Průměrná mzda v ČR poprvé překročila hranici 30 000 Kč


Průměrná mzda

České ekonomice se v posledních letech nebývale daří a ruku v ruce s tím tak stoupá i životní úroveň lidí a jejich průměrná mzda. Ta v minulém roce poprvé v historii překonala hranici 30 000 Kč a i letos se očekává její další strmý růst. 

Loňský růst mezd byl nejvyšší za posledních 10 let

Rok 2017 byl pro českou ekonomiku opravdu mimořádně úspěšný – životní úroveň v ČR rostla a zaměstnanci to pocítili i na svých výplatách. Nejde ale pouze o rekordní růst platů, ale i o jejich reálnou hodnotu – pokud započítáme i inflaci, tak průměrná mzda narostla o 5,3 %, medián pak oproti roku 2016 stoupl dokonce o 8,9 %. Na následujícím odkazu se můžete podívat, jak postupně rostly platy za posledních 10 let – https://www.kurzy.cz/makroekonomika/mzdy/?imakroGraphFrom=1.1.2008.

Průměrná mzda vs. medián

Když se řekne průměrná mzda, mnoho lidí namítne, že většina lidí v jejich okolí zdaleka tolik peněz nemá. Trochu přesnějším ukazatelem je proto medián, který lépe vypovídá o reálných platech – zjednodušeně řečeno jde o střední hodnotu mezd, pro jejíž výpočet se dělí zaměstnanci na dvě stejně velké části s vyšší a nižší mzdou. Medián je tak vždy trochu nižší než průměrná mzda a trochu lépe odráží skutečnou realitu.

Na výši průměrné mzdy je vázána jedna ze dvou složek důchodů

Postupné rychlé zvyšování průměrné mzdy je skvělou zprávou nejen pro samotné zaměstnance, ale radost z něho mohou mít i všichni důchodci. Jednotlivé důchody se totiž skládají ze dvou složek – základní a zásluhové (procentní) výměry. Zatímco zásluhová výměra se odvíjí od toho, kolik člověk vydělával, základní výměra je přímo spojená s průměrnou mzdou. Ještě letos činí 9 % průměrné mzdy, od 1.ledna 2019 už to bude rovných 10 % – všichni důchodci by si tak měli polepšit minimálně o 540 Kč, v průměru pak dokonce o více než 900 Kč. 

Vedle průměrné mzdy se zvedla i minimální mzda

K zajímavému navýšení došlo v poslední době také u minimální mzdy. Ta od 1.ledna 2018 vzrostla na 12 200 Kč a i u ní tak pokračoval poměrně prudký vzestup. Jen pro připomenutí – v roce 2016 činila 9 900 Kč v roce 2017 už 11 00 Kč a od letoška již zmíněných 12 200 Kč. Ještě před 15 lety byla minimální mzda pouhých 6 200 Kč, takže růst je skutečně značný, zvláště, když si uvědomíme, že ceny zdaleka tak rychle nerostly. Do budoucna se dá očekávat, že tato částka dále poroste, i když ze strany mnoha odborníků je terčem kritiky. Na jednu stranu jsou na minimální mzdu navázány i další mzdy (zaručené mzdy u lidí, v jejichž práci mají kolektivní smlouvu), na druhou stranu může její růst způsobit, že některé firmy budou raději propouštět své zaměstnance.

Pokud by vás zajímal přepočet na hodiny, tak u aktuální minimální mzdy je to 73,20 Kč/hod. Jinak je dobré vědět, že minimální mzda se vztahuje na klasických 40 odpracovaných hodin týdně – pokud tedy máte zkrácený úvazek, může být vaše mzda nižší. 

I v letošním roce má dojít k dalšímu růstu

Česká ekonomika je ve skvělé kondici a tak se i letos očekává další vysoký nárůst průměrné mzdy. V posledním čtvrtletí roku 2017 byla průměrná mzda 31 646 Kč (medián pak činil 27 320 Kč), prognózy pro letošní rok odhadují, že by mohlo dojít k jejímu vzrůstu až o 8 procent – teoreticky by tak mohla poskočit až na částku okolo 34 000 Kč. Vysokým platům nahrává i rekordně nízká nezaměstnanost, díky níž si lidí mohou dovolit chtít vyšší platy a firmám mnohdy nic jiného, než zvýšení mezd nezbývá.. Zajímavý a aktuální rozhovor na toto téma si můžete přečíst např. pod tímto odkazem – https://www.mesec.cz/clanky/konec-levne-prace-prumerna-mzda-je-poprve-nad-30-tisici-a-dal-poroste/.


Podobné recenze