Jaký je vývoj trhu s půjčkami v Česku? - recenze, zkušenosti a diskuze


Půjčování má mezi lidmi velice dlouhou tradici a do budoucna se na tom nic nezmění. Ovšem v posledních 15 letech se znatelně trh s půjčkami proměnil. Zákony se neustále vyvíjejí, ubývá půjček podložených nesrozumitelnými smluvními podmínkami a často obřími úroky, snižuje se počet půjček bez ověření žadatele a i samotní Češi si polepšili ve znalostech o úvěrech.

Podle slov Zdeňka Soudného, tiskového mluvčího projektu Navigátor bezpečného úvěru, bylo ještě před pár lety normální, že spotřebitel podepsal smlouvu o úvěru, aniž by si přečetl a podíval se například na sankce. Stále zůstává určité procento nepoučitelných, ovšem valná většina si již dává pozor. Před několika lety bylo také běžné, že úvěrová smlouva měla mnoho stran a navíc část smlouvy byla psána velice drobným písmem. Aktuálně je standardem, že smlouva má jednu či dvě strany a je napsána srozumitelně a bez skrytých ustanovení.

Trh s půjčkami se mění a nemalou zásluhu na tom mají také samotní spotřebitelé. Češi umějí porovnávat nabídky a porovnávají, která půjčka je výhodnější. Nepůjčují si jen tak a neseriózní poskytovatelé nemají takové množství příležitostí spotřebitele napálit. Ovšem podle slov Zdeňka Soudného pokud se i tak nalezne člověk, který si od neseriózního poskytovatele sjedná úvěr, pak na něj platí, že komu není rady, tomu není pomoci. V tomto článku bude popsáno nakupování na splátky, kreditní karty, inovace v oblasti půjček a trh s P2P půjčkami.

Jaký je vývoj trhu s půjčkami v Česku?

Před několika lety bylo běžné, že úvěrová smlouva měla mnoho stran a navíc část smlouvy byla psána velice drobným písmem. Aktuálně je standardem, že smlouva má jednu či dvě strany a je napsána srozumitelně a bez skrytých ustanovení.

Nákup na splátky stále žije

Největší boom s nákupem na splátky začal v České republice zhruba před 15 lety. Ti, co tuto dobu zažili, si určitě vzpomenou na finanční koutky přímo v prodejnách. Naprostou novinkou byla možnost vyřídit nákup na splátky přímo na místě s finančním specialistou či specialistkou, kde stačilo mít občanský průkaz, vyplnit formulář, poté podepsat úvěrovou smlouvu a zakoupené zboží si odvést domů. Toto nové kouzlo mnoho lidí tak očarovalo, že se nechali strhnout a nepoužili selský rozum, který říká, že na zboží je lepší si nejprve nenašetřit a koupit jej až poté.

Zmíněný postup může mnoho lidí považovat za trochu retro, jelikož v době internetových obchodů se již vše dělá z pohodlí domova. Jediné co je zapotřebí, je mobilní telefon a internet. Mnoho občanů díky možnosti nákupu na splátky je schopno vyřešit situaci, kdy se pokazí například lednička nebo pračka a chybí volné finanční prostředky. Na druhou stranu se možnost nákupu na splátky stává obrovským lákadlem, kterému je velice těžké odolat.

Kreditní karty se objevily až v 90 letech

Novinkou uplynulých 15 let se staly kreditní karty. Ve zmíněné době se nerozlišovalo, zda banka klientovi nabídla kartu debetní nebo kreditní. Opravdu první kreditní karta byla poprvé nabídnuta Českou spořitelnou, ovšem šanci ji měli získat pouze vybraní zákazníci s prověřenou historií. Ti lidé, kteří jedinečnou možnost využili, brzy přišli na skutečnost, že jde ve své podstatě o půjčku. Pokud s ní lidé nakupovali a nesplatili úvěrový rámec včas, pak rychle zjistili, že karta pěkně prodraží. Také výběr z bankomatu byl velice drahou srandou.

