Rekordní zájem o hypotéky


Pokles úrokových sazeb hypoték již asi nikoho nepřekvapí. V květnu se úrokové sazby dostaly na 1,89 procenta. Ovšem novinkou je rekordní zájem o hypotéky a tedy rekord v poskytnutých objemech. Více informací se dočtete na následujících řádcích.

Nízké úrokové sazby zapříčinily žádosti od 10 831 klientů, což je nárůst o 1 789 klientů v porovnání s dubnem. Nerostou pouze počty žadatelů, ale také stoupají také objemy. V květnu bylo sjednány hypoteční úvěry ve výši přes 20 miliard korun (přesně 20,702 miliard korun). K poklesu úrokových sazeb lákají banky také na delší fixace. Právě dlouhá fixace hraje hlavní roli ve stabilizaci portfolia úvěrů bank před účinností nového zákona o spotřebitelském úvěru, který usnadní mimořádné splátky možné až po skončení fixace.

Hypoindex 6-2016

Fincentrum Hypoindex pro měsíc květen 2016

Nízké úrokové sazby nejsou spojeny jen s nárůstem počtu klientů, ale také s vyšším hypotečním úvěrem, který v pátém měsíci tohoto roku byl 1 911 376 korun. Od října bude bankám doporučeno neposkytovat 100 procentní hypotéky a limit stanoví na 95 procent. Od dubna 2017 bude snížen limit na 90 procent z důvodu obavy před cenovou bublinou. Stoprocentní hypotéky pro banky představují ve své podstatě riziko, jelikož unáhlená investice do nemovitosti může klienta i celou jeho rodinu přivést do nebezpečné finanční situace.

Hypotéky vývoj 6-2016

Poskytnuté hypotéky – Jak rostla jejich průměrná výše

Zdroj: www.finance.idnes.cz


Podobné recenze