Nová paušální daň má OSVČ šetřit čas i peníze


OSVČ, kteří přejdou na tzv. paušální daň, budou mít méně starosti s papírováním. Po finanční stránce se však většině živnostníků nová paušální daň nevyplatí. Týká se to zejména těch OSVČ, kteří uplatňují daňové slevy na partnery a děti. Ti by totiž o tyto výhody přišli.
Od roku 2021 mohou osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) přejít na paušální daň a ušetřit si tak starosti s každoročním daňovým přiznáním. Jednotná paušální daň ve výši 5 469 Kč měsíčně totiž zahrnuje nejen daň z příjmu, ale také odvody na sociální a zdravotní pojištění.
Paušální daň pro rok 2021 obsahuje tyto částky:
- daň z příjmu ve výši 100 Kč.
- sociální pojištění ve výši 2 976 Kč,
- zdravotní pojištění ve výši 2 393 Kč
Kteří OSVČ se mohou k paušální dani přihlásit
Paušální daň je určená pouze pro OSVČ, kteří nejsou plátci DPH a jejichž příjmy nepřesáhnou jeden milion korun ročně. Přihlášku za rok 2021 bylo nutné podat do 11. ledna 2021. Mnozí živnostníci přihlášku raději odložili o rok s tím, že počkají, jak se nová paušální daň “vybarví” v prvním roce fungování.
Účast na nové paušální dani je dobrovolná a záleží na každém živnostníkovi, zda zůstane věrný původnímu systému nebo si zvolí nový jednodušší systém. Jakmile se OSVČ přihlásí k nové paušální dani, zůstane mu pouze jedna povinnost, a to každý měsíc uhradit stanovenou částku.
Už nebude muset podávat daňové přiznání k dani z příjmu fyzických osob včetně přehledů o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu a pro Okresní správu sociálního zabezpečení. S největší pravděpodobností se vyhnou také daňovým kontrolám.
Komu se paušální daň vyplatí a komu nikoliv
Ve prospěch nové daně hovoří zejména snížení administrativní zátěže a nižší daňová zátěž pro některé OSVČ. Jako hlavní nevýhodu ale celá řada OSVČ vnímá ztrátu nároku na různé daňové úlevy. Nárok na daňový bonus mají živnostníci, jejichž daň z příjmu je nižší než uplatňované daňové zvýhodnění na děti, a to ve výši rozdílu mezi daňovým zvýhodněním na děti a daní z příjmu.
Nová paušální daň se tak nejvíce vyplatí živnostníkům, kteří neuplatňují žádné daňové slevy a odpočitatelné položky a mají nižší příjmy. Naopak živnostníkům a drobným podnikatelům, kteří mají rodiny a živí je právě jejich příjem, se paušální daň vůbec nevyplatí. V současném systému totiž po uplatnění všech úlev neplatí daně vůbec a naopak končí v přeplatku a stát jim peníze naopak vrací.
„Například živnostník s daňovým základem 380 tisíc korun uplatňující daňovou slevu na manželku, školkovné a daňové zvýhodnění na dvě děti obdrží od státu po podaném daňovém přiznání daňový bonus ve výši 34 608 korun,“ vysvětluje daňová poradkyně Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars. A to je dostatečně hmatatelný důvod, proč se k nové paušální dani nepřihlásit.
OSVČ by neměli zapomínat na spoření na důchod
Myslet by živnostníci měli i na svůj důchod. Stále platí, že i zaměstnanci pracující za státem stanovenou minimální mzdu budou pobírat vyšší starobní penzi než OSVČ. Ti, kteří si na sociální pojištění posílají pouze zákonem stanovené minimum, totiž nedosáhnou na starobní důchod ani ve výši 10 000 korun. Platí to i v případě paušální daně. Řešení jsou dvě, buď si živnostníci mohou platit vyšší zálohy nebo si zajistit lepší důchod a to prostřednictvím dobrovolného penzijního pojištění. Pro OSVČ, kteří se přihlásí k paušální dani, však zůstává jako jediné řešení dobrovolné pojištění na důchod.
Podobné recenze
- Co byste měli vědět o připravované nové paušální dani?
- Nová paušální daň pro OSVČ: Jak se k ní mohou přihlásit?
- Chystáte se do předčasného důchodu? Seznamte se daňovými povinnostmi
- Daňové zvýhodnění na děti v roce 2021: Jaké je a kdo má nárok na daňový bonus
- Daně a mzdy: Nejpodstatnější změny pro rok 2021
Napsat komentář