Když někomu půjčíte peníze a on vám je nevrací, nabíhají automaticky nějaké úroky i v případě že nebyla sepsána smlouva?


Anonymní zeptal se před 6 roky

Chci říct, je přece nějaká inflace a tak, tedy i přesto že nebyly stanovené úrokové podmínky, ta částka by se měla automaticky nějak navyšovat, alespoň minimálně, nebo ne?

1 Odpovědi
Pavel Mrazek Personál odpověděl před 6 roky

Pokud už jste s dluhem po splatnosti, tak si tuším můžete účtovat 7proc. bodů nad úrokovou sazbou vyhlašovanou ČNB (2T repo sazba?) alespoň myslím, že to tak bývalo, jestli se to nezměnilo.

Jiná otázka je, zda vám to dlužník dá, ev. zda u soudu prokážete svůj nárok. A pokud ano, tak je pořád otázka jestli se k těm penězům dostanete…
Doplňuji:
Ze 100 to na 5000 při 7%P.A. nakyne cca za 55 let. Promlčecí doba je podstatně kratší, vaše životnost (pokud jste obchody neuzavírali už v kočárku) bude pravděpodobně také nižší…
Navíc nechat potichu nakynout 100 a pak teprv začít řešit dluhy je poněkud neetické a někde jsem v poslední době zahlíd, že i k tomu soudy snad už přihlíží.Když někomu půjčíte peníze a on vám je nevrací, nabíhají automaticky nějaké úroky i v případě že nebyla sepsána smlouva?
Ohodnotit recenzi