Klienti nejsou prozatím odrazeni ani růstem sazeb hypoték na 1,82 procenta


Rekordní rok 2016 pro hypotéky už je minulostí, ovšem jeho výsledky se promítly i do aktuálního roku 2017. Zájemce o hypoteční úvěr neodradil ani růst úrokové sazby. Její aktuální průměrná výše je 1,82 procenta.

Pravděpodobně předpoklad dalšího zdražování hypoték přitáhl do bank v lednu 8 665 lidí. Meziměsíčně se stav téměř nezměnil, jelikož v prosinci roku 2016 bylo sjednáno jen o 19 smluv více. Ovšem právě tato situace není obvyklá, jelikož při pohledu do historie je leden co se týče zájmu o hypotéky vždy velice slabý a to dokonce i bez ohledu na výši průměrné úrokové sazby. Podle slov Josefa Rajdla, hlavního analytika společnosti Fincentrum, se ceníkové zvyšování sazeb zatím moc neprojevilo, růst sazeb je mírný a je brzděn dobíhajícími garancemi a individuálními slevami.

Objemy poskytnutých hypoték byly také podobné a ve srovnáním s prosincem 2016 poklesly jen o 133 milionů korun. Celková výše poskytnutých hypoték v lednu 2017 byla 17,532 miliardy korun. Mírně poklesla také průměrná výše hypotéky a to z prosincových 2 034 199 korun na 2 023 286 korun. V roce 2016 v prvním kalendářním měsíci poprvé průměrná výše hypotéky přesáhla dva miliony korun. V posledních měsících jde o běžnou situaci a od listopadu 2016 průměrná výše hypotéky pod dva miliony korun neklesla.

Jaký bude další vývoj hypoték?

Mnoho bank již od prosince zvyšuje úrokové sazby, kdy vstoupil v platnost nový zákon. V předstihu avizovala zvyšování úrokových sazeb Česká spořitelna. Mimo ni ale ke zdražení přistoupila také Equa bank, Moneta Money Bank, Raiffeisenbank a Wüstenrot. S příchodem jara se růst může zpomalit, jelikož banky mnohdy spouštějí slevové akce a klientům nabízejí jarní bonusy. Od dubna ale můžeme očekávat razantnější zdražování, jelikož ČNB omezí maximální výši LTV (Loan To Value – poměr výše úvěru k hodnotě nemovitosti) na 90% a podíl poskytovaných hypoték s LTV od 80 do 90% klesne na 15% z celkového objemu poskytnutých hypoték bankovním domem.

Zdroj: www.finance.idnes.cz


Podobné recenze