Úrokové sazby hypoték stále lámou rekordy!


Úrokové sazby hypoték se ještě nedostali na dno a jejich výše stále klesá. I v říjnu tohoto roku byl zaznamenán jejich pokles a průměrná úroková sazba u hypoték se zastavila na 1,86 procent. Více podrobností se dočtete na následujících řádcích.

Rekord se letos mění skoro s každým měsícem a zůstává otázkou, jak se situací zamíchá zákon o spotřebitelském úvěru, jež začne platit 1. prosince 2016. V říjnu zavítalo do bank sjednat hypotéku méně lidí než v září (9 825 lidí) a to 9 484 lidí. Pokles byl i v objemu, jelikož byly uzavřeny hypotéky za 18,785 miliardy korun, což je ve srovnání s předchozím měsícem o 822 milionů méně.

tabulka - hypotéky

PRŮMĚRNÁ VÝŠE POSKYNUTÍ HYPOTÉK

Průměrná výše hypotečního úvěru se drží letos kolem 1,9 milionu korun. Ale například v lednu přesáhla hranici 2,1 milionu, ovšem vyšší hypotéka může zadělat rodině na finanční problémy. Při nízkých úrokových sazbách, které aktuálně jsou nabízeny, zvládne splátky hypotéky i rodina s běžnými nebo dokonce nižšími příjmy. Nutno ovšem myslet na fakt, že hypotéka je závazek na dlouhou dobu, jelikož při případném nárůstu úrokové sazby a při refinancování se měsíční splátka může snadno stát velkou zátěží. Aktuální úrokové sazby hypoték se splatností na 20 let jsou 4 965 korun měsíčně, a u hypotéky se splatností 15 na let pak 6 344 korun měsíčně.

úrokové sazby hypoték -hypoindex-2016

Úrokové sazby hypoték; HYPOINDEX -ŘÍJEN 2016

Ani doporučení ČNB nezastavilo pokles úrokových sazeb. ČNB doporučuje poskytovat maximálně do 95% LTV (Loan To Value – poměr výše úvěru k hodnotě nemovitosti). Tímto doporučením se snaží ochránit banky před klienty, kteří by se mohli dostat do potíží se splácením hypotečního úvěru. Hypoteční trh pravděpodobně dozná změn v prosinci, jelikož vstoupí v platnost zákon o spotřebitelském úvěru.

Zdroj: www.finance.idnes.cz


Podobné recenze