Jak se nestát obětí při platbě na internetu?


Nakupování v internetových obchodech je čím dál oblíbenější a nejde zdaleka pouze o oblečení, elektroniku nebo různé doplňky – v poslední době se hodně rozvíjejí také online nákupy potravin, drogerie a mnoha dalších druhů zboží. Při placení přes internet ale hrozí nebezpečí, že se staneme obětí podvodu. V tomto článku pro vás máme několik tipů, na co si dát největší pozor a jak riziko co nejvíce snížit. Abyste při elektronické platbě nepřišli o peníze, doporučujeme především:

Dát si pozor na nebezpečné phishingové útoky

Phishing není ničím novým, ale jedná se o podvodnou techniku, která se na internetu v různých podobách vyskytuje už mnoho let. Jde o podvodné získávání důležitých osobních údajů, které pak mohou být snadno zneužity. Phishing nejčastěji funguje tak, že se rozešlou e-maily, které adresáta vyzvou k vyplnění citlivých osobních dat. Maily často na první pohled vypadají důvěryhodně, pokud ale adresát skutečně svoje údaje odešle, může snadno přijít o přístup na svůj bankovní účet nebo do elektronického bankovnictví. S podobnými pokusy o podvod se navíc můžeme setkat nejen v mailech, ale čím dál častěji i na sociálních sítích apod.

Nikomu nepůjčovat svoji kartu

Platební kartu (debetní i kreditní) byste rozhodně neměli nikomu půjčovat a obzvláště opatrní byste měli být zejména v zahraničí. V dnešní době, kdy se běžně používá i bezkontaktní způsob platby, je zneužití otázkou malého okamžiku a velmi snadno se tak můžete stát obětí podvodu i na místech, kde byste to rozhodně nečekali.

platební karta

Platební kartu (debetní i kreditní) byste rozhodně neměli nikomu půjčovat a obzvláště opatrní byste měli být zejména v zahraničí

Sledovat výpisy z účtu

Díky internetovému bankovnictví už je možné sledovat stav účtu a přehled plateb kdykoliv, bez nutnosti chodit na pobočku nebo k bankomatu. I vzhledem k tomu, že přístup do elektronického bankovnictví je bezplatný, je dobré si pravidelně kontrolovat stav účtu a historii veškerých plateb. Pokud by došlo k nějaké nesrovnalosti, tak čím dříve ji odhalíte, tím větší šanci budete mít na její nápravu.

Dávat si pozor, aby nikdo nezjistil váš PIN

Velmi důležitým pravidlem, které by měl znát každý držitel platební karty, je důsledná ochrana PIN kódu. Ten v žádném případě nikomu nesdělujte a vzhledem k tomu, že je pouze čtyřmístný, doporučujeme si jej zapamatovat a nikam nezapisovat. Pokud si jej ale budete chtít někam poznamenat, v žádném případě si lístek s PINem nedávejte ke kartě, do peněženky atd. Pokud by vám někdo takovou kartu nebo celou peněženku ukradl, bude mít vaše peníze jako na stříbrném podnose a nestihnete-li si kartu včas zablokovat, můžete o ně velmi rychle přijít.

Používat elektronické peněženky (PayPal atd.)

U některých méně známých nebo zahraničních obchodů je rozumnou alternativou použití speciálních internetových peněženek. Asi nejznámější z nich je oblíbený PayPal, který se běžně používá např. pro placení na aukčním portálu eBay, ale využít jej můžete i na mnoha jiných místech. Kromě PayPalu existuje ještě několik dalších podobných služeb, jejichž využitím se snadno vyhnete riziku, že někdo zneužije údaje z vaší karty nebo bankovního účtu.

Paypal logo

Rozumnou alternativou je použití speciálních internetových peněženek. Asi nejznámější z nich je oblíbený PayPal

Používat předplacené karty (Blesk peněženka atd.)

Další zajímavou alternativou, která se v ČR objevila teprve nedávno, jsou předplacené platební karty. Ty jsou dobrým řešením pro ty, kteří se bojí platit na internetu a nechtějí riskovat žádné nebezpečí. Tyto karty jsou totiž v základní verzi anonymní a lze je používat bez sdělení vašich osobních údajů. Spousta lidí si je tak pořizuje vyloženě za účelem internetového nakupování a klasickou platební kartu používají pouze v kamenných prodejnách a restauracích. Asi nejznámější z nich je Blesk peněženka, k dalším podobným kartám patří Napka, Cool karta nebo Biip.


Podobné recenze