Renta z nemovitosti Finemo.cz


Renta z nemovitosti od nebankovní finanční společnosti Finemo.cz je první reverzní hypotéka na českém trhu. Lidé starší 60 let, kteří vlastní nemovitost, nabízí možnost získat Rentu z nemovitosti. V části “průběh žádosti” je popsán postup, kterým lze o reverzní hypotéku požádat. Jedná se o naprostou novinku, která zatím není nabízena bankami, jelikož není v České republice dostačující legislativa.

Podmínky získání

 • věk nad 60 let
 • mít vlastní nemovitost

Průběh žádosti

Zájemce vyplní žádost o kalkulaci a brožuru zdarma na internetových stránkách www.rentaznemovitosti.cz nebo zavolá na kontaktní telefon. Pracovník společnosti si s ním sjedná schůzku a domluví se další postup. Bude oceněna nemovitost, podle jejíž výše se spolu s věkem a zdravotním stavem žadatele bude určena výše Renty z nemovitosti. Zájemce si vybere jednu z možností výplaty (jednorázově na začátku, postupně během pěti let, pravidelnou měsíční rentou nebo kombinací uvedených způsobů) a po podpisu smlouvy dojde k výplatě. Peníze může klient použít na cokoliv. Klient zůstává majitelem nemovitosti a musí se o ni starat a pečovat. Podmínkou je také placení veškerých účtů spojených s nemovitostí. Peníze se řeší až na konci. Pokud se klient odstěhuje, dům prodá nebo zemře, pak vrátí peníze sám ze svého (v případě úmrtí dědic) nebo peníze obstará prodejem nemovitosti.

Výhody půjčky

 • bezúčelová půjčka, která je splatná až na konci čerpání
 • klient zůstává majitelem nemovitosti a nadále v ní žije
 • klient nikdy nedluží více než je cena nemovitosti
 • více způsobů výplaty (jednorázově na začátku, postupně během pěti let, pravidelnou měsíční rentou nebo kombinací uvedených způsobů)

Nevýhody půjčky

 • nevyzkoušená novinka na českém finančním trhu
 • nemožnost srovnání s konkurencí
 • nutnost zastavit nemovitost

O společnosti

Finemo.cz s.r.o. je mladá finanční společnost, která vznikla v roce 2015. Společnost je průkopníkem reverzní hypotéky, která je oblíbeným produktem v zahraničí. Produktové portfolio tvoří reverzní hypotéka nesoucí název Renta z nemovitosti, zhodnocování investic v podobě Investice v nemovitosti a produkt Zbavím se dluhů, který prostřednictvím zástavy nemovitosti umožní klientům dostat se z dluhové pasti.

Kontakty

Žádost o půjčku
Renta z nemovitosti Finemo.cz
3.9 (78.46%) 26

Podobné recenze

Jedná se o podvod? Napište vaše zkušenosti.

Diskuze:

50 zkušeností s Renta z nemovitosti Finemo.cz

 1. Jan Vomočil napsal:

  Dobrý den Vážení zájemci.
  Velice nerad vyslovuji negativní postoje, ale jako potencionální zájemce jsem se na společnost FINEMO.CZ SE podíval do obchodního rejstříku a to na výsledky hospodaření k 31.12.2017. Závěr – Nikdy bych této společnosti nesvěřil ani tyčku k plotu. Ale posuďte sami podle několika málo čísel:
  Hospodářský výsledek (v tomto případě ztráta) za 2017 -17 660 t.Kč
  Dlouhodobý majetek 158 150 t.Kč
  z toho ale Goodwill 128 960 t.Kč
  proti tomu
  Vlastní kapitál 129 154 t.Kč

  Dlouhodobé pohledávky 21 552 t.Kč
  proti tomu
  Dlouhodobé závazky 63 020 t.Kč
  Z výše zmíněných čísel vyplývá že je sice zajímavá výše vlastního kapitálu (cca 129 mil.Kč) ale v podstatě tvořena Goodwillem ( cca 129 mil.Kč) Ze zkušenosti vím, že pod pojmem Goodwill se hodně často skrývá “oceněná myšlenka”, prostě něco co stejně nelze zpeněžit. No a porovnání dlouhodobých pohledávek a dlouhodobými závazky vychází že společnost dluží o cca 41 mil.Kč víc než může dostat.
  Myslím že není potřeba víc dodávat.
  Jan Vomočil

 2. Franta napsal:

  Je to hnus první třídy, pozor na ně.