Podle produktového manažera Home Credit Michala Kozuba na kreditních kartách jde dobře vidět, jak se může produkt vyvinout, aby byl pro klienty přínosný. Dříve kreditní karty nepřinášeli klientům žádné výhody, ale dnes mají možnost majitelé kreditních karet sbírat různé odměny a prémiové koruny. Stejně tak dříve neexistovala možnost vracení určitých procent z platby zpět majiteli karty.

Podle slov analytičky Ivany Pajtášové dle průzkumu ZUNO platí Češi kreditní kartou nejvíce potraviny (54 procent všech plateb), mezi další položky patří pohonné hmoty (10 procent) a také platby v restauracích a barech (10 procent). Zajímavostí je skutečnost, že kreditní kartu využívá třikrát větší počet mužů než žen a jedná se většinou o ženaté muže. Typický majitel kreditní karty je zajištěný čtyřicátník. Měsíčně Češi přes terminály kreditní kartou zaplatí průměrně 8 500 korun. Nové technologie jako bezkontaktní platby navýšili počet plateb a průměrná výše platby je 324 korun.

Inovace v českých e-shopech v oblasti půjček

Mezi inovace českého internetu a e-shopů paří možnost zaplatit až v momentě, kdy si zákazník zboží převezme a vyzkouší. Možnost odložení platby není zadarmo, ale za poplatek v rámci desítek korun. S touto službou přišli nejprve provozovatele menších e-shopů, ovšem aktuálně nabízí tuto službu stále více velkých obchodníků. Podle slov projektového manažera KupNajisto.cz Rudolfa Krejcara se celá řada lidí obává nákupu přes internet, tudíž je tato služba namístě. Služba nabízí zákazníkovi možnost odložení platby, vyzkoušení si zboží a rozhodnutí během dvou týdnů, zda si ho ponechá nebo vrátí zpět e-shopu.

Mezi další novinky patří možnost nákupu na splátky v jakémkoliv českém e-shopu. Projektový manažer Koupito.cz Zbyšek Pochýlý velice jednoduše vysvětluje službu, kdy zákazník může koupit až pět položek od pěti různých e-shopů. Odkazy zboží jednoduše vloží do formuláře, vybere si dobu splácení, vyplní osobní údaje a portál koupito.cz vyřeší veškerou administrativu za zákazníka. Vybrané zboží je webovým portálem objednáno a zaplaceno prostřednictvím poskytnutého spotřebitelského úvěru.

U obou možností nákupu na splátky je ale nutné splácet včas. Kdo se tím nebude řídit, tomu může i malá půjčka přerůst přes hlavu. Naprosto stejné to je i u mikropůjček do 5 000 korun. Rychlost vyřízení takové půjčky je velice rychlá a vše lze zvládnout z pohodlí domova. Dobrá zpráva pro klienty je, že společnosti poskytnou pouze jednu půjčku a je nutno ji doplatit.

Nový trend – P2P půjčky

Poslední dva roky byly ve znamení startu a růstu peer to peer půjček (P2P). Jedná se o internetovou službu, která spojuje lidi, kteří mají peníze a chtějí je zhodnotit a ty, kteří si potřebují půjčit. Začátek se datuje do roku 2015, kdy začal online půjčování zprostředkovávat Bankerat a poté se připojily další P2P projekty, například Benefi a Zonky. Aktuálně se jedná o milióny půjčených korun měsíčně. Platformy stavějí svůj úspěch na schopnosti být efektivnější než banky s výrazně štíhlejší administrativou. Samozřejmě tato služba není nabízena zdarma, ale je spojena s poplatky dle podmínek jednotlivých zprostředkovatelů.

Současná moderní doba spojená s internetem, érou chytrých mobilních telefonů a moderními platebními prostředky určitě přinese i další novinky, ovšem je nutno počítat se skutečností, že nic není zadarmo. V České republice se půjčuje zadarmo pouze mezi přáteli. Podle průzkumu České spořitelny několikrát ročně půjčí menší částku kamarádům, kolegům nebo příbuzným polovina dospělých Čechů a to samozřejmě bez úroků. Většinou jde o částky od 300 do 500 korun, ovšem podle odhadů České spořitelny se tímto způsobem rozpůjčuje celkem 11,4 miliardy za rok. Ale podle odhadů může jít až o 100 miliónů korun, které se nevrátí.

Zdroj: www.finance.idnes.cz


Podobné recenze