Půjčka od soukromníka – Aneb jak nenaletět lichváři?


Půjčka od soukromníka je pro mnohé jedinou variantou v okamžiku, kdy jim žádost zamítne banka i nebankovní společnost. Není to však pravidlem a záleží také na tom, jaký úrok jsme ochotni přijmout. Soukromí investoři se totiž nabídkou půjček a úvěrů snaží o zhodnocení svého majetku a někteří z nich mohou snadno sklouznout i k lichvě. I ty tedy musíme vybírat s ohledem a zhodnotit si, zda půjčku opravdu potřebujeme a zda se to vyplatí. Investora samozřejmě vybíráme na základě ohlasů jeho předchozích klientů, neměli bychom se hnát do jámy lvové a vzít nabídku prvního člověka, kterého potkáme.

Výhody půjčky od soukromníka

Pokud natrefíme na spolehlivého soukromého investora, máme vystaráno. Půjčce od takového člověka lze navíc připsat i mnoho plusů:

  • Podmínky jsou nám sestaveny na míru a máme možnost osobní dohody, individuálního přístupu.
  • Výše půjčky spolu s dobou splácení bývá hodně variabilní.
  • Úroky mohou být podobné, jako u nebankovní firmy.
  • Vyřízení je rychlé a stačí sepsat pouze smlouvu o půjčce.

A není to už lichva?

Bohužel se najdou i tací, kteří zneužívají špatné finanční situace žadatelů o půjčku. Tito podvodníci totiž vědí, že jejich potencionální klienti už v podstatě nemají jinou možnost, a tak s radostí nasadí klidně i stoprocentní úrok. Samozřejmě v takovém případě jde už o lichvu, často se však tato skutečnost nevypluje na povrch – a to proto, že klient půjčku opravdu potřebuje a raději mlčí.

Screenshot 2014-03-26 10.11.53

Trochu jinou situaci pak představují takoví soukromí investoři, jež jsou schopni půjčit zákazníkovi obrovskou částku. Ten ji samozřejmě do dohodnutého termínu není schopen splatit a následně se ocitá v soudním procesu, kterým často přichází i o veškerý majetek. Navíc zmiňme, že tento bod rozhodně stojí za zamyšlení. Jako zákazníci banky si totiž často stěžujeme na přísné podmínky při udělování úvěru. Dokládání příjmů, ověřování rejstříků a další procesy. A ony jsou možná zdlouhavé. A možná půjčka není udělena každému žadateli. Ale její posouzení je fér a banka si je vesměs jistá tím, že klient zvládne všechny finance splatit bez toho, aby se dostal ještě do větších potíží.


Podobné recenze