P2P platforma Zonky je čím dál úspěšnější, loni objem půjček překonal 10 miliard  - recenze, zkušenosti a diskuze


Obliba P2P půjček neustále roste a jasným lídrem na českém trhu je v tomto segmentu společnost Benxy s.r.o. (Zonky) , která je součástí skupiny PPF. Jak úspěšný byl pro Zonky minulý rok, co nového pro své klienty chystá a jaké další změny tuto společnost čekají? Na to vše jsme se zaměřili v našem novém článku.

Loňský rok byl pro Zonky rekordní 

Rok 2019 byl pro P2P platformu Zonky rekordní – společnosti se podařilo překonat magickou hranici 10 miliard korun, které byly jejím prostřednictvím půjčeny. Z toho jen za minulý rok se jednalo o 4,5 miliardy Kč, průměrná půjčka pak činila 145 000 Kč. Nejvíce půjček – a to platí obecně pro bankovní i nebankovní sféru – si lidé berou v předvánočním období a tak nepřekvapí, že  v listopadu 2019 dosáhly Zonky rekordních 3 061 půjček za měsíc. Mimochodem v tom samém měsíci tato platforma dosáhla důležitého milníku, kdy se jí podařilo překonat hranici 50 000 klientů.

Podíl na trhu dosáhl téměř pěti procent

Zonky jsou na trhu s nezajištěnými spotřebitelskými úvěry skutečně úspěšné a to i v porovnání s některými menšími bankami – jejich podíl na trhu už dosáhl skoro 5 % a neustále roste. Dle vyjádření generálního ředitele firmy Pavla Nováka je cílem postupně dosáhnout tržního podílu až 10 %, v roce 2021 by se pak Zonky měly poprvé od svého vzniku dostat do zisku. 

Zonky přidávají nové služby

Jednou z novinek, kterou Zonky zavedly ještě koncem loňského roku, je produkt Zonky Rentiér (jde o automatizovaný proces nákupu pohledávek od klientů služby, minimum je 50 000 Kč). Tím ale novinky zdaleka nekončí, do nového roku se chystají další změny. Zonky chtějí více oslovovat movitější investory a plánují také postupně snižovat podíl půjček, které financuje jejich partnerská společnost Home Credit – doposud šlo až o 70 % úvěrů. Cílem firmy je tuto situaci změnit a naopak pomalu navyšovat podíl půjček, které budou poskytovat přímo investoři.

Letos se chystá i expanze do zahraničí  

Rok 2020 by měl být pro Zonky přelomový. Po pěti letech od svého vzniku se totiž firma chystá na zahraniční expanzi, konkrétně do vybraných zemí Evropské unie. Pokud vše půjde podle plánů, tak jako první by mělo přijít na řadu Španělsko, z dalších zemí se pak Zonky chystají např. do Německa nebo do Itálie. Naopak Slovensko zatím v plánu není.

Spolu s rozšířením působnosti do zahraničí dochází také k dalším zajímavým změnám. Jedna je z nich už proběhla u nás a je společná pro všechny trhy – novým maskotem firmy je žirafa, která tak nahradila původního křížence osla a zebry. Zásadní je také změna názvu firmy ze Zonky na Benxy – pod touto obchodní značkou ale bude společnost fungovat pouze na zahraničních trzích, naopak u nás zůstane zachován původní název Zonky, na nějž už jsou lidé zvyklí. 

P2P půjčky mají rozhodně budoucnost a úspěšný projekt Zonky to jenom potvrzuje. Půjčky prostřednictvím této platformy jsou mnohdy dokonce i výhodnější než v bance a firma je velmi kladně hodnocená jak u klientů, tak i u investorů. Ti jinak mají možnost využít i konkurenční platformy – k těm nejznámějším patří zejména Bondster nebo finGOOD (ta ale nabízí pouze investice do firem). Pokud vás zajímá více informací o platformě Zonky, máte zájem o půjčku nebo si chcete vyzkoušet investování s minimálním rizikem (stačí vám pouhých 200 Kč), koukněte na stránky www.zonky.cz, kde najdete kompletní informace a odpovědi na všechny případné dotazy. Určitě se vyplatí i mobilní aplikace Zonky, která přináší spoustu zajímavých slev, jež lze využít po celém Česku (k dispozici je na Android i iOS). 


Podobné recenze