Obavy z nového zákona přinesly pokles úrokové sazby hypoték na 1,77 %


sazby hypoték

Letošní rok 2016 bude při pohledu na hypotéky s velkou pravděpodobností velmi úspěšný. Velký podíl bude připsán právě skončenému měsíci listopadu. Neustávající pokles úrokové sazby hypoték a a jejich změny přitáhly do bank rekordní počet klientů, jenž si sjednali hypotéky za téměř 30 miliard korun. Více podrobností naleznete na následujících řádcích.

V dosavadním průběhu roku 2016 byl rekordním měsícem červen s celkovým počtem 12 324 hypotečních úvěrů. Ovšem v listopadu do bank zavítalo opravdu velké množství lidí a celkem si sjednalo 14 384 hypotečních úvěrů a překonání rekordního počtu není tak vůbec zanedbatelné. Ještě větší překvapení byl ale objem hypoték a to neskutečných 29,683 miliard korun. Rekordní byl prozatím také červen a objem byl 23,776 miliard korun. V porovnání s říjnem je to nárůst o 10,898 miliard korun a všeobecně se jedná o skoro dva měsíce, z čehož lze soudit, že roční rekord bude opět pokořen.

Jak rostla průměrná výše poskytnutých hypoték - sazby hypoték.

Jak rostla průměrná výše poskytnutých hypoték – sazby hypoték.

Podle slov hlavního analytika společnosti Fincentrum Josefa Rajdla rekordní výsledek v podobě počtu i objemu hypoték jen tak překonán nebude. Nejsou očekávány výrazné komplikace při uzavírání hypoték v okamžiku platnosti nového zákonu o spotřebitelském úvěru, jelikož banky si již vyzkoušely předem a přešly plynule na nové podmínky. K poklesu prosincových objemů tak nedojde z důvodu procesních problémů bank, ale kvůli nižší poptávce po úvěrech. Byla poslední možnost využít rekordně nízké úrokové sazby, které se zastavily na historických 1,77 procenta. V listopadu rostla také průměrná výše hypotéky a zastavila se na 2 063 292 korun a obsadila tak druhé místo v roce 2016 za lednem.

S novinkami se hlásí České spořitelna, která od ledna zvedne úrokové sazby o 0,4 a začínat tak budou od 2,19%. Klienti tak mohou do konce roku získat hypotéky za historicky nejnižší sazby a je vhodné si hypotéky zafixovat na více let (fixace na 8 let je nabízena od 1,79% a fixace na 10 let od 1,89%). Od 12. prosince navýšila Sberbank ceny pro hypotéky s LTV nad 85% o 0,2 a další změny jsou zamýšleny od začátku příštího roku.

Zdroj: www.finance.idnes.cz


Podobné recenze