Fenomén jménem P2P půjčky – co vlastně obnáší a co z něj můžete vytěžit - recenze, zkušenosti a diskuze


Se slovním označením P2P půjčky se už v minulosti setkal asi každý z nás. Respektive alespoň ti, kteří tu a tam zabrousí ke čtení ekonomických článků. Tento model zažívá v posledních letech velký boom po celém světě a dnes jeho výhod využívá i spousta lidí v České republice. O co vlastně jde a jak to celé funguje? Čtěte.

Trocha (ne tak) suché teorie

P2P (peer-to-peer) lending je obecné pojmenování pro praxi, při které si jednotlivci nebo i firmy půjčují peněžní prostředky přímo od soukromých věřitelů – zpravidla prostřednictvím online služeb.

Potenciální investor je s žadatelem o půjčku v přímém kontaktu a sám se rozhodne, zda a popřípadě kolik je právě ochoten přispět. Vzhledem k tomu, že společnosti, které zprostředkovávají půjčky na bázi P2P pracují téměř bez výjimky online, je tento sektor značnou měrou ušetřen o režijní náklady spojené s provozem. Požadovaný úvěr tak můžete získat mnohem výhodněji, než by se vám to kdy povedlo u některé z tradičních bankovních institucí, Nemluvě o nejrůznějších dalších společností, kterých na internetu najdete bezpočet.

Co to znamená pro věřitele?

Tento fakt je v konečném důsledku výhodný nejen pro dlužníka, ale i jeho věřitele. Ten totiž na tomto poli dokáže své peníze zhodnotit mnohem lépe, než jak by mu to umožnilo běžné spoření nebo nějaký bankovní produkt pro investory.

Nakonec jsou spokojené všechny tři strany. Dlužník získává úvěr s bezkonkurenční úrokovou mírou a to dokonce i poté, co si zprostředkovatelská společnost strhne poplatek za své služby.

P2P půjčky - lidé půjčují lidem

P2P půjčky – lidé půjčují lidem

Zopa Ltd – průkopník v oblasti P2P půjček

Vůbec první společností, která se kdy pustila do poskytování P2P půjček, byla britská Zopa Ltd. Od svého založení v roce 2004 svým klientům zajistila půjčky v celkové výši 1,5 miliard liber. Dnes se jedná o nejstarší a zároveň největší instituci svého druhu na světě.

Není od věci dodat, že jen v červnu 2012 tři největší P2P společnosti ve Velké Britanii – Zopa, RateSetter a Funding Circle zprostředkovaly půjčky v celkové hodnotě 250 milionů liber. Tak vysoké číslo jen zdůrazňuje globální velikost tohoto fenoménu.

Ve Spojených státech se už v roce 2006 objevila kalifornská společnost jednoduše nazvaná Prosper. Dnes je sektor nebankovních půjček P2P významnou součástí ekonomiky většiny evropských zemí, Spojených států a vlastně i zbytku civilizované společnosti.

P2P půjčky v České republice

Benefi

Benefi

P2P půjčky – Benefi mění trh

Benefi a.s. je technologická společnost, která mění trh s půjčkami. Lidé půjčují lidem. Spojujeme lidi, kteří si chtějí půjčit za lepší úrok než jinde a na druhé straně dáváme možnost investovat lidem, kteří mají přebytek peněz a chtějí je zhodnotit.

Bankerat

P2P půjčky nabízí například Bankerat

P2P půjčky nabízí například Bankerat

Nejvýraznějším hráčem na poli P2P půjček je v tuzemsku bezpochyby společnost Bankerat. Na trhu se pohybuje už od roku 2010 a do velké míry se inspirovala úspěchem největších zahraničních podniků. K dnešnímu Bankerat svým klientům zprostředkoval půjčky v celkové hodnotě 721 592 000 Kč.

Zonky

Zonky

P2P půjčky u nás nejvíc rozšířily Zonky

I díky masivní mediální kampani je dnes na určitým symbolem P2P půjčování v České republice společnost Zonky. Podporují ji velké finanční skupiny PPF a její obliba u zájemců o půjčku i investoru stoupá každým dnem.

Na tuzemském trhu najdete řadu dalších společnosti, které se věnují půjčování na bázi P2P. Za všechny jmenujme alespoň Banking Online, Benefi.cz nebo finGood. Pokud sami máte zájem o půjčku nebo naopak výhodné zhodnocení svých úspor, rozhodně se podívejte na jejich nabídku.

Portfolio každé z uvedených společností se malinko liší, je tedy dost dobře možné, že vás nabídka menších podniků zaujme více.

Budoucnost P2P je slibná

Když se řekne P2P, rozhodně byste se na věc neměli dívat s nedůvěrou. Tento trh roste nezadržitelným tempem (což jen dokazují v článku uvedená čísla z ČR i ze světa) a budoucnost je více než slibná. Nechceme říkat, že klasickým bankovním institucím už odzvonilo – pokud ale chcete získat peníze nebo investovat, rozhodně by vám svět sociálních půjček neměl zůstat neznámý.


Podobné recenze