Rekordně levné hypotéky táhnou!


Osmý měsíc roku 2016 je již minulostí a přinesl další rekordní zápis. Průměrná úroková sazba klesla na nejnižší sazbu historie a to na 1,843 procenta. Přestože srpen dlouhodobě patří ke slabším měsícům, co se týče počtu nových smluv, objemy uzavřených smluv se zvýšily. Podrobnosti o dění na hypotečním trhu naleznete na následujících řádcích.

V srpnu uzavřelo hypoteční smlouvu celkem 9 290 klientů, což je o 1 675 klientů více než v červenci (bylo uzavřeno 7 615 smluv), Také objemy rostly a oproti červenci se zvýšily o 2,914 miliardy korun na 18,139 miliardy korun. Průměrná úroková sazba se dostala na historické minimum 1,843 procenta. Jedná se o velice malý pokles, který pro zájemce sice neznamená žádnou velkou změnu, ale je to nové historické minimum. Průměrná splátka hypotéky na 20 let se již podruhé letos dostala pod pět tisíc korun, přesně se jednalo o 4 985 korun měsíčně.

tabulka

Podle slov hlavního analytika společnosti Fincentrum Josefa Rajdla může být pokles úvěrových sazeb ovlivněn faktem, že některé banky před účinností zákona o spotřebitelském úvěru již nenabízejí hypotéky bez prokazování příjmů, jejichž sazby jsou podstatně vyšší než běžné hypotéky. Podle nového zákona o spotřebitelském úvěru, který bude platit od prosince 2016, je vyžadováno detailní zkoumání bonity klienta. Navíc hrozící sankce by znamenala neplatnost smlouvy a klient by vracel bance pouze půjčené prostředky bez úroků dle svých možností.

hypoindex

Josef Rajdl dodává, že úrokové sazby ještě poklesnou. Podle příchozích náznaků bude ČNB držet uvolněnou měnovou politiku také většinu příštího roku. Některé banky se již odhodlaly ke snížení sazeb, ovšem výsledek by se měl projevit až v datech ze září.

Raiffeisenbank odstartovala od 19. září tradiční podzimní „Hypodny“. Nový klient, který podá žádost o hypotéku do 11. listopadu, dostane zvýhodněnou úrokovou sazbu a při podpisu smlouvy do konce listopadu s fixací na nejméně 3 roky také finanční bonus ve výši 4 000 Kč. Převod hypotéky k Air Bank pro klienta znamená jistotu úrokové sazby 1,89% na pět let. Také UniCredit Bank nabízí sníženou úrokovou sazbu u 3, 5, 7 a 10 letých fixací. V rámci konceptu „vše za cenu jedné“ pro všechny zmíněné fixace začíná úroková sazba od 1,29%. MONETA Money Bank nabízí od 5. září  Pružnou hypotéku s garantovanou úrokovou sazbou 1,75% pro hypotéky nad 1 000 000 Kč. Navíc je možno předčasně splatit až 50% hypotéky ročně zdarma.

Zdroj: www.finance.idnes.cz


Rekordně levné hypotéky táhnou!
3.7 (73.33%) 3

Podobné recenze