Objem bezhotovostních plateb loni poprvé převýšil výběry hotovosti z bankomatů


Rok 2019 byl z hlediska bezhotovostního placení u nás přelomový. Poprvé v historii totiž došlo k tomu, že objem bezhotovostních plateb byl vyšší než objem výběrů peněz z bankomatů. Tyto údaje vyplývají ze statistiky, kterou nedávno zveřejnilo Sdružení pro bankovní karty, jehož členy je většina předních tuzemských bank.

Platby kartou jsou stále častější, hotovost je na ústupu

Trend ve společnosti je zcela jasný – čím  dál více lidí preferuje placení platební kartou nebo jinou bezhotovostní metodou, naopak počet hotovostních plateb pomalu, ale jistě klesá. Platby kartou jsou pohodlnější, rychlejší a bezpečnější (což platí dvojnásob v současné situaci s koronavirovou pandemií). Velkou roli v tom mimo jiné hrají i mimořádně pohodlné a rychlé bezkontaktní platby nebo různé moderní platební metody typu Apple Pay, Google Pay apod. 

Není se čeho bát – bezhotovostní placení je naprosto bezpečné

Velmi podstatným argumentem pro ty, kteří třeba mají z placení kartou obavy, je fakt, že bezhotovostní placení je naprosto bezpečné a lidé tak vůbec nemusejí mít strach. Dokonce je tomu právě naopak – případnou ztracenou kartu můžete ihned zablokovat, v případě krádeže hotovosti už je situace horší. Platba kartou je tak mnohdy dokonce i bezpečnější než výběr peněz z bankomatu 

Roste jak počet platebních karet, tak i počet platebních terminálů 

Když se podíváme na aktuální statistická čísla, tak v loňském roce už bylo v Česku 12,7 milionu platebních karet, z toho 10,5 milionu klasických debetních (tedy na každého Čecha připadala cca jedna debetní karta). Prudce narostl také počet jednotlivých transakcí – loni jich bylo rekordních 1,3 miliardy a celkový objem pak činil 845 miliard korun. 

Stoupá ale nejen počet samotných platebních karet, ale spolu s ním také počet bankomatů (loni jich bylo už 5 644), roste i počet platebních terminálů (na necelých 230 000, bezkontaktních na 214 000). Přizpůsobují se ale i internetové obchody – platební karty u nás k loňskému roku akceptovalo 11 340 e-shopů. 

Možností jak platit bezhotovostně je celá řada – od karet přes různé aplikace

K nárůstu bezhotovostních plateb nesporně přispívá i rozšiřující se množství způsobů, jak platit bez hotovosti. Vedle tradičních debetních a platebních karet a možnosti platit bezkontaktně k tomu přispívají i nové moderní metody. Velmi oblíbené jsou u nás zejména platební metody Apple Pay nebo Google Pay, pomalu se začínají rozšiřovat také platby pomocí chytrých hodinek apod. 

Nabídka platebních karet je u nás široká, najdeme je prakticky u každé banky

Prakticky každá banka dnes svým klientům nabízí různé platební karty – je to už naprostý standard a běžné jsou i bezkontaktní karty, kde stačí kartu pouze jednoduše přiložit k terminálu. Placení je tak rychlejší, pohodlnější a i bezpečnější, protože lidé s sebou nemusejí nosit hotovost. 

Při výběru banky, u které si lidé zakládají účet, může hrát významnou roli mimo jiné i nabídka jejích platebních karet. Pokud v tomto směru potřebujete poradit, doporučujeme využít srovnávač platebních karet, který je součástí nezávislého finančního portálu CoolPujcky.cz. Najdete v něm přehledné porovnání platebních (debetních i kreditních) karet, včetně podrobných recenzí. 

Dnes už se bezhotovostního placení pomocí karty či jiné metody nemusí nikdo bát. Tyto platby jsou často ještě bezpečnější než klasické placení v hotovosti a postupně je využívá čím dál více lidí. K jejich přednostem patří i různé speciální výhody, ať už jde o slevy, cashbacky, věrnostní programy a jiné benefity. Je škoda jich nevyužít a používat zastaralé metody placení (samozřejmě kromě lidí, u nichž platba kartou není možná – např. lidé v exekuci apod.).


Podobné recenze