Proč je u půjčky důležité RPSN?


Zkratka RPSN, která se objevuje u půjček vedle úroku, znamená roční procentuální sazbu nákladů. Jedná se o velmi důležitý parametr, který mnohdy rozhoduje při rozhodování. Velmi důležité je dávat pozor na vysoké RPSN.

Z čeho se tedy RPSN skládá? Pro obyčejného člověka je dostačujícím vysvětlením, že se jedná o všechny náklady spojené s půjčkou. Jde o poplatek za schválení půjčky, poplatek za vedení úvěrového účtu, poplatek za správu úvěru, poplatek za pohyb na účtu, pojištění schopnosti splácet a další poplatky, které navyšují náklady. RPSN je tak nedílnou součástí jak bankovních, tak nebankovních půjček.  Jak již bylo zmíněno, RPSN je velmi důležitým parametrem pro srovnání půjček. Příkladem může být půjčka ve výši 60 000 Kč s úrokem 15,5% a poplatkem 60 Kč měsíčně na 6 let (72 měsíců). S půjčkou je spojeno 4 320 Kč právě v podobě měsíčních poplatků, proto je RPSN 20,6%.

Pro žadatele o půjčky bylo přínosné datum 1.ledna 2011, kdy se do zákona č.145/2012 Sb. zapracovává povinnost bankám uvádět výši u úvěrů. Ovšem úvěry zajištěné nemovitostí (hypotéky a další úvěry se zárukou v podobě nemovitosti), úvěry menší než 5 000 Kč (tzv. mikroúvěry) nebo větší než 1 800 000 Kč. Pro žadatele byl tento krok vlády krokem vpřed.


Proč je u půjčky důležité RPSN?
5 (100%) 2

Podobné recenze