Varování před mikropůjčkami. Z padesáti firem je jediná férová!


Dle výzkumu je potvrzeno, že rychlé půjčky před výplatou jsou drahé a podmínky jsou jen obtížně srozumitelné. Důvodem je, že mikropůjčky se nemusí řídit přísným zákonem o spotřebitelském úvěru.
Rychlé půjčky před výplatou se týkají stále více lidí. A zkušenost je to v mnoha případech negativní. Vše vyplývá z faktu, že nejen půjčky samotné jsou drahé, ale firmy vydělávají také velké částky na sankcích, jež jsou účtovány mnohdy již od prvního dne prodlení. Výzkum uskutečnil server Měšec.cz a výsledky formuloval následovně: „Jediná firma ze zhruba 50 zkoumaných jedná férově.“
Poradna při finanční tísni, jejíž ředitel David Šmejkal poskytuje informace o výzkumu, letos se počet tazatelů ohledně mikropůjčkek více než zdvojnásobil. Lidé, kteří se na Poradnu při finanční tísni obracejí, se ale příliš od ostatních s nezvladatelnými dluhy příliš neliší. Většinou jde o lidi s nižším vzděláním a podprůměrným měsíčním příjmem ve věku od 25 do 35 let. Nízký věk jde ruku v ruce se způsobem žádání o půjčku, který je prostřednictvím internetu.
Podle Šmejkala si o mikropůjčky žádají v naprosté většině lidé, kteří již mají více půjček a část z nich je již po splatnosti. Můžeme se také setkat s probíhajícími exekucemi u žadatelů. Tuto možnost vidí lidé jako jediné východisko, jelikož na bankovní půjčku již nedosáhnou kvůli své neschopnosti splácet. Ovšem díky této skutečnosti je zde veliké riziko, že nebudou schopni splácet ani tuto mikropůjčku. Zde je ale nutné počítat se vznikem tvrdých sankcí spojených s prodlením.
Jak již bylo zmíněno v úvodu článku, společnosti se nemusejí řídit zákonem o spotřebitelském úvěru, jelikož poskytují půjčky pouze do 5000 Kč. Díky této skutečnosti tak nemusejí prověřovat bonitu žadatelů a některé společnosti díky tomuto kroku lákají své klienty, po kterých nepožadují ani potvrzení o příjmu. Firmy spoléhají na skutečnost, že klienti tak budou muset minimálně jednou půjčku prodlužovat. Díky tomuto faktu tak mají zaručený další příjem. Cena mikropůjček je mnohdy velmi vysoká. Například si klienti mohou půjčit 4 999 Kč na měsíc za poplatek 1 500 Kč. A pokud klient splatnost nedodrží, nastává často situace, že cena půjčky převýší původní velikost půjčky. Podle odhadu Šmejkala jde zhruba o třetinu klientů, kteří mají problém se splácením.
Kvůli absenci zákona, který by upravoval poskytování těchto mikropůjček, neexistují výhody jako u vyšších půjček, jež jsou upraveny zákonem o spotřebitelském úvěru. Nelze využít zákonné čtrnácti denní lhůty na odstoupení od smlouvy nebo předčasně půjčku splatit a ušetřit tak nemalé finanční prostředky. Navíc smluvní podmínky mají průměrně 34 normostran a je velmi náročné se jejich zněním prokousat až k závěru. Rekordman je společnost CreditOn, jež má smluvní podmínky na 81 stran. Mnohdy tak klienti podepíšou smlouvy s vysokými smluvními pokutami nebo rozhodčí doložkou.
Z výzkumu nejhůře vyšla společnost Express Credit, jež si účtuje velmi vysoké a komplikované sankce (dvě procenta z částky za každý den prodlení + 5 000 Kč + další poplatek 25 procent). Dobře z výzkumu nevyšla ani jediná banka na trhu s rychlými půjčkami Ferratum Bank, která půjčuje 5 000 Kč na měsíc za poplatek 1 650 Kč a jako sankce si účtuje 10 procent týdně. Vítěz výzkumu je společnost Click Credit, jež je provozována jako dceřiná společnost Home Credit. Ta půjčuje 1 000 Kč na měsíc za pouhých 33 Kč nebo 3 000 Kč na měsíc za 99 Kč.
Zdroj: aktualne.cz