 3. Miroslav napsal:

  Dobrý den pane Vránku, je mi 67 let a manželce 68 let.Vlastnili jsme nemovitost a převedli jsme ji na dceru.
  Dotaz zní: Je možné použít váš projekt, pokud by dcera zastavila nemovitost za nás a smlouva by byla na nás.Děkuji za odpověď.

  • Jiří Vránek napsal:

   Dobrý den, pane Miroslave,

   Rentu z nemovitosti aktuálně nabízíme pouze u nemovitostí ve vlastnictví seniorů, ve Vašem případě by bylo nutné nemovitost převézt na Vás zpět nebo Vám může finančně vypomoci dcera, když jste na ni převedl svou nemovitost.

   Děkuji za pochopení.
   Pěkný den
   Jirí Vránek

 4. Daniela Kučerová napsal:

  Zajímalo by mě, co se stane když senior ,který si vzal půjčku zemře a spolumajitel poloviny nemovitosti,dědic se zadlužené poloviny vzdá, ale zůstane mu ta jeho ideální polovina. Jak finemo získá zpět dlužnou částku, když se dědic zadlužené poloviny zřekne a svou odmítne prodat?

 5. Táňa napsal:

  Dobrý den,
  Váš projekt je zajímavý. Je možno s Vámi spolupracovat na jejím využití.
  Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem
  Táňa Z.

  • Jiří Vránek napsal:

   Dobrý den,
   děkujeme, můžete pro spolupráci zavolat na naši novou linku 241 400 100 a domluvíme se.
   Pěkný den
   Jiří Vránek

 6. Petr napsal:

  No jestli mám dostat jen 15% z hodnoty nemovitosti tak bych byl hlupák, kdybych do toho šel. Je jasné, že zbývajících 85% slupnou úroky, což je šílené. V každém případě je lepší prodat a těch 85% naložit dle svého uvážení. Princip šmejdů. A doporučuji prozkoumání obchodního rejstříku!

  • Jiří Vránek napsal:

   Dobrý den,
   FINEMO.CZ dává za života nesplácený úvěr mezi 10-60% z ceny nemovitosti v závislosti na věku a způsobu čerpání, takže Vašich 15% je spodní hranice, kterou se řeší hlavně dluhy, které senioři nezvládají platit a navíc je mají s vyššími úroky. Naše Renta z nemovitosti (úvěr) lze ale kdykoli splatit, takže pak úroky nejsou tak vysoké, pokud se ale např. 20 let nic nesplácí pak dluh výrazněji roste, to je ale standardní finanční zákonitost, nicméně může za těch 20 let i cena nemovitosti výrazně narůst, takže se pak může úplně, částečně nebo i více než kompenzovat. Renta z nemovitosti je pro seniory, kteří právě nechtějí nemovitost prodávat a těch je také mnoho, mají citovou vazbu ke svému oblíbenému bydlení a ta se nedá jednoduše zpřetrhat.
   Zdraví Jiří Vránek FINEMO.CZ

  • Anonym napsal:

   A bydlet budeš kde, když to prodáš? Chce to jen trochu logiky, než začneš “radit”.

  • Hela napsal:

   Ještě jsem neviděla jejich smlouvu, ale jestli půjčí jen 15% z hodnoty nemovitosti, tak je to pěkně vykutálená nabídka!!

 7. Jitka Erbenová napsal:

  Dobrý den pane Vránek
  chtěla jsem se zeptat,co po těch deseti letech? Je nutné nemovitost prodat nebo se splácí,jak dlouho,jak vysoké jsou splátky děkuji za odpověď

  • Jiří Vránek napsal:

   Dobrý den, paní Erbenová,
   pokud si zvolíte 10 let výplaty Renty z nemovitosti, tak se po 10 letech stane pouze to, že Vám přestaneme vyplácet Rentu (neboť byla jen na 10 let), nicméně nic se nesplácí, úvěr je splatný až po smrti nebo odstěhování se z nemovitosti.
   Více naleznete na http://www.rentaznemovitosti.cz, ale neváhejte nám zavolat a získat nezávazně více informací.
   Zdraví
   Jiří Vránek

