Půjčky pro studenta


Student má často velmi omezené finanční možnosti a příjem. Banky studentům často nepůjčují, vyjímkou jsou různé specializované programy bank kde jsou půjčky vázány na konkrétní produkt (nákup notebooku Apple Macbook), či službu (rekvalifikační kurz, kurz cizího jazyku). Student bez jakéhokoliv příjmu v podstatě nemá šanci půjčku získat pokud si ji nevezme na pracující rodiče. Většina studentů není schopna doložit stabilní příjem, pokud ano tento příjem je často pouze s brigád, nebo prací na poloviční úvazek, kde je ohodnocení často velmi nízké. Nicméně právě tito studenti mají možnost získat drobější půjčku u nebankovních institucí.

Další skupinou studentů, kteří mají šanci získat půjčku jsou studenti s pravidelným vysokým měsíčním kapesným od rodičů (rodiče jsou bohatí nebo spoří dítěti na studium). Pokud je toto kapesné dostatečně vysoké, aby pokrylo životně důležité výdaje a ještě zbylo na splátku či poplatek je možné díky výpisu z bankovního účtu doložit příjem a získat půjčku u nebankovní instituce. Často se ale studenti musí smířit spíše s drobnějšími půjčkami do 50.000Kč, jelikož nejsou pro bankovní i nebankovní instituce dostatečně bonitní a je zde vysoké riziko nesplacení úvěru a dalších problémů s žadatelem.

Studentovi, kterému je umožňeno získání půjčky by si ale měl dát velmi velký pozor na podmínky poskytnutí půjčky a měl by si pořádně rozmyslet, zda je pro něj půjčka nezbytná a nejedná se pouze o nepotřebný finanční výdaj. V mnoha případech je lepší volbou využít půjčky od rodičů či blízké rodiny, kde je možné se vždy jednoduše domluvit na úpravě podmínek splácení půjčky.