Únor přinesl nový rekord úrokových sazeb hypoték


Minulý měsíc únor přinesl rekordně nízkou úrokovou sazbu hypoték, jelikož byl překonán rekord z června roku 2015. Nová hodnota průměrných úrokových sazeb hypoték je 2,02 procenta. Další podrobnosti naleznete v následujícím článku.

V únoru přišlo do bank 7 782 klientů, což je o 1 870 klientů více než v předchozím měsíci lednu. A navíc leden nebyl zrovna slabý měsíc. Objem sjednaných hypoték v měsíci lednu byl 14,615 miliardy korun. Je to o 1,869 miliardy korun více než v prvním měsíci roku 2016. Rekord padl pouze v podobě úrokových sazeb. Ve srovnáním s předchozím měsícem lednem totiž  průměrná výše hypotéky klesla z 2 138 995 korun na 1 878 013 korun. Na konci loňského jara, kdy byly úrokové sazby na posledním minimu, bylo ovšem dle slov vedoucího analytika společnosti Fincentrum Josefa Rajdla pro klienty s dobrou bonitou jednodušší získat díky individuální slevě nižší sazbu při pětileté fixaci než nyní.

Hypotéky vývoj

Podle slov Josefa Rajdla by o dalším vývoji mohlo napovědět blížící se jednání bankovní rady ČNB, které proběhne 31. března 2016. Dle výsledků pak banky zjistí, jak dlouho budou k dispozici levné zdroje a to může mít vliv na delší fixace.

I přes dlouhodobé očekávání úrokové sazby stále klesají. Banky se pustili do konkurenčního boje a začali měnit nabízené úrokové sazby. Komerční banka u nejčastěji poptávané hypotéky s LTV do 90% při fixaci od 3 do 7 let snížila sazbu na 1,89%, což představuje snížení o 0,30 procentního bodu. Česká spořitelna nabízí hypotéku s tříletou fixací za 2,19% a s pětiletou fixací za 1,99%. Hypoteční banka a ČSOB snižovaly úrokovou sazbu na 1,89% pro tří a pětiletou fixaci již v únoru. UniCredit Bank od března sníží sazbu u tří i pětileté fixace na 1,49% a mBank pak snížila sazbu u tříleté fixace na 1,99% a u pětileté fixace na 2,24%.

Zdroj: www.finance.idnes.cz


Podobné recenze