 8. Šantorová Miloslava napsal:

  Mám dotaz, jak se řeší renta, když jednomu manželovi je 79 a manželce 69 a každý vlastní polovinu nemovitosti ? Děkiji za odpověď

  • Jiří Vránek napsal:

   Dobrý den, paní Šantorová,
   Renta z nemovitosti se kalkuluje na věk mladšího z manželů, tj. ve Vašem případě na věk 69 let a úvěr je zajištěn celou nemovitostí, takže není vůbec žádný problém.
   Zdraví
   Jiří Vránek

 9. Luděk Kutta napsal:

  Dobrý večer..omlouvám se za dotaz..uvažujeme se ženou o Vaši rentu z nemovitosti. Naši”mladí”mají svůj nový RD a o náš rodinný dům nemají zájem.V případě uzavření smlouvy z Vaší firmou..co se stane když…mladí nenajdou kupce a nebudou mít na splacení renty???Děkuji za fundovanou odpověď.S pozdravem Luděk Kutta st.

  • Vlada napsal:

   Zdravím,

   úvodem je před takto závažným krokem ve Vašem životě vhodné se poradit s advokátem. Velmi pozorně si přečíst smlouvu a následně se rozhodnout.

   Jinak jak zde psal pán Vránek jsou zatím jediní na českém trhu. Konkurenci zvažovali chvílí mí známi, ale zatím je to pozastavené.

   Snad jen, že před tímto produktem varovala ČNB.Avšak pro osamělé straší lidi bez dědiců je to produkt ke zvážení.

   S pozdravem

   • Jiří Vránek napsal:

    Vážený pane Vládo,

    varování ČNB bylo z důvodu, že si při našem vstupu na český trh odborná veřejnost i ČNB myslela, že nemovitosti od seniorů vykupujeme s právem dožití pro seniory, ale to není pravda, poskytujeme pouze finanční službu – půjčíme peníze a ty se na konci splácí včetně navýšení o úroky a počáteční poplatek. To je tedy pro seniory výrazně bezpečnější varianta, neboť si ponechávají vlastnictví své nemovitosti a po příp. smrti přejde nemovitost i s dluhem na dědice. Byli jsme i pozváni Akademií věd (sociologickým ústavem) k prezentování naší Renty z nemovitosti na workshopu s mezinárodní účastí na téma “jak lze navýšit důchod prostřednictvím nemovitosti”. Z tohoto workshopu jasně vyplynulo, že prodej nemovitosti s právem dožití je v ČR nebezpečné, ale naše řešení díky držení si vlastnictví je něco jiného a pro seniora výrazně bezpečnějšího. Tolik tedy k Vaší obavě.
    Pěkný den všem

    Jiří Vránek
    http://www.rentaznemovitosti.cz

 10. Jardaj napsal:

  Sama spolecnost produkt prezentuje jako hypoteku: cituji: Jiri Vranek: “poskytujeme průběžně nesplácený úvěr zajištěný nemovitostí, tj. hypotéku”. Urok cca 8,5%, RPSN 9,2% pri zajisteni uveru nemovitosti mi pri dnesni prumerne urokove sazbe na hypoteky 2,03% prijde jako lichva. Sorry jako…

  • Pavel Vidlak napsal:

   Dobry den pane Jardo,

   Jako potencialni investor u firmy FINEMO a v ramci me informovanosti, objevil jsem tuto stranku a spatril Vas dopis. Mozna ze Vam casem odpovi firma, ale prozatim Vam odpovim ja pro Vasi informaci. Mate pravdu – urok co firma pozaduje be vysi 8.5% je s porovnamim bankovni hypoteky celkem vysoky. Ale banka po Vas bude chtit uver splacet. Normalni duchodci s normalniho duchodu v CR by na tyto splatky asi nemeli. To je ta financni vyhoda. Samozrejme ze na tomto svete neni nic zadarmo. Dalsi vyhoda tohoto produktu je ze uver mozna zlepsi zivot majiteli nemovitosti, ktera vzdy zustava jeho/jeji majetkem a uver se splati po umrti s trzni prodeje nemovitosti, bud dedicum nebo cizim lidem. Tak to by bylo pro zatim vse. Ale co ja o firme vim, jsou to ferove lidi, a kdyz by byl zajem, zavolejte jim a ziskate nezavazne informace podle kterych, jako ja, se budete moci svobodne rozhodnout.

