Osobní bankrot


Exekuce a vysoké zadlužení u nás trápí obrovské množství lidí – podle statistik má minimálně jednu exekuci už každý jedenáctý Čech. Jedním z možných řešení této situace je podat si žádost o oddlužení, neboli osobní bankrot. Ten má výhody v tom, že nejpozději po pěti letech je člověk zcela bez dluhů, na druhou stranu se mu z příjmů sráží značná suma peněz.

Od roku 2019 jsou podmínky oddlužení mírnější 

K výrazným změnám u oddlužení došlo 1.6.2019, kdy vstoupila v platnost novela insolvenčního zákona. Zatímco do té doby musel dlužník prokázat, že do pěti let zvládne splatit minimálně 30 % ze svých dluhů, nově už nic takového prokazovat nemusí. Další příjemné změny pro dlužníky vešly v platnost v roce 2020, kdy velmi výrazně stoupla nezabavitelná částka. Nově je tak osobní bankrot daleko dostupnější a i počet žádostí o něj logicky vzrostl. 

Minimální splátka je 2 178 Kč měsíčně 

Konkrétní částka, která se dlužníkovi v osobním bankrotu strhává, závisí na jeho příjmech. Vždy ale musí splácet alespoň minimální částku, která činí 1 089 Kč jako odměna pro insolvenčního správce a 1089 Kč jako splátka pro věřitele – celkem tedy 2 178 Kč měsíčně.

Pozor – častým omylem mnoha lidí je představa, že stačí splácet jen zmíněných 2 178 Kč. Tato částka je ale pouze minimální a týká se jen těch, u nichž jsou natolik nízké příjmy, že více jim srazit nelze. Naopak u většiny dlužníků jsou srážky mnohem vyšší, osobní bankrot rozhodně není žádná procházka růžovou zahradou. 

Jsou tři základní varianty, jak splnit podmínky pro osobní bankrot – buď splatit 100 % všech dluhů, nebo splatit do tří let 60 % dluhů a nebo splatit do pět let 30 % dluhů (nově ale lze oddlužení schválit i při nesplnění 30 % – soud v takovém případě rozhodne, zda dlužník vyvinul maximální úsilí). 

Snadnější oddlužení mají důchodci 

Díky novele z roku 2019 má osobní bankrot usnadněná většina důchodců – konkrétně se jedná o ty, kteří pobírají starobní důchod a dále poživatele invalidního důchodu ve druhém nebo třetím stupni. Ti všichni mají oddlužení maximálně na 3 roky, jinak platí stejné podmínky jako u ostatních – prokazovat, že splatí nejméně 30 % nemusejí, pokud to za 3 roky nezvládnou, rozhodne o prominutí zbytku dluhů insolvenční soud. 

Žádost o osobní bankrot si nemůžete podat sami 

Pokud o podání návrhu na oddlužení uvažujete, počítejte s tím, že návrh si nemůžete podat sami, ale musí jej za vás podat buď právník, notář, soudní exekutor, insolvenční správce nebo jiná akreditovaná osoba (např. různé finanční poradny, neziskové organizace apod.). Maximální částka, kterou po vás za sepsání žádosti mohou požadovat, je 4 000 Kč (u oddlužení manželů 6 000 Kč) + DPH. Nicméně pro dlužníka je asi ideální obrátit se na některou z tzv. akreditovaných osob – jedná se např. o různé poradny pro osoby ve finanční tísni, občanské poradny, charitativní organizace apod. U nich totiž získáte návrh na oddlužení zdarma. 

K této změně došlo proto, že v minulosti na trhu operovala řada podvodných společností, které nabízely lidem podání žádosti o osobní bankrot a účtovaly si za to extrémní částky, někdy až v řádu desítek tisíc. Nově tak už dlužníci mají situaci jednodušší a náklady na podání žádosti jsou pro ně minimální.

O povolení oddlužení rozhoduje soud

O tom, zda vám bude žádost o osobní bankrot povolena, rozhoduje příslušný soud. Vzhledem ke změně podmínek, kdy už dlužník nemusí prokazovat, že zvládne splatit minimálně 30 % dluhů za pět let, je nyní šance na povolení mnohem vyšší. Je ale třeba si předem důkladně rozmyslet, zda do toho skutečně chcete jít – srážky při oddlužení jsou často tak vysoké, že mnoha dlužníkům se osobní bankrot jednoduše nevyplatí a je pro ně výhodnější zůstat v exekuci, kdy jim zůstane více peněz. 


Osobní bankrot
4.5 (90%) 6

Podobné recenze

Jedná se o podvod? Napište vaše zkušenosti.

