Půjčky pro novomanžele


Dříve byla velmi populární takzvaná novomanželská půjčka. Tato půjčka byla poskytovaná státem a byla často bezúročná nebo s velmi nízkým úrokem. Půjčka sloužila k založení rodiny, nákupu nábytku a spotřebičů. Novomanželé často získali družstevní byt zdarma, nebo platili velmi nízký nájem. Ano tyto skutečnosti souviseli s obdobím komunismu, které si právě zakládalo na rodinách a jejich rozvoji a rodina byla základem státu. Doba se změnila a s tím také poskytnutí novomanželské půjčky od státu.

Aktuálně je k dispozici pouze jediný produkt státní půjčky od státu. Podmínky získání této půjčky jsou ale tak složité že je často v podstatě nemožné tuto půjčku získat. Často se tak novomanželé a nově vznikající rodiny snaží získat půjčku u banky. Pokud jsou oba manželé pracující, nebo alespoň jeden z manželů má dostatečný příjem k zabezpeční své rodiny a ještě mu peníze zbydou nebývá získání půjčky v bance problémem. Pokud jsou ale žadatelé o půjčku živnostníci, nebo pokud je žena na mateřské dovolené často to bývá problém.

Poslední možností bývá tak často využití nebankovní finanční instituce, která má pro novomanžele často připraveny finanční prudukty, různé půjčky a úvěry dle jejich preferencí a požadavků. Žadetelé si ale musí uvědomit že poplatky a úroky jsou často vyšší než v bance a podmínky při včasném neplacení úveřu mohou být pro rodiny dokonce likvidační. Pokud tedy rodina vyloženě životně důležitě nepotřebuje nový spotřebič a může si vystačit se starým nebo vypůjčeným je lepší nevýhodnou půjčku raději nepodepisovat.