Studentská půjčka


Studium na vysoké či vyšší odborné škole není zrovna finančně nenáročnou záležitostí. A sehnat práci, která by časově ladila s rozvrhem? To často úplně nejde a malé brigády mnohdy nemohou vystačit, zvláště pokud rodiče nemohou přispět do studentského rozpočtu. Půjčka orientovaná na studenty tak často může přijít vhod, je však třeba pečlivě zvážit její výběr. Budeme si půjčovat na studium a splácet až po něm? Nebo spíše chceme vyřešit aktuální nedostatek financí?


Komerční banka a její nabídka pro studenty

Komerční banka nabízí asi nejrozsáhlejší řešení pro studenty, a lze snad i říci, že působí docela důvěryhodně a rozumně. Mezi jeden z jejích projektů patří i Gaudeamus. Jde o úvěr, který lze použít i financování studia na VOŠ, SŠ I VŠ, a to s možností splácet do deseti let po ukončení studia. Půjčit si lze částku v rozmezí od 10 do 600 tisíc korun, kterou lze přitom čerpat jednorázově či postupně.

kb

Komerční banka krom programu Gaudeamus nabízí i kreditku pro studenty, se kterou lze čerpat do mínusu. Je k tomu třeba vlastnit studentský účet G2 a limita je tentokráte 20 000 Kč. Tedy – dvacet tisíc korun pro ty, kteří studují druhý a vyšší ročník VOŠ/VŠ. Studenti prvního ročníku mohou čerpat maximálně do mínusu 10 000 Kč, středoškoláci pak 5000 Kč. Poplatek za vedení kreditky je 5 Kč měsíčně a zajímavou výhodou je možnost 45 dnů bezúročného čerpání. Oba tyto produkty od Komerční banky vyžadují předložení aktuálního potvrzení o studiu.

Česká spořitelna a její kontokorent

Nabídku pro studenty si připravila i Česká spořitelna, a to v podobě kontokorentu k účtu studenta. Na rozdíl od Komerční banky v tomto případě můžeme jít do mínusu až 25 000 Kč a správa i vedení účtu je zdarma. Účet je třeba jedenkrát ročně vyrovnat na nulu či do plusu, poté lze znovu klesnout. Zpestřením je pak i absolventská varianta, která nám umožňuje využívat tohoto produktu ještě dva roky po ukončení studia.

ceska sporitelna

 

ClickCredit je dostupný i pro  studenty

Jelikož jediné dvě podmínky, kterými je věk 18 let a trvalý pobyt na území České republiky, splňuje každý studující Čech, pak lze i rychlou půjčku ClickCredit považovat za půjčku vhodnou pro studenty. V porovnání s produkty bank není půjčkou vhodnou k úhradě studia, jak je uvedeno ve verdiktu. Díky nemožnosti čerpat více jak 5 000 Kč zde nehrozí riziko „studentské nerozvážnosti“, kdy si mladí lidé vypůjčí finanční obnos na studia a nesplatí jej. Výhodou půjčky je možnost zažádat o ni přes internet, který je nedílnou součástí života, troufám si tvrdit, všech studentů. Existuje i možnost zažádat si o půjčku zdarma a nečerpat ji, čímž mladým lidem vzniká variace na kreditní kartu, za kterou však bude platit až v momentě využití sjednané výše. Zde tak můžeme mluvit o finanční rezervě pro případ potřeby čerpat ji.

ClickCredit logo

Verdikt

Pokud bychom se měli rozhodovat mezi kreditkou od Komerční banky a kontokorentem od České spořitelny, druhé řešení by pravděpodobně bylo variantou lepší – lze totiž čerpat více do mínusu a za správu se neplatí žádné poplatky. Oba dva produkty však řeší spíše aktuální nedostatek. Samozřejmě se lze navíc poohlédnout i po klasických půjčkách či produktech pro studenty, které nabízejí další společnosti (tyto dva jsou však nejvyhledávanější). ClickCredit je pro studenty na rozdíl od bankovních produktů pouze rychlou půjčkou, která není schopná řešit platbu za studium. Pro případ jednorázového nákupu studijních pomůcek nebo zaplacení například kurzu nutného ke studiu ovšem lze tuto možnost připustit. Nejedná se o drahou půjčku, jelikož při půjčce 1 000 Kč na 30 dní, student a i ostatní žadatelé zaplatí 33 Kč. Naprostou nutností je ale jakýkoliv příjem, který student v následujícím měsíci obdrží a bude tak schopný půjčku ve lhůtě splatit. Nutno také podotknout, že ClickCredit zvítězil v testu serveru BankovniPoplatky.com.


Podobné recenze