   S pozdravem,
   Pavel Vidlak.

   • Dobroděj napsal:

    Pane Vidláku, vy budete asi velký kamarád pánů z Finema, nebo jste finančně zainteresovaný, jinak to nevidím. Nebo-li jinak – nepřesvědčil jste mne.

 11. napsal:

  Pozor na tyto šmejdy kteří chtějí jen vydělat na starých lidech.Zvažuji jestli nepodám trestní oznámení.

  • Máňa napsal:

   Taky lituji dědice tj děti důchodců kteří převezmou po rodičích dluhy. Dobře to mají promyšlené. Žijí téměř 20 let v Anglii a mohu potvrdit, že tam takové úvěry nebo jak to nazývají opravdu nemají. Naopak stát jim umožní nastěhovat se do státního bytu kdy člověk dovršil 53 let za minimální nájem a svůj být si tito lidé mohou prodat a žít z peněz za prodej své nemovitosti. Mají to chytře vymyšlené 😡

 12. Marie napsal:

  JÁ SI TEDY MYSLÍM , ŽE TENTO PRODUKT MÁ BUDOUCNOST,POKUD JEJ BUDOU POSKYTOVAT BANKY TAK SE BUDETE BÁT MÉNĚ?PROBLÉM JE, ŽE CECH PROSTĚ VIDÍ PODVODNÍKY ZA VŠÍM. NEŽ ZAČNU SOUDIT TAK SE PŘÁTELÉ PRVNĚ INFORMUJI.

  • Tamara napsal:

   Tak mě tedy informujte: Co bude, až tato společnost zkrachuje a její pohledávky převezme, aniž by měl pochopitelně povinnost komukoli cokoli platit, společnost jiná?

 13. Jiří Švácha napsal:

  Dobrý den, přečetl jsem si komentáře, ale není mi pořád jasné a nikde nebyla odpověď na otázku jaký úrok je.
  Např. vlastním dům, který má tržní hodnotu 5mil korun. Jaká hodnota domu bude u Vaší společnosti a s jakým úrokem se pak renta bude vyplácet. Vím že to bude případ od případu ale alespoň nějaký průměrný úrok sdělit.

  Děkuji za odpověď

  • Jiří Vránek napsal:

   Dobrý den,

   aktuální úrok je 8,5%, pokud ale potřebujete vědět více, tak na našem webu zhlédněte zákonem dané informace – klik na “Trvale přístupné informace” (úplně dole), které obsahují i konkrétní případ včetně úrokové sazby a RPSN. V případě nezávazného zájmu nám pište, volejte nebo vyplňte formulář na webu a my Vám rádi provedeme i detailní kalkulaci Renty z nemovitosti, která je součástí smlouvy a obsahuje tabulku i graf vývoje dluhu po letech.

   Pěkný den
   Jiří Vránek
   FINEMO.CZ
   http://www.rentaznemovitosti.cz

  • Miroslav Plát napsal:

   úrok je jen 8,5 % ročně, za 200000kč, co Vám dají jste za pět let bez nemovitosti

 14. Jaroslav napsal:

  Dobrý den

  Jen nemohu nikde najít jak velký je úrok ,tak mi tam chybí ta kalkulačka po 10 létech

  Příklad dostanu 1000000 a jak velký bude účet pro pozůstalé

  • Pavel napsal:

   Tak to by mne taky zajímalo? Jestli z toho milionu budou dva, nebo třeba milion dvěstě tisíc. Potom těch půjčených např. 15% příjde pěkně draho. Prostě lichva.

 15. Libor napsal:

  Pravě jsem přečetl dopis, který namísto, aby jasně řekl o co se jedná se snaží u starých občanů navodit pocit, že by mohli dostat přilepšení k důchodu, ale o tom, že vlastně prodají nemovitost za zlomek její ceny se hovoří jen pod čarou. Produkt této společnosti mi přijde dobrý a férový. Způsob jakým se ho snaží marketovat starým lidem evokuje jasné chování ŠMEJDŮ. Pokud by společnost finemo byla férová komunikovala by upřímě a férově. Tady to zavání podvody na neznalé staré lidi.

