Úroková sazba u hypoték, jak se pohybuje?


Hypoteční úvěry patří k dražším a dlouhodobějším typům půjček. I proto je u nich výše úrokové sazby jedním z nejdůležitějších parametrů a při výběru hypotéky hraje pro mnoho lidí klíčovou roli. Jaké jsou v poslední době úroky u českých hypoték? Kde na internetu můžeme najít jejich přehledné srovnání, jaké druhy hypoték existují a co dělat, pokud nejste se svojí stávající hypotékou spokojení? Na tyto otázky se vám pokusíme alespoň ve zkratce odpovědět v našem článku.

Úroky u bankovních hypoték

banka

Úrokové sazby u bankovních hypotečních úvěrů zaznamenaly v poslední době velký pokles a ty nejnižší klesly pod dvě procenta.

Úrokové sazby u bankovních hypotečních úvěrů zaznamenaly v poslední době velký pokles a ty nejnižší klesly pod dvě procenta. V souvislosti s tím došlo také k velkému nárůstu žádostí o hypotéku a kromě toho, že o tento typ úvěru má zájem čím dál více lidí, roste postupně i průměrná výše jedné hypotéky, která letos v lednu překročila hranici 2 000 000 Kč. Vzít si hypotéku od banky se v současné době rozhodně vyplatí, samozřejmě je ale třeba zvážit vaši celkovou finanční situaci.

Úroky u nebankovních hypoték

Kromě bank u nás poskytují hypoteční úvěry i některé nebankovní společnosti. Tyto hypotéky jsou určené pro ty zájemce, kteří požadovaný úvěr nemohou získat od banky – např. kvůli záznamu v registru dlužníků, exekucím, nízkým příjmům atd. Úrokové sazby jsou tu ale mnohem vyšší než u bank – běžně se pohybují okolo deseti procent, takže mají smysl opravdu pouze pro ty, jež banky odmítly. Jsou poskytovány na základě zástavy nemovitosti a oproti bankovním hypotékám je nemusíte využít jen na bydlení, ale prakticky na cokoliv.

Kde najít přehledné srovnání jednotlivých hypoték?

Správné rozhodnutí u tak zásadní věci, jako je hypotéka, vám může ušetřit značnou sumu peněz. Při výběru hypotečního úvěru tak doporučujeme nedat pouze na první dojem, ale v klidu si hypotéku vybrat na základě porovnání jednotlivých poskytovatelů. K tomu vám nejlépe poslouží nezávislé portály, jež se na srovnání půjček zaměřují – např. https://www.coolpujcky.cz/hypoteky nebo https://pujcko.cz/category/hypoteky/ . Aktuální sazby můžete také najít na některých specializovaných webech typu peníze.cz, měšec.cz nebo finance.cz.

Fixace, variabilní sazby, účelové a neúčelové půjčky

Při výběru nejvhodnější hypotéky hraje roli nejen aktuální nejnižší úroková sazba, ale je potřeba brát ohled i na celou řadu dalších faktorů – např. výběr mezi fixní a variabilní úrokovou sazbou, nebo mezi účelovým a neúčelovým typem hypotéky. Pokud si nevíte rady, jaká varianta je pro vás nejvýhodnější, raději se poraďte s odborníkem a v klidu si vše rozmyslete – nevýhodná hypotéka vás ve finále může přijít zbytečně draho.

Nejste spokojení s úrokovou sazbou? Využijte refinancování hypotéky

Jedním z hodně žádaných produktů na českém finančním trhu se stalo refinancování hypotéky, neboli možnost nechat si váš hypoteční úvěr převést k jiné společnosti. Díky takovému převodu můžete ušetřit spoustu peněz na měsíčních splátkách a na poplatcích, můžete si také změnit dobu splatnosti celého úvěru. Ne vždy se ale refinancování skutečně vyplatí – záleží na konkrétním případě a pokud je vaše stávájící hypotéka výhodná a jste s ní spokojení, nemá smysl ji převádět jinam. Pokud si nejste jistí, zkuste využít např. některou z úvěrových kalkulaček, které najdete na internetu – stačí jen doplnit informace o vaší současné hypotéce a aplikace vám najde vhodnou alternativu nebo doporučí nechat si stávající úvěr.

Úrokové sazby u hypoték dosáhly v posledních letech rekordně nízké hodnoty – zatímco ještě v roce 2009 se pohybovaly okolo šesti procent, dnes už se nejnižší úroky ustálily pod dvěma procenty. Pokud tedy o hypotéce uvažujete, v současné době jsou pro ni velmi příznivé podmínky.


Podobné recenze