Podvodné půjčky po telefonu a jak nenaletět?


Potřebujete peníze? Půjčete si bez ručitele a bez dokládání příjmů. Rychlé půjčky s 2% úrokem. Zavolejte si o půjčku na…

Zdá se vám to povědomé? Takovýchto inzerátů se na nás valí ze všech stran desítky. Letáky ve schránce, inzeráty v novinách a časopisech nejčastěji lákají lidi ve finanční tísni, aby využili nevýhodných a mnohdy podvodných nabídek. Klientů, kteří naletěli, stále přibývá. Pojďme se podívat na podvodné půjčky po telefonu. Na co si dát pozor při shánění peněz? Co dělat, když zjistíte, že jste byli oklamáni? A které firmy jsou aktuálně na černé listině?

Nebankovní společnosti – všech se nebojte

Dříve pokud člověk potřeboval peníze, zašel do banky a pokusil se půjčku získat tam. Jenže banky vyžadují dokládání příjmů, nahlíží do registru neplatičů a ne každý uspěje. Tak proč nevyzkoušet jednodušší řešení?

Nebankovní společnosti rostou jako houby po dešti. Jsou tu ty známé – Home Credit, Provident, Cetelem, u kterých sice za půjčení peněz zaplatíte víc, než v bance, ale nemusíte se obávat podvodného jednání. Pak přibývá relativně nových poskytovatelů, kteří se zaměřují na krátkodobé úvěry přes SMS či internet. I tady lze najít solidní společnosti, například Ferratum. A potom najdete mnoho malých, neznámých „poskytovatelů úvěrů“, o kterých je obvykle slyšet jen v souvislosti s problémy.

Jak poznat podvodníka?

Jak ale poznat toho, kdo místo aby vám pomohl, se sám chce obohatit? Dříve to bylo snazší, tyto společnosti často u inzerátu uváděly tel. linku se zvýšenou sazbou za hovor, tedy číslo začínající 900, kde sazba 95 Kč za minutu nebyla ničím neobvyklým.

Jenže v únoru 2013 zákon tuto praktiku poskytovatelům půjček zakázal, tudíž na první pohled podle tel. čísla nemáte možnost podvodnou firmu odhalit. V inzerci je totiž uvedeno běžné číslo mobilního telefonu. Na co dalšího si tedy dát pozor?

Obvykle stejný scénář

Všechny podvodné společnosti obvykle fungují podobně:

  • z inzerátu není patrno, jaká společnost úvěr nabízí
  • když se vám podaří zjistit poskytovatele půjček, nemá žádné nebo má nedůvěryhodné webové stránky
  • v obchodním rejstříku firmu nenajdete (živnostník), nebo nemá s poskytováním financí nic společného
  • po telefonu se nedozvíte žádné podmínky, preferována je osobní schůzka na netypickém místě (kavárna, restaurace apod.)
  • po prvotním telefonátu musíte zavolat „pro ověření, pro nahlášení osobních údajů“ apod. na číslo začínající 900. Budete ujišťováni, že pokud si úvěr vezmete, hovorné vám bude vráceno
  • chtějí peníze předem (jakou má logiku to, abyste někomu dávali kauci, když sami peníze sháníte? )
  • jste tlačeni do podpisu smlouvy, nemáte čas si ji v klidu sami prostudovat
  • smlouva je nejasná, bez konkrétních podmínek

Firmu si proklepněte

Mnoho lidí by díky internetu naletět podvodníkům nemuselo, kdyby se před podpisem smlouvy více zajímalo o poskytovatele. Dnes stačí použít Google nebo naši sekci podvodné půjčky a ohlasy klientů máte během vteřiny před sebou. Pak se můžete dočíst až neuvěřitelné příběhy napálených. K ověření také slouží Justice.cz.

Kde si nepůjčovat?

Na základě zkušeností z černé listiny více než 400 našich čtenářů uvádíme nejčastěji zmiňované firmy, se kterými mají klienti špatné zkušenosti:

  • CM Company
  • D&B Investment Group s.r.o
  • Tanytia Group
  • Enyo Insurance
  • Borrowing Credit

Naletěl jsem. Co dělat teď?

Už se stalo, zjistili jste, že jste naletěli. Je vám jasné, že neuvidíte ani půjčku, ani své vložené prostředky. Co v tuto chvíli dělat? Zajděte na Policii ČR a podejte trestní oznámení, případně kontaktujte ČOI. Mnohdy je také možné připojit se k již existující hromadné žalobě. Ať už uděláte cokoli, pomůžete tomu, aby byly případy co nejrychleji vyřešeny a nedocházelo k podvedení dalších osob.


Podobné recenze