Ve kterých konkrétních oborech se v roce 2020 zvyšují daně?


Ve kterých konkrétních oborech se v roce 2020 zvyšují daně?
Každý rok přináší řadu změn v celé řadě oblastí a jednou z těch méně příjemných jsou daně. Platit vyšší daně samozřejmě nikoho netěší a bohužel v letošním roce se v tomto směru řada věcí změní k horšímu. Připravili jsme pro vás stručný přehled novinek, které daňové poplatníky v letošním roce čekají.
DPFO ani základní pojistné se letos nemění
Ne všechny daně se zvyšují – například daň z příjmu fyzických osob (která už je tak velmi vysoká) naštěstí zůstává nadále ve stejné sazbě, stejně tak se nezvyšuje ani základní sazba pojistného.
K velkému nárůstu dochází u spotřebních daní
Asi nejsmutnější z nových daní musejí být kuřáci a konzumenti alkoholu. U obou těchto položek totiž letos dochází k docela prudkému zvýšení spotřební daně. U cigaret a tabáku se tato daň nově navyšuje o cca 10 %, u lihovin pak dokonce o 13 %. V praxi to znamená, že jedna krabička cigaret podraží zhruba o 13 Kč, klasická půllitrová lahev s lihovinou (nad 40 % alkoholu) by měla zdražit přibližně o 9 Kč. Naopak bát se nemusejí ti, kteří z alkoholu pijí pouze pivo nebo víno – u těchto nápojů k žádnému zvýšení daní nedochází a podle vyjádření ministryně financí se nic takového nechystá ani v dalších letech.
Změny v daních nepotěší ani sázkaře
Novela zákona o daních se týká také různých loterií a hazardních her (ať už jde např. o Sportku, kurzové sázky, živé hry v kasinu, internetové sázení atd.). Zatímco ještě v roce 2019 byly veškeré výhry od daní zcela osvobozeny, nově je u výher nad 1 000 000 Kč zavedena srážková daň ve výši 15 %. Je ale třeba zdůraznit, že daň se vztahuje pouze na tyto vysoké výhry – u loterií a tombol se až do výše jednoho milionu žádná daň platit nemusí. Podrobněji se této problematice věnuje článek na portálu Pohoda (https://portal.pohoda.cz/dane-ucetnictvi-mzdy/dan-z-prijmu/zdaneni-vyher-u-fyzickych-osob-v-roce-2020/).
Nepříjemnou součástí daňového balíčku je také zvýšení daní pro společnosti provozující hazardní hry – z původních 23 na 35 %. Tato změna se ale týká jen loterií a losů, nikoli kurzových sázek.
Plánuje se také kontroverzní digitální daň
Velmi kontroverzní novinkou, kterou poslanci nedávno schválili, je tzv. digitální daň. Ta se má vztahovat na velké internetové společnosti (jako je např. Google, Facebook a další), jež mají globální obrat vyšší než 750 milionů eur a v Česku roční obrat (za zdanitelné služby) nad 100 milionů korun. Nemá jít o daň ze zisku, ale z tržeb, nicméně už teď hrozí, že schválení může Česku přinést problémy. USA se zavedení této daně (která by se vztahovala zejména na jejich firmy) vůbec nelíbí a reálně hrozí, že podniknou odvetná opatření. Nehledě na fakt, že 7 % je opravdu vysoké číslo ve srovnání s jinými zeměmi – např. taková Francie má tuto daň ve výši 3 %. V případě, že nakonec ke schválení digitální daně dojde, může dojít např. k tomu, že USA uvalí cla na některé české produkty. Daň sice může přinést několik miliard do rozpočtu, je ale otázkou, zda to stojí za zbytečný konflikt právě s USA.
Zvyšuje se také poplatek za vklad do katastru nemovitostí
Dokonce hned na dvojnásobek se navyšuje poplatek za vklad do katastru nemovitostí – zatímco ještě loni jeho výše činila 1 000 Kč, od letošního roku už za něj zaplatíte rovné 2 000 Kč. Obhájci tohoto zdražení argumentují tím, že se poplatek nezvýšil už 8 let a patří k nejnižším v rámci celé Evropy.
Senát sice zvýšení daní odmítl, sněmovna jej ale přehlasovala
Otázka daní se řešila i v horní komoře Parlamentu ČR a senátoři měli na tuto problematiku jiný názor – odmítli nejen vyšší zdanění loterií, ale i zdražení poplatku za vklad do katastru. Sněmovna nicméně Senát přehlasovala a nový daňový balíček prosadila.
Podobné recenze
- Česká pošta zdražuje: Od října zavedla poplatek za upozornění o provedení SIPO
- Nízké „covidové“ pronájmy se blíží ke konci. Ceny pronajímaných nemovitostí začínají růst
- Koronavirus a výpadky příjmů – jak ušetřit a vyřešit finanční krizi
- Změna ceníku u českých bank v průběhu roku 2014
- Co se stalo s cenami měsíc po intervenci ČNB?