k žádnému překvapení a žádným komplikacím, sloučení proběhne k 1.červenci 2019. 

K oběma bankám se přidá i společnost Home Credit

Součástí obchodu není pouze spojení dvou bank – MONETA Money Bank kromě Air Bank kupuje také předního tuzemského poskytovatele nebankovních půjček a nákupů na splátky – společnost Home Credit. Po ukončení transakce tak značky MONETA Money Bank i Home Credit z Česka zmizí a zůstane pouze silný brand Air Bank, na který se majitel Monety rozhodl vsadit – důvodem je, že značku Air Bank si lidé silně oblíbili. I nová Air Bank se má nadále vymezovat vůči tradičním bankám a přinášet k ním alternativu.

Na trhu tak vznikne nový a velmi silný hráč

Když se podíváme na žebříček klientů jednotlivých bank v Česku, zjistíme, že spojením Monety s Air Bank dojde k velké změně – zatímco nyní je za vedoucí Českou spořitelnou a druhou ČSOB na třetím místě Komerční banka, po sloučení se na třetí pozici dostane nová Air Bank. Ještě silnější pozici pak nový subjekt bude mít na trhu s půjčkami – po sjednocení s firmou Home Credit půjde dokonce o druhého největšího poskytovatele spotřebitelských úvěrů v ČR. K obchodu je ale třeba dodat, že se týká pouze české a slovenské pobočky Home Credit, jejich ostatních poboček v zahraničí se chystaná transakce nijak nedotkne.


Podobné recenze