Diskuze:

16 zkušeností s Osobní bankrot

 1. Dobry den. Ja bych chtěl zeptat že kde mužu napsat, obratit se na osobny bankrot. Děkuju vam za radu a odpověd.

 2. Honza napsal:

  Nejlepší je na stránky,které pojednávají o osobním bankrotu narvat desítky reklam na půjčky.Fakt směšný

 3. Lucie napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda mužů po splácení 30%zavazku v oddluzeni,který jsem splatila za rok a pul zažádat soud o prominutí zbývajícího dluhů. Jsem matka samozivitelka a mám dlouhodobě nemocné dítě. Do těchto dluhů mne dostal můj bivaky partner. Moc děkuji za jakoukoli řadu a pomoc.

  • Anonym napsal:

   Ahoj Lucie,
   jsem na tom stejne jako ty a stat nam nic nepromine,jedine bankrotem,ale to pakmusime zit z minima 5let a to se neda s malym ditetem a byt na vse sama,je to bordel v tomhle state

 4. tereza napsal:

  Dobrý den
  Mohu se zeptat týká se to mojí švagrové, které prostě udělala hroznou věc. Vůbec to nepochopím prostě jí musela v hlavě přeskočit ale začala si hrát na banku.Začala si od lidí půjčovat peníze a bohužel je nikam neinvestovala lidem každý měsíc z toho úroky, Takže si půjčila další peníze a slácela z toho další úroky dostala se prostě do situace, že udělala dluh mnoho milionu který v životě nemůže splatit.Zatím je vše na začátku co bude dál? To asi nebude moci zažádat o osobní bankrot. Co ty ostatní lidi je jisté že peníze od ní nedostanou. Taaké si od nás půjčila bohužel jelikož pracovala a úroky nám každý měsíc dávala,tak jsme to neřešili. O zbytek peněz asi přijdem,že? a co bude s ní?

  • Anonym napsal:

   to je hrozné

  • j. napsal:

   Každá půjčka je nesmysl a jestli si někdo myslí že tady to jde jednodušeji tak se mílí všude se pak musí splácet a když neplatíš jdou ti úroky a s toho pak tyto všelijaké půjčovny žijí a to platí na všechny,jen slibují a chtěj dostat toho naivku který potřebuje půjčit,to si zapamatujte!nemáš na to,nemůžeš si to dovolit protože tolik nevyděláváš,tak si to nekupuj!!

 5. Jiří čeloud napsal:

  Dobrý den mam dotaz když mam ten osobní bankrot a dostanu se po nějaké době na pracák mam podporu s pracáku těch 65% tak chtěl bych vědět jestli mě zeberou něco i s toho děkují za odpověď

 6. vladimir kudrna napsal:

  mužu mít dvoje zaměstnaní osobním bankrotu jsem samo živitel a 10 000kč moc muziky není najem 6000 el.1500kč jizdne prace 1000+1000škola mě sičně co mužu dělat porosím oradu

 7. Vlasta napsal:

  Dobrý den.Prosím,jak to bude s platbou nájmu a poplatkem elektr. a plynu,když budu mít jen životní minimum.
  A když manžel pracuje v zahraničí?Děkuji.

  • Petra napsal:

   Dobrý den,
   nezůstane Vám životní minimum, ale nepostižitelná částka, která je vyšší. Zde je kalkulátor splátek, jedná se o stránky soudů, takže žádná reklama:
   http://insolvencni-zakon.justice.cz/kalkukator-splatek.html

   Po zadání příjmu a dluhu Vám tam naskočí, kolik Vám nechají. Vyživované osoby jsou děti, manžel (i když má svou práci). U manželů bude každému zůstávat nepostižitelná částka.

   Co se týká oddlužení, tak já osobně bych doporučovala jít do toho s manželem společně, aby se Vám nestalo, že po skončení Vaší insolvence budou zbytek dluhu vymáhat po něm (společné jmění manželů).

 8. Jan Danko napsal:

  Dobrý den,
  pokud budu odsouzen podminene za podvod muzu uzavrit osobni bankrot???

  • Petra napsal:

   Dobrý den, tuším, že v podmínkách pro povolení osobního bankrotu je, že dlužník nesmí mít 5 let záznam v rejstříku trestů majetkoprávní povahy.

 9. Tomáš napsal:

  Dobrý den.
  Chci se zeptat,jestli se da pujčit i v osobnim bankrotu?
  Děkuji

  • Petra napsal:

   Dobrý den,
   byl byste sám proti sobě, protože pokud to soud zjistí, tak Vám zruší insolvenci a už Vám ji nikdy znovu nepovolí.

 10. Alžběta Horká napsal:

  Já bohužel tuto zkušenost mám, ale můžu říci, že mě to v životě dost pomohlo. Jako vyhlášení osobního bankrotu. Teďka aspoň mám stále kde bydlet a mám reálné podmínky, jak zbytek dluhu doplatit a nejsem v dluhové pasti jako jsem byl.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.