Úvěrové podvody – podvodné firmy a osoby a jak se jim bránit?


Půjčit potřebuje kde kdo a mnohé firmy toho s potěšením zneužívají. Nejenom, že nejednají korektně, mnohdy z nás mohou vytáhnout i nesmyslné zálohy a dostat nás ještě do větších finančních potíží. Proto je třeba dbát na výběr té správné společnosti – ověřit si kupříkladu spokojenost jejích klientů a zaměřit se na jakékoli podezřelé znaky. Obvykle stačí jeden k tomu, abychom věděli, že je třeba dát ruce pryč.
Na rozmach úvěrových podvodů má bezpochyby vliv ekonomická situace země, podvodníci se však vyskytují v nějaké míře všude a v jakýchkoliv oblastech. Pokud je odhalíme, je rozhodně třeba jednat a zabránit tomu, aby byli podvedeni i další lidé. A jestli to vůbec k něčemu je? Rozhodně ano – pachateli totiž může být činnost zakázána, a to společně s udělením trestu odnětí svobody na 2 až 3 roky.
Podvodné firmy
Mezi známé podvodné „rádoby“ společnosti patří kupříkladu Enyo Insurance. Zkušenosti zákazníků jsou opravdu děsivé, najít je navíc můžeme v každé druhé internetové diskuzi. Zaměstnanci této firmy totiž klienta při sjednávání smlouvy nevezmou do kanceláře – pravděpodobně totiž žádnou nemají. Naopak si vystačí s fast foodem či levnější restaurací. Už v tomto podniku na nás vytasí s nicneříkající smlouvou a požadavkem zálohy. Ta má být vratná a údajně zabránit tomu, že si půjčku nerozmyslíme. Jak nám ale záhy dojde, rozhodně se nám naše finance zpátky nevrátí a onoho obchodního zástupce již nikdy neuvidíme. A jak bychom si mohli všimnout ještě před schůzkou, že je něco špatně? Poměrně jednoduše – Enyo Insurance se pyšní například tím, že půjčí maminkám na mateřské padesát tisíc korun s výhodným úrokem, a to bez jakýchkoli požadavků na bonitu. Trochu zavádějící, nemyslíte?
Na podobném principu „pracuje“ i CM Company, která však peníze předem vymáhá jako zálohu za první splátku. Stejně jako předchozí (a i další, o nichž mluvíme) slíbí, že naše půjčka dorazí do několika hodin na účet. Samozřejmě jde o podvod. Stejně tak je tomu i u firem Callpa a Tanitia Group, u které zmiňme jako zajímavost to, že důvěřivé klienty láká na úvěr až 200 000 Kč.
A co dělat v případě, že narazíme na takovou podvodnou firmu? Žaloba (a ani hromadná žaloba) se bohužel v tomto případě finančně příliš nevyplácí a o něco lepší variantou je nahlášení pachatele na úřadu Policie ČR. Tam podáváme trestní oznámení, se kterým se nepojí žádné náklady a šance na úspěch je podstatně vyšší.
Podvést se můžeme nechat i po telefonu
Napálit se můžeme nechat snadno i po telefonu, často nás navíc nenapadne, abychom se zamysleli nad číslem, které vytáčíme. A jak takový typický příklad vypadá? Podvodníci obvykle využívají placených linek, skrz které potencionální klienti vyřizují úvěr. Obvykle je hovor natahován, je plný dlouhého čekání a my již musíme netrpělivě přešlapovat po místnosti a ptát se sami sebe, zda je to opravdu v pořádku. A opravdu není, nejde totiž o seriózní firmu. Ve výsledku (často i po půl hodině) jsme ujištěni, že půjčku získáváme a smlouva nám dorazí poštou či nám ji donese kurýr – a to společně s financemi. Nic takového se však nestane a nám jen přijde opravdu tučný účet za telefon.
Mezi podvodné firmy, které využívají tuto metodu, patří zejména společnost Rickabys. Nutno navíc podotknout, že jsme v hovoru upozorněni hned na začátku na fakt, že je linka placená, avšak s dodatkem, že po podpisu smlouvy nám budou finance za útratu při telefonování navráceny. K podpisu dokumentu však nikdy nedojde…