Sněmovna souhlasila s odkladem splátek u půjček a hypoték


Na nedávném zasedání Poslanecké sněmovny, které se konalo 7.dubna, se kromě podpory pro živnostníky a řady dalších témat (např. exekucí či insolvencí) projednával i bod, týkající se odkladu splátek u úvěrů. Návrh, který sněmovně předložila vláda, je reakcí na současnou těžkou finanční krizi, jež postihla obrovské množství lidí i firem. Cílem je tak jejich ochrana, aby např. nepřišli o bydlení, nedostali se do dluhové pasti nebo nezkrachovali kvůli výpadku příjmů z této krize. Odklad splátek se tedy týká nejen běžných fyzických osob, ale také živnostníků a firem.

Možnost odkladu se týká bankovních i nebankovních úvěrů, včetně hypoték

Novela Ministerstva financí, umožňující odložení splátek, se týká následujících úvěrových produktů: 

  • bankovní spotřebitelské půjčky
  • nebankovní spotřebitelské půjčky 
  • podnikatelské půjčky
  • půjčky na splátky 
  • hypoteční úvěry 
  • úvěry od stavební spořitelny

Co je zásadní – o odklad si lze zažádat pouze u úvěrových produktů sjednaných a čerpaných před 26.3.2020. Dobrou zprávou je bezpochyby to, že za odklad splátek se nemusí hradit žádné další poplatky – nesmí si je účtovat ani bankovní, ani nebankovní společnosti. Pokud by měl někdo strach, že se kvůli odkladu splátek mohl dostat do registru dlužníků (např. SOLUS a jiné), můžeme jej uklidnit – odklad splátek v žádném případě k záznamu v registru vést nemůže.

Žádost o odklad si musí každý klient podat sám

Důležité je, že odklad splátek není automatický – každý dlužník si musí žádost podat sám, jinak mu nárok na odklad nevznikne. S tím mimochodem souvisí i to, že odklad samozřejmě není povinný – kdo má dostatek finančních prostředků, může normálně splácet dál jako tomu bylo doposud.

Pokud jde o samotnou délku odkladu, tak ta může být na dobu od tří do maximálně šesti měsíců. Pozitivní je, že klient nemusí nijak dokládat, že byl finanční krizí skutečně postižený – stačí pouze podepsat čestné prohlášení, banky by aktuálně finanční stav žadatele zkoumat neměly. To ale neznamená, že pokud si někdo požádá o odklad bezdůvodně, nemusí to pro něj mít následky – v krajním případě může později banka takové jednání vyhodnotit jako porušení úvěrové smlouvy, v ještě krajnější variantě to pak dokonce může být vyhodnoceno jako pokus o úvěrový podvod.

Budou se doložené splátky úročit i v době moratoria?

Zda se budou v době, kdy budou mít lidé povolený odklad, splátky úročit, záleží na každé jednotlivé finanční instituci. Například Česká spořitelna již avizovala, že běžné půjčky, úvěry ze stavebního spoření ani hypotéky během této doby úročit nebude, naopak jiné banky plánují odložené splátky úročit – např. ČSOB, Komerční banka, MONETA Money Bank nebo Equa bank. Každopádně výše těchto úroků je ze zákona zastropovaná, takže klienti se nemusejí bát žádného dramatického navýšení.

Pozor – u některých úvěrů splátky odložit nelze!

Předem je třeba také upozornit na to, že povolený odklad splátek se netýká zdaleka všech úvěrových produktů. Konkrétně se nevztahuje na: 

  • kontokorentní úvěry
  • kreditní karty 
  • operativní leasing
  • revolvingové půjčky 
  • úvěry v souvislosti s obchody na kapitálovém trhu
  • půjčky, kde byl dlužník ke 26.3. ve více než měsíčním zpoždění se splátkou

Návrh ještě musí odsouhlasit Senát a prezident

Poslanecká sněmovna sice vládní návrh na možnost odložení splátek schválila, aby ale definitivně vešel v platnost, musí jej ještě schválit také horní komora Parlamentu ČR (tedy Senát) a musí ho podepsat prezident. Dá se ale předpokládat, že v tomto případě by novela měla projít bez problémů a odklad splátek by tak měl být povolen. 


Podobné recenze