Ukončování smluv klientům s výhodnými podmínkami stavebního spoření


Stavební spořitelny se netají nevýhodností starých smluv o stavebním spoření. Stávají se pro ně totiž velkou finanční zátěží a reakcí na tuto vzniklou situaci jsou výpovědi či razantní snížení úrokové sazby na konci šestiletého cyklu. Ovšem pro klienty je určitým pozitivem, že spořitelny nepostupují v souladu se smlouvami a jejich výpovědi jsou tak mnohdy neplatné.

Právník Lukáš Zelený ze sdružení dTest poznamenal, že vysoké úročení vkladů na stavebních spořeních není pro spořitelny neřešitelným problémem. Podle jeho slov spořitelny přistupují k nestandardním krokům, které si kladou za cíl ukončit staré smlouvy. Ovšem tyto kroky nemají právní oporu. Spořitelny často klienty pomocí navýšení cílové částky, či jiné změně donutí přistoupit k novým podmínkám. Navíc ještě na základě poplatku 1% z rozdílu mezi aktuální a novou cílovou částkou z nich získají zpět určitou částku.

Drahých klientů se však „zbavují“ téměř všechny stavební spořitelny. Podle informací, jež redakci poskytli právníci sdružení dTest, řešili loni mnoho stížností a dotazů klientů, kterým stavební spořitelny vypovídaly smlouvy. Výpovědi však mohou být neplatné. Velmi častým případem je srážení celkového úročení vkladu na konci šestiletého spořící cyklu s odvoláním na všeobecné obchodní podmínky.

Spořitelny často přistupují ke snížení původní sazby (často 2%) na jedno procento. Pokud si tedy klient spočítá zátěž stavebního spoření, která se týká poplatku za vedení účtu (minimálně 300 Kč za rok), vstupního poplatku (1% z cílové částky) a dalších eventuálních poplatků s ním spojených, ztrácí stavební spoření na atraktivitě. Klient ale pořád může spoléhat na existenci státního příspěvku, který je 2 000 Kč při ročním vkladu ve výši 20 000 Kč. Díky němu je tak stále vhodné volné finanční prostředky tímto způsobem po dobu 6 let zhodnocovat.

Zdroj: www.novinky.cz


Podobné recenze