U termínovaných vkladů vzrostly úroky až na 6 %


Některé banky zvýšily úrokové sazby na tzv. hybridních termínovaných vkladech na 6 %. Na první pohled to vypadá jako výhodná nabídka. Pokud však na tento úrok chcete dosáhnout, musíte stejnou částku, jakou vložíte na účet, současně investovat a to bez garance.

Inflace roste velmi rychle a to vede i ke zvyšování úroků nejen u úvěrů, ale také na spořicích účtech a termínovaných vkladech. Zejména v druhém případě některé nabídky s úrokem až 6 % zní lákavě. Reálný zisk však už tak výhodný být vůbec nemusí.

Banky lákají klienty na vyhlídku slušného zisku

Jednou z podmínek dosažení na vyšší úrokovou sazbu totiž bývá investování do podílových fondu, které daná banka nabízí. Výsledný zisk je ale přitom značně nejistý a banky nenabízí žádnou garanci.

U konzervativních fondů je zisk vyloženě nízký, někdy i nulový. U dynamických variant lze vydělat, ale hrozí zde i poměrně vysoké riziko, že klient prodělá mnohem více peněz než u fondů konzervativních.

Pokud klient na takové investici prodělá 5 %, vymaže to výnos 5 % na termínovaném vkladu. Vyšší výnos je navíc omezený na krátkou dobu. Pojďme se podívat na konkrétní nabídky.

J&T BANKA nabízí termínovaný vklad s úrokem až 5,5 %

Zájemci, kteří chtějí dosáhnout na nejvyšší možný úrok 5,5 %, musí současně investovat do jednoho ze tří podílových fondů:

  1. J&T MONEY CZK jedná se o speciální fond cenných papírů a otevřený podílový fond s minimálním investičním horizontem 1 rok.
  2. J&T BOND CZK představuje speciální fond cenných papírů a otevřený podílový fond s minimálním investičním horizontem 3 roky.
  3. J&T RENTIER CZK je otevřený standardní smíšený podílový fond s minimálním. investičním horizontem 3 roky.

Největší rozdíl mezi speciálními a standardními fondy spočívá v investování do rizikovějších oblastí. Většinou se jedná o cenné papíry a nástroje peněžního trhu neobchodovatelných na regulovaných trzích, případně fondy zahrnující deriváty, opce a futures a podobně.

Další podmínky:

  • Minimální vklad činí 500 000 Kč, maximální 4 000 000 Kč.
  • U povinného investičního poměru 30/70 se v případě vkladu 500 000 Kč investuje dalších 1 666 666 Kč.
  • U povinného investičního poměru 50/50 stačí 500 000 Kč jako vklad a dalších 500 000 Kč jako investice.
Název a investiční poměrDélka uloženíRoční úroková sazba
J&T MONEY (30/70)1 rok5,5 %
J&T MONEY (50/50)1 rok5,3 %
J&T BOND (30/50)3 roky5,5 %
J&T BOND (50/50)3 roky5,3 %
J&T RENTIER (30/70)3 roky5,5 %
J&T RENTIER (50/50)3 roky5,3 %

S investováním do podílových fondů jsou spojené různě vysoké poplatky. Jejich výše se odvíjí od typu zvoleného investičního nástroje. J&T Banka uvádí konkrétní příklady a výpočty poplatků na webových stránkách.

UniCredit Bank láká na úrok 6 %

U termínovaného vkladu DUET PLUS je k získání úrokové sazby 6 % nutné splnit několik podmínek.

Tou první je minimální výše vkladu 30 000 Kč. Druhá  podmínka zahrnuje nutnost investovat stejně vysokou částku, jako je vklad, do podílových fondů Amundi. Minimální výše vložených a investovaných peněz činí celkem 60 000 Kč.

Úrok 6 % přitom platí pouze u vkladu na 6 měsíců a poplatky se pohybují v rozmezí 0,25 až 3 % v závislosti na typu investice a dynamičnosti vybraného produktu.

U ČSOB lze dosáhnout na sazbu 4,25 %

Československá obchodní banka sice nabízí nižší úrok, ale zato s příznivějším podmínkami. K založení termínovaného vkladu s úrokem 4,25 % stačí částka 10 000 Kč, přičemž 5 000 Kč je použito na vklad a 5 000 Kč jde na investice do podílových fondů ČSOB, dluhopisů či životního pojištění Maximal Invest.

Doba uložení je omezena na 1 rok a zájemce si může založit maximálně 100 termínovaných vkladů najednou s celkovou výši vkladu 500 000 Kč.


Podobné recenze

Jedná se o podvod? Napište vaše zkušenosti.

Diskuze:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *