Srovnání soudních exekutorů v České republice


V rámci České republiky je aktuálně celkem 155 soudních exekutorů, provozující tuto společensky až nenáviděnou činnost. Z pohledu evropského pojetí máme jednu z nejmenších sítí exekutorů v porovnání na počet obyvatel. Jaké jsou ale mezi rozdíly? Tím se budeme zabývat v následujícím článku.

Na začátku jakéhokoliv srovnání je důležité proklamovat jeden fakt, a to že všichni byli na stejné startovní čáře. Z důvodu celostátní teritoriality může soudní exekutor vymáhat dluh oprávněného po dlužníkovi na druhém konci republiky. Všichni soudní exekutoři mají stejné podmínky, řídí se taktéž stejným zákonem a mohou vymáhat pouze v rámci platného právního řádu. Ovšem v našich vodách se setkáte s velkými rybami, a naopak malými až takřka nicotnými úřady. Rozdíl je přitom značný, a to zejména počtem spisů, ale i vymahatelností, která každý rok klesá čím dál níže. Pokud jste věřitel je Vaším cílem jediné- dostat své peníze zpět. Tím samozřejmě dostávají na „frak“ malí soudní exekutoři, kteří mohou v podstatě vymáhat jen prostřednictvím prodeje nemovitostí, srážek ze mzdy či účtu; provedení mobiliární exekuce vzhledem k počtu zaměstnanců je takřka nulová.

Jedním z největších a v poslední době nejpropíranějším úřadem soudního exekutora je zcela jistě Exekutorský úřad Přerov, JUDr. Tomáše Vrány. Tento kolos na pohledávky, jak také někdy bývá nazýván, zaměstnává více jak 190 lidí a vymáhá ročně deseti tisíce pohledávek pro velké i malé věřitelé. Současně se pro většinu dlužníků stal nepřítelem číslo jedna, a to i z důvodu někdy vysoce nekompromisního, ale účelného postupu při vymožení pohledávky. Nelze upřít, že na jednu stranu jedná až na hranici zákona, ale stále v jeho mezích (proto také dále zastává svůj úřad). Společnost a aktuální finanční chování a negramotnost lidu bohužel nemůže vyžadovat nic jiného. Zkuste se na chvíli vcítit do těch 2 procent věřitelů, kteří vymáhají pohledávky, a pochopit, proč jsou zájmy všech stejné. Prostě chtějí jen to, co jim ze zákona náleží a patří. Samozřejmě polemika společnosti je odlišná, protože více jako 90 procent lidí je na druhé palubě – dlužníci. Půjčovat si a nevracet je prostě běžné. Dovolené, auta, lodě, drahé mobily za cenu totálního bankrotu, je cena za společenské uznání.

V poslední době proběhlo několik vysoce proti-exekutorským reportáží a dokonce TV Nova zavedla rubriku proti gaunerům. V podstatě bylo řečeno, že za vše můžou exekutoři. Reportáže jsou podány jasně v neprospěch vykonavatele státní moci, dlužník je vlastně chudák, který sice nezaplatil svůj dluh za statisíce, protože na to prostě neměl, ale i tak je on ten poškozený, kterému je ubíráno na jeho právech. Prostě svět na ruby, kdy před 400 lety by Vám prostě usekli ruce nebo pověsili na oprátku, a nikdo by se Vás nezastal, naopak si do Vás ještě kopnul. Taky se zapomíná na soudce, kteří jsou svými kárnými proviněními naprosto známý, akorát to není tak zajímavé do hlavních zpráv – přece jen soudce nepřijde do Vašeho obyváku a sebere televizi..

Nebojte se zveřejnit i svůj objektivní či subjektivní názor a vzpomeňte si na slova uvedené výše, až budete v pozici věřitele a budete chtít své peníze zpět, protože Vám prostě chybí a nechcete se dostat do pozice dlužníka! 


Srovnání soudních exekutorů v České republice
5 (100%) 2

Podobné recenze

Jedná se o podvod? Napište vaše zkušenosti.

Diskuze:

9 zkušeností s Srovnání soudních exekutorů v České republice

 1. Zuzana napsal:

  Každému se stane, že zapomene něco zaplatit. Když si ale plní ostatní povinnosti tj. hlásí aktuální adresu nebo pokud ji často mění tak si zřídí datovou schránku tak je téměř vyloučeno, aby se do takové situace dostal. Exekutor není zloděj, zloděj je ten kdo se snaží využívat práce ostatních a nic za to neplatit.Toho,i když v lepším případě nedělá nic, v tom horším dluhy, pak nejvíc rozčiluje kolik za svou práci dostávají ostatní. Možná má dokonce pocit, že za svou hodnotnou kritiku na netu místo návrhu vlastního lepšího řešení by mu měli ostatní minimálně přispívat na nájem. Možná, že kdybychom se k sobě všichni chovali trochu víc mile a slušně, neměli by ani ti co mají právo na nás dohlížet důvod chovat se tak bezohledně. Myslím si, že respekt vyžaduje snahu na obou stranách.Ale je to jen názor, který může být správný klidně jen v tom, že je můj 🙂

 2. Eva napsal:

  Podle mého mínění nemůže dělat exekutora slušný člověk. Dluhy se mají platit, s tím souhlasím, ale ne tak, že dotyčného oberou o poslední košili. Vždyť bylo už hodně sebevražd určitě i kvůli exekucím, když lidi nevěděli kudy kam.

 3. Michal napsal:

  Vážím si a chválím exekutora, který nekompromisně dokáže půjčené peníze získat i od blízkých pachatele, který tvrdí že je nemajetný, před takovým exekutorem klobouk dolu.

 4. novák napsal:

  Exekutor vlček.zabavuje věci třetích osob které s exekucí nic nemají,psychycky vidírá staré lidi

 5. JaJa napsal:

  S exekutorem Mgr. Martinem Roubalem mám docela dobré zkušenosti…ani mi nevadilo, že je prý Gay 🙂

 6. lubobek napsal:

  Co to meleš kolik ti on dal asi moc ne provokatére

  • Anonym napsal:

   Vsichni exekutori by meli vyset je to banda zlodeju s perem a kulatym razitkem.s 800 kc udelaji 28000 a seberou auto za 70000 tomu rikam podnikani. Plat politika je 70.000 sudce ma 90.000 exekutor 350.000 az 450.000 mesicne. Co jineho to je nez zlodeji.lide vytahneme si konecne tu hlavu se te prdele a pojdme s nimi zatocit rikaji si o to uz dlouho tak at dostanou o co si rikaji.

   • Leon napsal:

    Plať dluhy a nikdo Ti nic nesebere. A ten kdo z dluhu 800,- Kč nechal udělat dluh za desetitisíce je dlužník, ne exekutor, nikdo dlužníkovi nebránil v první fázi 800 Kč zaplatit.

    • Jirka napsal:

     Naprosto souhlasím. Nedělej dluhy a nemusíš nic platit a o žádném exekutorovi slyšet nebudeš

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.