Srovnání soudních exekutorů v České republice


V rámci České republiky je aktuálně celkem 155 soudních exekutorů, provozující tuto společensky až nenáviděnou činnost. Z pohledu evropského pojetí máme jednu z nejmenších sítí exekutorů v porovnání na počet obyvatel. Jaké jsou ale mezi rozdíly? Tím se budeme zabývat v následujícím článku.

Na začátku jakéhokoliv srovnání je důležité proklamovat jeden fakt, a to že všichni byli na stejné startovní čáře. Z důvodu celostátní teritoriality může soudní exekutor vymáhat dluh oprávněného po dlužníkovi na druhém konci republiky. Všichni soudní exekutoři mají stejné podmínky, řídí se taktéž stejným zákonem a mohou vymáhat pouze v rámci platného právního řádu. Ovšem v našich vodách se setkáte s velkými rybami, a naopak malými až takřka nicotnými úřady. Rozdíl je přitom značný, a to zejména počtem spisů, ale i vymahatelností, která každý rok klesá čím dál níže. Pokud jste věřitel je Vaším cílem jediné- dostat své peníze zpět. Tím samozřejmě dostávají na „frak“ malí soudní exekutoři, kteří mohou v podstatě vymáhat jen prostřednictvím prodeje nemovitostí, srážek ze mzdy či účtu; provedení mobiliární exekuce vzhledem k počtu zaměstnanců je takřka nulová.

Jedním z největších a v poslední době nejpropíranějším úřadem soudního exekutora je zcela jistě Exekutorský úřad Přerov, JUDr. Tomáše Vrány. Tento kolos na pohledávky, jak také někdy bývá nazýván, zaměstnává více jak 190 lidí a vymáhá ročně deseti tisíce pohledávek pro velké i malé věřitelé. Současně se pro většinu dlužníků stal nepřítelem číslo jedna, a to i z důvodu někdy vysoce nekompromisního, ale účelného postupu při vymožení pohledávky. Nelze upřít, že na jednu stranu jedná až na hranici zákona, ale stále v jeho mezích (proto také dále zastává svůj úřad). Společnost a aktuální finanční chování a negramotnost lidu bohužel nemůže vyžadovat nic jiného. Zkuste se na chvíli vcítit do těch 2 procent věřitelů, kteří vymáhají pohledávky, a pochopit, proč jsou zájmy všech stejné. Prostě chtějí jen to, co jim ze zákona náleží a patří. Samozřejmě polemika společnosti je odlišná, protože více jako 90 procent lidí je na druhé palubě – dlužníci. Půjčovat si a nevracet je prostě běžné. Dovolené, auta, lodě, drahé mobily za cenu totálního bankrotu, je cena za společenské uznání.

V poslední době proběhlo několik vysoce proti-exekutorským reportáží a dokonce TV Nova zavedla rubriku proti gaunerům. V podstatě bylo řečeno, že za vše můžou exekutoři. Reportáže jsou podány jasně v neprospěch vykonavatele státní moci, dlužník je vlastně chudák, který sice nezaplatil svůj dluh za statisíce, protože na to prostě neměl, ale i tak je on ten poškozený, kterému je ubíráno na jeho právech. Prostě svět na ruby, kdy před 400 lety by Vám prostě usekli ruce nebo pověsili na oprátku, a nikdo by se Vás nezastal, naopak si do Vás ještě kopnul. Taky se zapomíná na soudce, kteří jsou svými kárnými proviněními naprosto známý, akorát to není tak zajímavé do hlavních zpráv – přece jen soudce nepřijde do Vašeho obyváku a sebere televizi..

Nebojte se zveřejnit i svůj objektivní či subjektivní názor a vzpomeňte si na slova uvedené výše, až budete v pozici věřitele a budete chtít své peníze zpět, protože Vám prostě chybí a nechcete se dostat do pozice dlužníka! 


Podobné recenze