  • Jiří Vránek napsal:

   Vážený pane Libore,
   děkujeme za Vaše informace, bohužel jste nepochopil naši Rentu z nemovitosti správně, ale nedivím se Vám, jde o nový a trochu více komplikovaný produkt, takže musíme stále častěji zdůrazňovat, že naše společnost nikdy nemovitosti seniorů vlastnit nebude (nejsme realitní kancelář, ale nebankovní finanční instituce), neboť poskytujeme průběžně nesplácený úvěr zajištěný nemovitostí, tj. hypotéku. Nemovitost bude vždy seniorů a poté přejde na dědice, tj. i reálný nárůst ceny nemovitosti zůstane v rodině. Nám se bude vracet pouze finanční částka ve výši dluhu (ne vyššího než je cena nemovitosti).
   My již na základě našich zkušeností vidíme, že je o náš produkt zájem a své místo si i na českém trhu najde, jen bude asi nějaký čas trvat, než bude správně pochopený. Pro nás z toho plyne v komunikaci se seniory ponaučení – ještě více dávat příklady a zdůrazňovat relevantní informace zcela otevřeně.

   Pěkný den
   Jiří Vránek
   http://www.rentaznemovitosti.cz

 16. Eva napsal:

  Podívaal se někdo z vás do obchodního rejstříku? Mají kapital 1000000.- Toť opravdu podivné na tuto činnost.

  • Jiří Vránek napsal:

   Vážená paní Evo,

   máte pravdu dříve jsme poskytovali naši Rentu z nemovitosti pod FINEMO.CZ s.r.o., která měla zákl.kapitál 1 mil.Kč (vlastní kapitál byl 2 mil. Kč).
   V průběhu roku 2016 se ale FINEMO.CZ připravovala na novelu zákona o spotřebitelském úvěru. Došlo k transformaci společnosti a k navýšení základního kapitálu na 54 mil. Kč (viz. https://or.justice.cz/ias/ui/rejstrik-firma.vysledky?subjektId=940089&typ=UPLNY). Společnost se změnila z s.r.o. na evropskou společnost SE (obdoba akciové společnosti), Jiří Vránek se stal členem představenstva společnosti, Marek Rokoský se nadále podílí na strategickém směřování společnosti. Zároveň jsme na seznamu ČNB, která bude všechny poskytovatele spotřebitelských úvěrů regulovat.

   Zdraví
   Jiří Vránek
   http://www.rentaznemovitosti.cz

 17. Eva napsal:

  Koukli jste se někdo do obchodního rejstříku? Je to s.r.o. a kapitál mají 1000000.- divné ne?

 18. Vladimír Krátký napsal:

  No vím o jedné přímé konkurenci. Dostat za byt v hodnotě 2.5 mio hned 380k je prostě naivita toho člověka. Lepší prodat a jít do domova důchodců pokud nemá příbuzné potažmo si pronajmout byt mít velký finanční polštář. Já myslím, že když už je to pro někoho výhodné pak jedině pro osamělé lidi, tam ano vidím smysl v tomto projektu.

  S pozdravem

  Vladimír

  • Jiří Vránek napsal:

   Vážený pane Krátký,
   můžete nám napsat, jakou přímou konkurenci myslíte, zatím jsme na trhu jediní, kteří zpětnou hypotéku poskytují flexibilní úvěrovou variantou, o nikom jiném nevíme. Děkuji.
   Jinak si dovoluji upřesnit, že naše společnost nikdy nemovitosti seniorů vlastnit nebude, neboť poskytujeme jen průběžně nesplácený úvěr zajištění nemovitostí, tj.hypotéku. Nemovitost bude vždy seniorů a poté přejde na dědice, tj. i reálný nárůst ceny nemovitosti zůstane v rodině. Nám se bude vracet pouze finanční částka ve výši dluhu (ne vyššího než je cena nemovitosti).
   Zdraví
   Jiří Vránek
   http://www.rentaznemovitosti.cz

 19. Jarda Kužela napsal:

  Hezký den chytráci,smlouvu s Finemo jsem uzavřel v květnu t.r. Samozřejmě,že nedostanete za Vaši nemovitost plnou odhadní cenu. To bych doporučoval jedině prodat a jít bydlet(otravovat)k mladým a nechat si od nich získané peníze vyssát.Já to tak nevidím. I když jsem za nemovitost dostal cca.třetinu,jsem spokojen a myslím,že mně to do konce života stačí.Je mně 73,do bordelů nechodím,dvanáctiletou whisky taky nemusím.Otázka je,jakou hodnotu peníze,které jsem dostal,budou mít třeba za 3 nebo 5 roků. (inflace).Ale to už je riziko,které jsem podstoupil,taktéž firma Finemo nese určité riziko,třeba,kdybych se nedejbože dožil 109 roků. S dokonalou úctou Jarda.

