Úrokové sazby hypoték letí vzhůru a ty zdražují


sazby hypoték letí vzhůru poměrně závratným tempem. Ano, předpokládaný růst úrokových sazeb u hypoték se skutečně potvrzuje. Průměrná výše úrokových sazeb hypoték stoupla na 1,95 procenta. Česká národní banka si navíc připravuje pole pro další zpřísnění hypoték. O všem se dočtete na následujících řádcích.

Podle analytiků se úrokové sazby hypoték pod dvěma procenty neudrží dlouho. Prvním důvodem je vstup ČNB do průběhu poskytování hypoték, která doporučila bankám zpřísnit podmínky, a druhým důvodem je ukončení intervence proti české koruně. Podle slov Josefa Rajdla, hlavního analytika společnosti Fincentrum, ČNB začátkem měsíce dubna ukončila intervenci koruny vůči euru a tudíž se postupně začnou vracet do normálu výnosy státních dluhopisů a začne se tak zvyšovat cena zdrojů. Josef Rajdl odhaduje, že úrokové sazby hypoték nadále pozvolně porostou.

I přes rostoucí úrokové sazby je o hypotéky stále zájem. V březnu si pro hypotéku přišlo do bank nejvyšší počet klientů za poslední čtyři měsíce a to 10 388. Rostly i objemy hypoték. V březnu byly sjednány hypotéky za 21,131 miliardy korun, což je o téměř 2,2 miliardy více než v měsíci předchozím. Průměrná výše hypotéky byla 2 034 193 korun. Dle komentáře Josefa Rajdla na základě výsledků Fincentrum Hypoindexu březnovým objemům dopomohly jak stále příjemné sazby, tak uspíšení bankovních domů před platností omezení výše hypotečních úvěrů k hodnotě nemovitosti na 90%.

Banky začaly zdražovat hlavně hypotéky s vyšší hodnotou LTV a zdražování určitě nekončí. Jedná se o reakci na doporučení ČNB, které říká, že není možno poskytnout větší než 90% hypotéku a hypotéky v rozmezí od 80% do 90% LTV se mohou stát maximálně patnáctiprocentní složkou všech hypoték banky. Banky zatím o klienty nepřicházejí, jelikož umožňují dofinancovat chybějící zdroje kupříkladu úvěrem ze stavebního spoření. Ovšem tato praxe se ČNB moc nelíbí. Denisa Všetičková z tiskového oddělení ČNB konstatuje, že smysl a duch odporučení je jednoznačný – klient by měl k pořízení nemovitosti využít zčásti vlastní zdroje a nikoliv za vlastní zdroje považovat finance od jiných institucí (stavební spořitelny).

ČNB si připravuje půdu k dalšímu zpřísnění hypoték. V případě, že připravovaná novela zákona o ČNB projde a Česká národní banka bude nadále dodržovat stanovené parametry, pak se většina domácností k hypotéce nedostane. Podle novely by si například domácnost nemohla půjčit více jako pětinásobek ročního příjmu.

Zdroj: www.finance.idnes.cz


Úrokové sazby hypoték letí vzhůru a ty zdražují
5 (100%) 1

Podobné recenze