Placení mobilem – které banky jej umožňují a co je k němu potřeba?


Bezhotovostní způsob placení u obchodníků už zdaleka není pouze o klasických platebních kartách. Vedle nich se začaly hodně rozšiřovat i praktické platební nálepky a pomalu se u jednotlivých bank začíná zavádět i možnost placení mobilem. Které banky jej aktuálně nabízejí, za jakých podmínek a jak placení prostřednictvím mobilního telefonu funguje? Jakým způsobem placení mobilem funguje?

Placení mobilem je velmi snadným a rychlým způsobem platby, k níž nepotřebujete mít u sebe platební kartu, ale jediné, co vám k provedení platby stačí, je váš mobilní telefon. Platba se provádí jednoduše přiložením mobilu ke čtečce a zadáním PIN kódu, na displeji mobilu se vám vzápětí zobrazí potvrzení o platbě. Mobilem navíc můžete platit nejen v obchodech, ale i v e-shopech – nemusíte při tom opisovat žádné údaje z karty. 

Jaký mobilní telefon je třeba mít?

Abyste mohli platby mobilem provádět, musíte mít takový mobilní telefon, který tuto funkci umožňuje, což není úplná samozřejmost. Je jasné, že se se musí jednat o smartphone, aktuálně je placení mobilem v Česku možné pouze u operačního systému Android – platby s telefony od Applu se ale brzy chystají. Důležité je, aby váš mobilní telefon byl vybavený technologií NFC – pokud tedy plánujete koupi nového mobilu a chcete mít možnost s ním platit, zaměřte se i na tuto funkci.

U kterých bank už je možné platby mobilem provádět?

Zatímco bezkontaktní platební nálepky už jsou běžným standardem a nabízejí je téměř všechny významné banky na území ČR, placení mobilem přes NFC se zde teprve pomalu rozjíždí. Jako první jej u nás zavedla ČSOB, která loni spustila novou aplikaci NaNákupy. Následovala Komerční banka s projektem MojeMobilní karta. Pojďme se na oba produkty podívat detailněji: 

ČSOB – aplikace NaNákupy

ČSOB je historicky první bankou, která umožnila lidem v ČR platit v obchodech pomocí mobilu přes technologii NFC. V jejím případě se jedná o aplikaci s názvem NaNákupy, která je k dispozici majitelům mobilů s operačním systémem Android od jeho verze 4.4. Do této aplikace si můžete nahrát nejen debetní, ale i kreditní karty a dokonce i věrnostní karty různých obchodů. Placení je naprosto rychlé a 100% bezpečné, nemusíte být u něj vůbec připojení na internet – platba probíhá přes NFC technologii.

Komerční banka – MojeMobilní karta

Komerční banka spustila možnost placení mobilem v srpnu 2016 a byla tak teprve druhou bankou v ČR, která tuto službu svým klientům nabídla. Služba funguje pod názvem MojeMobilní karta a je součástí aplikace Mobilní banka, kterou klienti KB dobře znají. Výhodou je mimo jiné i několik možností placení – např. pomocí widgetu, zajímavá je funkce vibrace při platbě, nastavení úrovně zabezpečení atd.

Které banky chystají podporu plateb mobilem?

Postupně by se měla možnost placení mobilem přes NFC objevit i u dalších bank, působících na území ČR. V nejbližší době by se tak mohli dočkat i klienti Air Bank, MONETA Money Bank, České spořitelny, Raiffeisenbank, UniCredit Bank nebo mBank. Brzy už by tak placení mobilem mělo být naprostou samozřejmostí.

Placení mobilem pro uživatele mobilů od Apple

Zatímco uživatelé Androidu už více než rok mohou svým mobilem v obchodech platit, u iPhonů to zatím možné není. Apple totiž umožňuje používat technologii NFC pouze u aplikace Apple Pay, ta ale zatím v České republice dostupná není. Mělo by k tomu ale časem dojít, ještě předtím se ale na našem trhu objeví Android Pay, univerzální řešení, které budou moci využít klienti všech bankovních ústavů. V nejbližších týdnech a měsících tak v této oblasti dojde k významnému rozšíření.

majitelé iPhonů mají zatím smůlu. Nemělo by ale trvat dlouho než Apple spustí svou službu Pay i pro náš region.

majitelé iPhonů mají zatím smůlu. Nemělo by ale trvat dlouho než Apple spustí svou službu Pay i pro náš region.


Podobné recenze