Půjčky na vánoční dárky? Češi si půjčovali jako nikdy


Půjčky na vánoční dárky

Půjčky na vánoční dárky? – Česká republika si vede ekonomicky dobře, nezaměstnanost je na rekordně nízké úrovni a lidem rostou výdělky. Budoucnost Češi očekávají optimistickou a tudíž se nebojí si na svátky i půjčit. Anketa provedená MF DNES mezi bankami a úvěrovými společnostmi ukázala, že lidé si v České republice půjčili v listopadu a prosinci zhruba o desetinu více než loni.

Podle slov marketingové ředitelky Profi Creditu Dany Hakavcové společnost zaznamenává o čtvrtinu vyšší zájem o nebankovní půjčky v porovnání s loňským rokem už od října a zájem je očekáván až do začátku ledna 2017. Mluvčí společnosti Provident Financial Ondřej Holoubek konstatuje mírně vyšší zájem než loni a průměrné výše půjčky je 18 000 Kč. Vyšší zájem o půjčky byl zaznamenán také u bankovních domů, u kterých objem meziročně stoupl i o desítky procent a to ve spojitosti s černým pátkem (letos připadl na 25.11.). Hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová potvrdila velmi silný zájem o spotřebitelské úvěry, který bude pokračovat i v dalších měsících. Tento fakt je spojen i s poklesem úrokových sazeb u této skupiny půjček. Letos v říjnu byla průměrná úroková sazba spotřebitelských úvěrů 10,4%, zatímco před rokem v říjnu 2015 byla průměrná výše 12,2%.

Lidé investují předvánoční půjčky do domácností a to hlavně do nákupu elektroniky, spotřebičů a také nábytku. Půjčky jsou využívány také na neodkladné investice jako například oprava topení nebo nákup nových pneumatik a až poté jsou použity k nákupu vánočních dárků. Zuzana Bienvenu, mluvčí společnosti Home Credit, podle statistik konstatuje, že lidé si kupují na splátky mobilní telefony, televize, notebooky, pračky či myčky a peníze z hotovostních úvěrů klienti používají nejčastěji na rekonstrukce bytů nebo domů, na nákup auta nebo větší investice do domácností. Mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek prozradil, že lidé si půjčují nejen na klasické vánoční dárky, ale také na zkrášlení svého zevnějšku.

Půjčky na vánoční dárky? Češi si půjčovali jako nikdy

Půjčky na vánoční dárky? Češi si půjčovali jako nikdy

Dle průzkumů ING Bank se Češi zadlužují kvůli vánočním nákupům o něco méně, než je evropský průměr. V České republice si na pořízení vánočních dárků půjčuje 8% lidí, evropský průměr je kolem 10% lidí. V Evropě vedou mezi nákupčími na dluh Rumuni (19%) a Britové (17%), zatímco na opačném konci žebříčku jsou Rakušané (5%) a Lucemburčané (3%). Pro porovnání si loni na vánoční nákupy půjčilo ve Spojených státech amerických dokonce 22% lidí. Také v jiných výzkumech je zřejmé, že rychlý nárůst objemu půjček, zůstávají Češi šetřílky. Podle slov Kristýny Havligerové z České spořitelny si lidé v České republice na dárky spíše spoří, než aby si půjčovali od rodiny, banky nebo nebankovní společnosti. Jsou i takoví, kteří si na dárky spoří i půl roku a také dárky kupují průběžně.

Zdroj: www.ekonomika.idnes.cz


Podobné recenze