Studentské úvěry


Studujete a vaše příjmy nezvládají pokrývat všechny potřebné náklady? Pak jste právě vy ideálním zájemcem o studentský úvěr, který nabízí řada českých bank. Ty studenty obvykle rády uvítají, vidí v nich totiž potencionální klienty i pro širokou budoucí spolupráci. Půjčí však studentům opravdu za výhodných podmínek?

Kontokorentní úvěry pro studenty

Oblíbenou možností poskytnutí zápůjčky studentům je tzv. kontokorentní úvěr. Zájemce o něj si musí prvně u dané banky založit klasické či (v tomto případě) studentské konto, ze kterého bude moci čerpat do mínusu. Výše kontokorentního úvěru je závislá na konkrétní bance a měřítkem může být kupříkladu i to, zda jste studentem střední či vyšší odborné školy či zda studujete klasickou vysokou školu. V prvních dvou příkladech jde obvykle o poskytnutí menšího úvěru, pakliže se však jedná o studenta druhého a vyššího ročníku klasické vysoké školy, dosahují úvěry třeba i částek okolo dvaceti tisíc korun.

Bohužel některé banky studentským úvěrům příliš nefandí, a když je právě názvem „studentský“ nazývají, ve skutečnosti klient získává stejný produkt jako nestudent – a to i za stejných podmínek. Požadavkem totiž může v tomto případě být i minimální měsíční příjem, který je stanoven často i na deset tisíc korun.

Studentský úvěr – třeba i na deset let

Kontokorentní úvěr je u mnoha bank samozřejmostí a je považován za krátkodobou transakci. Co když jsem ale studentem, který potřebuje zapůjčit finance na delší dobu? Řešením je v tomto případě studentský úvěr, který už není mezi bankami tak oblíbený jako kontokorent, který má rovněž i vyšší úrokovou sazbu.

Studentské úvěry lze rozdělit na dva základní typy:

  1. Účelové studentské úvěry jsou pevně svázány se studiem na vysoké školy. Mají delší dobu splatnosti, nízkou úrokovou sazbu i další poplatky. Nevýhodou je však už očividný fakt toho, že když jako studenti opustíte vysokou školu, budete hledat zaměstnání a tížit se tím, že téměř vše, co vyděláte, padne na zaplacení studentského úvěru.
  2. Druhou možností jsou spotřebitelské úvěry, které jsou poskytovány studentům rovněž za výhodnějších podmínek, ne však s tak nízkým úvěrem, jako úvěry svázané se studiem.

Podobné recenze