 20. Anonym napsal:

  nechápu jak můžete poslat tuto nabídku člověku který je už 8 let mrtvý . hnus

 21. Nejsem Blbá napsal:

  Zmiňovaný dopis jsem také dostala a už mě hluboce uráží,jak se někteří
  lidé snaží pod rouškou “finanční pomoci” slabšího ( důchodce),potažmo¨
  rodinu obrat.Nevěřím tomu ani písmeno a ráda bych věděla,co je toto za
  firmu a třeba kdo je pan Jiří Vaněk-jednatel a i jeho parťáci!?!Že by se
  také třeba na internetu prezentovali ? To asi těžko,že ?
  A kde sebrali moji adresu ????
  Také jsem obdobný dopis dostala z pražské realitky.Je mně z toho
  už blivno.

  • Jiří Vránek napsal:

   Vážená paní,

   omlouváme se za komplikace, které jsme Vám způsobili.
   I my se snažíme, jako každá firma, náš produkt propagovat. Dopis, který jste od nás obdržela, obsahoval základní informace o našem produktu. Pokud byste nás navštívila nebo se zúčastnila některé z našich přednášek (i kdyby jen o finanční gramotnosti, což je naše nezisková činnost), možná byste změnila názor. Na internetu o nás můžete najít dle mého názoru dostatek informací, ale můžete nás bez jakýchkoli problémů poznat i osobně, stačí napsat nebo zavolat.
   Všechna data získáváme z veřejně dostupných zdrojů, např. internet nebo katastr nemovitostí.

   Jiří Vránek
   Renta z nemovitosti

 22. Smrtová Božena napsal:

  Nevím proč tato společnost bez vyžádání posílá starým lidem dopisy.Z jaké databáze čerpá?Příjde mně to přinejmenším neetické.

  • Jiří Vránek napsal:

   Vážená paní,

   omlouváme se za komplikace, které jsme Vám způsobili. I my se snažíme, jako každá firma, náš produkt propagovat. Dopis, který jste od nás obdržela, obsahoval základní informace o našem produktu. Pokud byste nás navštívila nebo se zúčastnila některé z našich přednášek (i kdyby jen o finanční gramotnosti, což je naše nezisková činnost), možná byste změnila názor. Na internetu o nás můžete najít dle mého názoru dostatek informací, ale můžete nás bez jakýchkoli problémů poznat i osobně, stačí napsat nebo zavolat. Všechna data získáváme z veřejně dostupných zdrojů, např. internet nebo katastr nemovitostí. Jiří Vránek http://www.rentaznemovitosti.cz

   Více informací na http://pujcko.cz/

 23. Smrtová Božena napsal:

  Starým lidem jsou bez vyžádání posílány dopisy domů.Nevím z jaké databáze tato společnost čerpá.Příjde mně to přinejmenším neetické ,

 24. Otakar Bureš napsal:

  Tak rozhodně velice zajímavá nabídka. Pokud budou dodržena všechna pravidla, mělo by to být ku prospěchu obou stran. Ale v dnešním světě, který se doslova hemží podvodníky, to může být velká past na ubožáky, kteří přijdou ke stáru o všechno. Všechno chce čas. Ten ukáže životaschopnost tohoto projektu, který je pochopitelně založen na penězích, jako všechno. Ale v žádném případě bych jej nezatracoval, byť bude asi velmi důležitý každý konkrétní případ.

  • Jiří Vránek napsal:

   Pane Bureši, děkujeme za konstruktivní komentář. Nás těší, že si produkt Renta z nemovitosti své klienty již nachází a senioři mohou díky ní žít důstojněji.

 25. napsal:

  zase jedni, co místo poctivé práce budou se obohacovat na druhých
  prostě svinstvo nejvyšší

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.