Úrok není vše, hlídejte RPSN


Lidé se neorientují v bankovních pojmech a často slepě podepisují smlouvy, kterým nerozumí. Finanční řeč jako by byla tou nejtěžší řečí světa, a přitom je jen pár věcí, na které je třeba si při sjednání půjčky nebo refinancování dát pozor.

V bance mluví asi čínsky. To jsou samé zkratky, cizí slova, a to jen chceme půjčit peníze. Mezi lidmi stále přetrvává neznalost finanční řeči. Přitom není složité přijít na to, co se opravdu za nabídkou skrývá.

První rada zní – pozor na reklamy. Ať se zdají sebelákavěji, vždy se zaměřte na obsah. Ale i přes jednoznačnost dané reklamy je důležité se na všechny podstatné věci doptat. Nedejte pouze na hesla z reklam, mohou být zavádějící.

Pokud poptáváte po půjčce nebo chcete refinancovat tu stávající, je třeba si položit otázku, kolik měsíčně můžeme a hlavně dokážeme splácet, aniž by náš rodinný rozpočet trpěl. Tento krok je třeba promyslet skutečně s pozorností a ohledem na budoucnost.

„Úroková sazba představuje částku, kterou musíte zaplatit navíc nad půjčenou sumu. Zde je důležité si dát pozor, na jaké časové období je stanovena, a tedy garantována. Nezahrnuje žádné jiné poplatky. Ty zahrnuje tzv. RPSN neboli roční procentní sazba nákladů,“ vysvětluje Anna Bláhová, šéfka zákaznické péče na Zonky.

Právě RPSN hraje klíčovou roli. Ať se zeptáte v bance, finančních poradců, či svého okolí, všichni se na tom zajisté shodnou. RPSN slouží půjčujícím pro jejich dobro, aby si lépe dokázali vyhodnotit výhodnost či nevýhodnost své půjčky. RPSN říká, jak je půjčka drahá.

Čím vyšší je RPSN, tím je pro úvěr dražší. Zahrnuje totiž veškeré náklady na danou půjčku, tj. např. úrokovou sazbu, pojištění, poplatky atd. Ale ne vždy toto platí, protože dle zákona není nutné veškeré zmíněné položky zahrnout.

Další možnost, na kterou lidé často zapomínají a mohou díky ní ušetřit jsou skryté poplatky. „Nejčastěji to bývají poplatky za pojištění půjčky, poskytnutí výpisů z půjčky prostřednictvím SMS a další. Tak si je nezapomeňte ohlídat,“ doporučuje Bláhová.


Podobné recenze