Při výběru mikropůjčky je důležitá ostražitost


Mikropůjčky již mají svou skupinu oblíbenců, což je zřejmé z jejich, v posledních měsících, prudce stoupajících objemů. I přes lákavou možnost rychlé záplaty díry v osobním nebo rodinném rozpočtu, je na místě velká ostražitost.

Patrik Nacher ve své knize „Konec finančních negramotů v Čechách“ uvádí, že mikropůjčky jsou vhodné jen na specifické účely a pouze zcela výjimečně. Tato situace může nastat v případě, že se objeví neočekávaný výdaj v podobě opravy auta, které je pro rodinu nezbytné. Určitě nepřichází v úvahu placení každodenních výdajů případně splácení jiné půjčky.

Velmi lákavá pro klienty je skutečnost, že půjčit si necelých 5 000 Kč lze bez jakéhokoliv ověřování. Aktuálně je rozpůjčováno 25 miliard Kč a částka se s každým dalším dnem navyšuje. Mikropůjčky jsou poskytovány zhruba 10 000 subjekty, ovšem dle tiskového mluvčí projektu Navigátor bezpečného úvěru Zdeňka Soudného pouze setina je bezpečných. Mikropůjčky nejsou totiž ošetřeny zákonem 145/2010 Sb. o spotřebitelském úvěru. Z důvodu chybějícího zákona smlouvy často postrádají náležitosti, které jsou u klasických úvěrů. Toto je jeden z důvodů. proč být velice ostražitý. Předpokládá se, v březnu roku 2016 vstoupí v platnost nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Nově totiž ošetří také hypotéky a mikropůjčky.

Nízké částky mohou být pro klienty zavádějící. Právě relativně nízká částka se může změnit v horor prostřednictvím poplatků a hlavně sankcí. Za Japonskou půjčku ve výši 1 000 Kč (dříve Click Credit) zaplatí klient na 30 dní pouhých 33 Kč, ovšem za Ferratum půjčku ve stejné výši 1 000 Kč za 30 dní bude účtován poplatek 330 Kč. Společnost Zaplo a Via SMS nabízejí první půjčku vrácenou ve lhůtě 30 dní zdarma. Problémy mohou nastat v případě nezaplacení půjčky včas. U nesolidních společností prodlení znamená riziko až několikanásobného přeplacení půjčené částky.Sankce se mohou po 15 dnech pohybovat mezi 79 až 1 100 Kč. Pokud je klient přesvědčen, že není schopen půjčku včas vrátit, je možno požádat o prodloužení o 7,14 nebo i 30 dní. Mnohdy je tato možnost povolena i vícekrát, ale je nutno počítat s navýšením v řádů stovek až tisíců korun.

Rozhodnutí vzít si mikropůjčku by mělo předcházet zvážení všech jiných možností, jak vzniklou díru v rozpočtu zalepit. V případě, že přistoupíte k výběru poskytovatele je nutné zvážit všechny aspekty. Důležité je dočíst smlouvu až dokonce. RPSN je díky výpočtu u těchto mikropůjček velmi vysoké a v případě, že se klient setká s hodnotou ve výši několika tisíc, pak je na místě zvýšená obezřetnost. Důležité je také sledovat, zda poskytovatel používá rozhodčí doložku a v případě, že ano, pak je doporučeno se takovéto mikropůjčce vyhnout. Stejná výstraha platí u poskytování půjčky skrze předraženou telefonní linku.

Zdroj: www.novinky.cz


Podobné recenze