Sazby hypoték dál rostou, ovšem rostou i objemy hypoték a počty žadatelů


První dva měsíce roku 2017 byly ve znamení rostoucích úrokových sazeb hypoték. Ano, sazby hypoték rostou. Ovšem lidé předpokládají další růst úrokových sazeb a také horší dostupnost hypoték a proto stoupají objemy hypoték a počty žadatelů. Více informací o aktuální situaci na trhu s hypotékami se dozvíte na následujících řádcích.

V únoru vrostla průměrná úroková sazba hypoték na 1,87 procenta a vrátila se tak na červnovou hodnotu roku 2016. I přes rostoucí úrokovou sazbu zájemců o hypotéky neubývá, ale právě naopak. V únoru tohoto roku přišlo o hypotéku žádat 9 413 klientů a ve srovnání s lednem 2017 je to nárůst o 748 lidí. Podle slov hlavního analytika Fincentrum Josefa Rajdla v posledních letech stačilo pro získání nabídky zavítat na pobočku jedné z velkých bank, ovšem s rostoucími sazbami se situace vrací k normálu. Nejzajímavější sazbu je možno nalézt zejména u menších bankovních domů, jelikož velké bankovní domy budou zajímavé sazby poskytovat spíše jako individuální nabídku.

Průměrná výše hypotéky v únoru klesla v porovnání s lednem o 10 000 korun na 2 013 220 korun, ovšem objemy hypoték se v únoru zvýšily o 1,418 miliardy korun a zastavily se na celkové výši 18,95 miliard korun.

Zájemci o hypoteční úvěr by neměli váhat, jelikož od 1.dubna již nezískají hypotéku do výše 95% hodnoty nemovitosti, ale budou si muset sáhnout do kapsy hlouběji (podle doporučení ČNB si bude možno půjčit od začátku dubna 2017 jen do 90% hodnoty nemovitosti). Mimo zmíněné doporučení budou muset banky dávat pozor na podíl nových hypoték, aby počet nově sjednaných hypoték v pásmu LTV (Loan To Value – poměr výše úvěru k hodnotě nemovitosti) od 80 do 90 procent nepřesáhl  15 procent všech hypoték poskytnutých bankou. Zájemci o hypotéky se obávají také růstu úrokových sazeb v příštích měsících.

Bankovní domy se zatím do velkých změn nehrnou, stejně jako nenabízejí slevy a bonusy. Ke zvýšení úrokových sazeb přistoupily na začátku března jen Expobank a Wüstenrot. Ovšem Raiffeisenbank se stále drží tradic a opět pořádá jarní Hypodny (sleva 0,2 procentního bodu u účelové hypotéky a 0,6 procentního bodu u neúčelové hypotéky). Slevu je možno získat u smluv s doloženými doklady uzavřených od 20.3. do 9.6. a zároveň je nutno do 30.6.2017 uzavřít smlouvu o hypotečním úvěru. Slevu ve výši 1 procento lze získat navíc při aktivním využívání běžného účtu Raiffeisenbank.

Od 6.února ČSOB zahájila akci a u hypoték do 70 procent LTV garantuje úrokovou sazbu 1,99% a u hypoték do 85 procent LTV pak je garantována úroková sazba 2,09%. Podmínkou u obou hypoték je fixace na tři nebo pět let a zároveň zřízení platebního styku u ČSOB.

Zdroj: www.finance.idnes.cz


Sazby hypoték dál rostou, ovšem rostou i objemy hypoték a počty žadatelů
5 (100%) 1

Podobné recenze